Mnogi od ovih novinara optuženi su da su "neprijatelji države" ili da su objavljivali "lažne vesti", primetio je CPJ sa sedištem u Njujorku.
Naveo je Tursku, Saudijsku Arabiju, Eritreju, Vijetnam i Iran kao zemlje u kojima je to zanimanje takođe posebno rizično.
CPJ je identifikovao najmanje 48 novinara zatvorenih u Kini, jedan više nego 2018. godine.
Turska sledi sa 47 što jeste manje nego 2018. godine (68), ali nije i stvarno poboljšanje, jer je vlada u Ankari uspela da zatvori više od stotinu medija i pokrene krivično gonjenje zbog "opravdavanja terorizma", te su mnogi novinari izgubili posao ili su zastrašeni.
"Desetine novinara u Turskoj čekaju suđenje, dok su drugi osuđeni u odsustvu i preti im hapšenje ako se vrate u svoju zemlju", naglasio je Komitet.
Na neslavnom podijumu su i Saudijska Arabija i Egipat, sa po 26 novinara u zatvorima. U Saudijskoj Arabiji je zatvoreno 18, a da ne znaju za šta su okrivljeni, a CPJ je zabrinut i zbog tamošnjih slučajeva "premlaćivanja, paljenja i nedovoljne ishrane političkih zatvorenika, uključujući četiri novinara".
Ukupno 250 novinara i dalje je preveliki broj, smatra CPJ, čak i ako je manji nego 2018. (255) i 2016. godine (273).
Među karakterističnim slučajevima, ta NVO je navela Kineskinju Huang Sećin, uhapšenu u oktobru posle reportaže o svom učešću u pro-demokratskim povorkama u Hongkongu, i Egipćanina Mohamada Mosaeda, kažnjenog jer je poslao jedan "tvit" tokom zabrane korišćenja interneta kojom je vlast ograničila širenje vesti o demonstracijama zbog poskupljenja cena goriva.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
psihijatar
Garavi
Sloboda govora nije u kineskoj tradiciji, smatra se da onaj ko zna o cemu prica treba da govori, a ostali treba da cute. Mozda bi i mi trebali da to primenimo kod nas.
Ostale zemlje na listi su takodje manje ili vise trn u oku Zapada.
KyzaNS
Nema druge mogućnosti.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar