Zbog virusa korona milijarde gubitaka, udar na kineski turizam

Koronavirus već je pomrsio račune globalnoj turističkoj industriji, a prvi na udaru su kineski turizam i države koje su popularne destinacije među Kinezima.
U poslednje dve sedmice januara posećenost kineskih hotela "potonula" je za 75 odsto, podaci su konsultantske kuće STR.
 
Tako su prošle godine turisti iz Kine ostvarili gotovo 150 miliona dolazaka u inostranstvo, gde su potrošili 277 milijardi dolara. O kakvim se razmerima porasta radi dovoljno ilustruje činjenica da je 2002. zarada globalnih hotelijera od kineskih turista iznosila tek 15,4 milijardi dolara.
 
Bitno manji broj dolazaka kineskih turista najviše će osetiti azijske turističke destinacije koje po pravilu privuku 75 odsto Kineza koji Lunarnu novu godinu odluče da provedu na odmoru u inostranstvu. Tajland očekuje gubitak od 9,7 milijardi dolara, a u Italiji su procene da će smanjenje turističkog prihoda biti oko pet milijardi dolara.
 
Australija i njena turistička industrija su se, posle katastrofalnih požara koji su rasterali turiste, sada našla pred novim problemom, s obzirom na to da je zabranila ulazak u zemlju putnicima iz Kine. Gosti iz Kine imaju najveći udeo među stranim gostima za australijsku turističku industriju, a prošle godine 1,4 miliona turista potrošilo je 13,4 milijarde dolara.
 
U SAD bi broj kineskih turista ove godine mogao biti 28 odsto manji. Pre izbijanja epidemije, Svetska turistička organizacija (WTO) je procenjivala da će ove godine globalni turizam rasti između tri i četiri odsto. Međutim, trenutno više od 900 preminulih i oko 40.000 zaraženih koronavirusom prete haosom u globalnoj turističkoj industriji.
 
Samo prošle nedelje 30 avio-kompanija obustavilo je letove iz Kine i prema Kini, a otkazano je više od 25.000 letova, pokazuju podaci OAG-a, firme za pružanje podataka iz turističke branše. Samo američke avio-kompanije procenjuju da će zbog toga izgubiti 1,6 milijardi dolara.
 
Kako piše Asošiejted pres (AP), procene s početka godine govorile su da bi ovo trebalo da bude još jedna dobra godina za globalni turizam, s obzirom na slabljenje trgovinskih tenzija izmedu SAD i Kine i letnjih olimpijskih igara u Tokiju.
 
Analitičari ističu da će se turistička branša oporaviti i od ove krize, kao i od ranijih zdravstvenih kriza, ali stručnjaci su podeljeni oko stava koliko će taj oporavak trajati.
 
Analitičari agerencije Turizm ekonomiks, pozivajući se na iskustva epidemije SARS iz 2003. godine, smatraju da će biti potrebno četiri godine da se broj kineskih turista vrati na raniji nivou. U slučaju SARS-a treba uzeti u obzir to da je industrija bila i pod pritiskom terorističkog napada 11. septembra 2001. godine u SAD.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet

Izabrana treća vlada Andreja Plenkovića

Posle desetočasovne rasprave Hrvatski sabor je izglasao treću vladu Andreja Plenkovića, bivšeg i budućeg premijera i predsednika Hrvatske demokratske zajednice (HDZ).

Četiri osobe poginule u jakoj oluji u Hjustonu

Četiri osobe su poginule juče u Hjustonu, u američkoj saveznoj državi Teksas, u jakoj oluji koja je izazvala i velike materijalne štete, brojne probleme u energetskom sistemu i lomila drveće.