Građani Ženeve podržali zabranu verskih simbola za zvaničnike i službenike

Građani švajcarskog kantona Ženeva podržali su na referendumu novi zakon o sekularizmu, kojim će, između ostalog, zvaničnicima i državnim službenicima biti zabranjeno da na vidnom mestu nose verske simbole.
Građani Ženeve podržali zabranu verskih simbola za zvaničnike i službenike
Foto: Pixabay
Prema konačnim rezultatima glasanja, 55 odsto glasača podržalo je novi zakon uprkos upozorenjima da bi mogao dovesti do diskriminacije, naročito muslimanki.
 
Kanton Ženeva vekovima je bio u središtu verske slobode i tolerancije, a novi zakon zameniće postojeći koji se donet 1907. godine.
 
Pristalice nove mere smatraju da će novi zakon pojasniti postojeće principe u Ustavu za zaštitu verskih sloboda vernika i ateista.
 
Kritičari tvrde da će zakon imati opresivan i diskriminatorski uticaj i osuđuju novu regulatvu kao islamofobičnu, jer će se na meti naći muslimanke koje nose hidžabe.
 
Prosvetnim radnicima u Ženevi već je zabranjeno da nose verske simbole na vidnim mestima, uključujući hidžab. Novi tekst proširiće zabranu na izabrane zvaničnike i bilo koje lokalne ili kantonalne službenike u kontaktu sa javnosti.
 
Žalbe koje su podnete protiv novog zakona mogle bi blokirati usvajanje regulative, uprkos rezultatima glasanja. Jednu od žalbi podnela je Evangelistička mreža Ženeve i to protiv odredbe kojom se zabranjuju javna verska okupljanja.
 
Drugu žalbu podnela je stranka Zelenih i to protiv zabrane da izabrani zvaničnici i bilo koje lokalni ili kantonalni službenici javnosti nose verske simbole.
  • The Lalosh

    11.02.2019 15:03
    @ novosadista
    Diskriminacija je jer izdvaja državne službenike od ostatka populacije koji nemaju takvu zabranu i mogu bez posledica da ističu verske simbole.

    Ne znam što bi bio problem da se svako oblači kako hoće dok god je pristojno obučen. Ali ko će da presudi šta je pristojno?

    Kao što nemam problem da svako nosi simbole koje hoće. Verske ili druge, pod uslovom da ti simboli ne vređaju nekoga.
    A tu onda dolazimo do problema... Nekoga može da vređa običan prsten.
  • Markoni NS

    11.02.2019 15:01
    Svi ama bas svi koji su otisli da rade i zive u neku drugu drzavu treba da se pridrzavaju zakona te iste zemlje. Naravno iskljucujem "golu" diskriminaciju. Mada u danasnje vreme sta god da ti nije po volji kazes da si diskrimisan.
  • Smorena

    11.02.2019 09:48
    Ako im se ne svidja, ne moraju biti javni sluzbenici. Ako su javni sluzbenici, imaju neke obaveze prema drustvu, cak i kada nisu na poslu. Tako bi bar trebalo da bude...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet