Prema rečima australijskog stručnjaka za zarazne bolesti, tim je tražio sirove podatke o pacijentima u 174 slučaja koje je Kina otkrila u ranoj fazi epidemije u gradu Vuhanu u decembru 2019. godine ali je dobio samo sumiran deo.
Slični sirovi podaci poznati su i kao "linijski navodi" i uglavnom su anonimni, ali sadrže detalje poput pitanja postavljenih pacijentima, njihove odgovore i način na koji su njihovi odgovori analizirani.
Dajer je naveo da je to standardna praksa u istrazi o epidemiji.
On je istakao da je pristup sirovim podacima posebno važan pošto je polovina od 174 slučaja bilo na pijaci Hunan u Vuhanu gde je virus prvi put registrovan.
"Zato mi insistiramo na tome. Zašto nismo dobili ne znam. Da li je u pitanju politika ili vreme, šta god da je ne znamo zašto nam podaci nisu dostupni", naveo je Dajer.
On je dodao da su kineske vlasti dale mnogo materijala i da će pitanje sirovih podataka o pacijentima biti pomenuto i u konačnom izveštaju tima.
Savetnik za nacionalnu bezbednost Bele kuće Džejk Saliven izrazio je duboku zabrunutost jer timu SZO nisu dostupni sirovi podaci o pacijentima.
On je napomenuo da je "imperativ da izveštaj stručnjaka bude nezavisan i slobodan od izmena kineske vlasti".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
Greska
Logi
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar