Vlasti japanskog grada Hirošime nameravaju da unište dve zgrade koje su preživele eksploziju atomske bombe 1945. godine iako neki lokalni stanovnici žele da se ovi objekti sačuvaju, javlja BBC.
Dve zgrade izgrađene 1913. godine korišćene su kao fabrika za proizvodnju vojne odeće, a kasnije za smeštaj studenata. Koristile su se i za bolnicu nakon pada atomske bombe.
"Mogle bi da se koriste kao objekti za promovisanje ukidanja nuklearnog oružja", rekao je neimenovani stanovnik koji je preživeo katastrofu 1945. godine.
Atomska bomba je usmrtila oko 80.000 ljudi, a oko 35.000 je povređeno. Napad je sravnio sa zemljom veći deo grada, a do prošle godine je u krugu od pet kilometara od mesta pada bombe postojalo samo 85 građevina napravljenih pre bombardovanja. Pomenute dve zgrade su izdržale jer su napravljene od ojačanog betona. Neka oštećenja su još uvek vidljiva na metalnim prozorima i vratima.
Stručnjaci su 2017. godine ustanovili da će se zgrade srušiti u slučaju jačeg zemljotresa. Zgrade se danas ne koriste niti su otvorene za javnost, a vlasti planiraju da ih sruše do 2022. godine. Treća zgrada na ovoj lokaciji će biti sačuvana, a njeni zidovi i krov će biti popravljeni i ojačani kako bi se zaštitila od zemljotresa.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
U boljem su stanju nego novgoradnja po Novom Sadu. Ima da stoje kada se ove kartonke raspadnu, a većina ih odmah po izgradnji u gorem stanju nego zgrade zidane pre 50 godina kada se pitao JUS a ne građevinska mafija.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Pregovori između Izraela i Hamasa o prekidu vatre u Gazi i oslobađanju talaca su na ivici propasti, izjavili su palestinski zvaničnici upoznati s tokom razgovora u Kataru.
Evropska unija ubrzano traži nove izvore finansiranja kako bi pokrila očekivani budžetski deficit Ukrajine od 19 milijardi dolara za sledeću godinu, prenosi Fajnenšel tajms, pozivajući se na izvore u Evropskoj komisiji.
SAD prodaju oružje svojim NATO saveznicima u Evropi kako bi ti saveznici to isto oružje davali Ukrajini, rekli su američki predsednik Donald Tramp i njegov glavni diplomata Marko Rubio.
Sud je odbacio nagodbu koja bi omogućila jednom od glavnih optuženih organizatora napada 11. septembra, Kalidu Šeiku Mohamedu da se izjasni krivim u zamenu da bude pošteđen smrtne kazne zbog napada.
Svetski program Ujedinjenih nacija za hranu (WFP) je saopštio da zbog smanjenja finansiranja iz SAD što je ozbiljno narušilo rad te organizacije obustavlja pomoć u zemljama Zapadne i Centralne Afrike pogođenim krizama.
U Memorijalnom centru Srebrenica - Potočari obeležena je 30. godišnjica od masovnih ubistava Bošnjaka koje su srpske snage počinile u Bosni i Hercegovini u julu 1995. godine.
Tužioci u Poljskoj pokrenuli su preliminarnu istragu protiv poslanika Evropskog parlamenta (EP) iz te zemlje Gžegoža Brauna nakon što je izjavio da su gasne komore u koncentracionom logoru Aušvic bile "lažne".
Sedamnaestogodišnji mladić poginuo je na plaži u italijanskom letovalištu Montalto di Kastro nakon što ga je zatrpao pesak dok je kopao rupu, saopštila je lokalna policija.
Brazilski predsednik Luiz Inasio Lula da Silva izjavio je da je spreman da uvede recipročne carine SAD i da bi njegova zemlja mogla da preduzme niz mera kako bi reagovala na carine koje je najavio američki predsednik.
U Memorijalnom centru Srebrenica - Potočari danas će biti obeležena 30. godišnjica zločina nad Bošnjacima koji su srpske snage u Bosni i Hercegovini počinile u julu 1995. godine.
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu izjavio je da je spreman da pregovara o trajnom prekidu vatre u Gazi tokom 60-dnevnog primirja, pod uslovom da se ta palestinska teritorija demilitarizuje.
U prvih šest meseci ove godine broj ilegalnih ulazaka ili pokušaja ulaska u zemlje Evropske unije manji je za petinu u odnosu na isti period prošle godine.
Komentari 1
Zašto
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar