Dobrotvorna organizacija Otvorene mogućnosti, koja pomaže deci s invaliditetom i njihovim porodicama u severnom regionu Karelije, planira da podigne kopiju finskog logora za zarobljenike iz Drugog svetskog rata kao turističku atrakciju koja će biti otvorena na vreme za 75. godišnjice kraja rata u maju.
Kontroverzni projekat uskomešao je strasti u regionu koji se još suočava sa svojom sovjetskom i ratnom istorijom i koji je skrenuo pažnju na to kako ruske vlasti prikazuju rat sledećoj generaciji.
"Moramo deci pažljivo da ispričamo istinu o našoj teškoj prošlosti, uzimajući u obzir osobenost dečje psihologije", rekla je Irina Takala, istoričarka iz Karelije koja se protivi planu. "Mislim da moramo promeniti našu agresivnu, militarističku politiku sećanja, posebno kad su u pitanju deca."
Galina Vasiljeva, članica gradskog veća u Petrozavodsku, glavnom gradu regiona, takođe je skeptična prema projektu.
"
Zašto se dobrotvorna organizacija koja pomaže deci s posebnim potrebama bavi tim problemom. Nemaju šta drugo da rade sa svojim novcem? Nemaju drugih problema? Trebalo bi malo da porazmisle o psihi te dece", rekla je u izjavi za
RSE.
Otvorene prilike su dobile scenografije logora za ratne zarobljenike iz filma "Vesuri" snimljenog 2019. godine, koji donosi priču o deci interniranoj u logoru tokom rata, i planira da ga ponovo postavi na još neutvrđenoj lokaciji u Kareliji, kao atrakciju na otvorenom koja treba da obrazuje javnost o tom aspektu ratnog iskustva Sovjetskog Saveza.
"Kada je Vesuri premijerno prikazan u proleće 2019. godine, školska deca su govorila da nisu znala da su postojali finski logori u Kareliji", rekla je direktorka Otvorenih mogućnosti Natalija Abramova. "Za našu fondaciju bilo je važno da sačuvamo scenografiju, posebno zato što smo pomogli u snimaju Vesurija".
Guverner Karelije Artur Parfenčikov odobrio je projekat, navodeći na društvenoj mreži VK da će "školska deca biti vođena na ekskurzije" i da će deci biti zanimljiv i kao filmska scenografija i kao istorija radnih logora.
Patriotski film Vesuri snimljen je uz finansijsku pomoć Ministarstva kulture, a Otvorene mogućnosti, koje su osnovane 2017. godine i specijalizovane za organizovanje atletskih takmičenja i izleta za decu s invaliditetom, dobile su pomoć vlade od 2,8 miliona rubalja (37.900 evra) za pravljenje muzeja. Posle završetka snimanja filma, scenografija je rastavljena i uskladištena u gradu Šajdoma, na oko 150 kilometara severno od Petrozavodska.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar