Vučić danas uručuje 5.000 vakcina BiH, donacija ocenjena kao "poniženje nesposobnih političara"

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić uručiće danas kontingent vakcina kompanije Astrazeneka, koji Srbija donira Bosni i Hercegovini, saopšteno je iz kabineta predsednika.
Vučić danas uručuje 5.000 vakcina BiH, donacija ocenjena kao "poniženje nesposobnih političara"
Foto: 021.rs
Vučić je prethodno za Dnevni avaz potvrdio da će lično doći u Sarajevo, gde će predati kontigent vakcina protiv virusa korona.
 
"Dolazim sutra u Sarajevo, samo na aerodrom. Želim da donesem nešto što pripada svim našim balkanskim narodima", rekao je Vučić juče za taj sarajevski list.
 
Avaz piše da će predsednik Srbije predati 5.000 doza vakcine.
 
Najavljenu donaciju vakcina Bosni i Hercegovini sarajevski mediji ocenili su kao "direktan šamar u lice i poniženje za nesposobne političare u BiH", navodeći da će vakcine koje donira Srbija "barem donekle ublažiti štetu katastrofalne nesposobnosti" političkih čelnika u BiH.
 
"Političari u BiH građanima su priredili novu, u ovom slučaju potencijalno životno opasnu bruku - ostali smo jedina država u Evropi koja još nema vakcinu protiv korona virusa. I dok političari za ovu sramotnu činjenicu nude nemušta opravdanja i međusobno svaljuju krivicu, susedna Srbija je za to vreme uspela da nabavi čak četiri vrste vakcina i druga je država u Evropi po imunizaciji", objavio je Dnevni avaz.
 
Portal klix.ba navodi da je za danas ujutro sazvana vanredna telefonska sednica Saveta ministara BiH s jednom tačkom dnevnog reda – Informacija o Sporazumu o donaciji vakcina Kovišild između Vlade Srbije i Saveta ministara BiH.
 
Iako je na zvaničnom sajtu predsednika Srbije najavljeno da će biti donirane vakcine proizvođača "Astrazeneka", Savet ministara BiH je dobilo informaciju da stižu vakcine Kovišild koje su proizvedene u Indiji.
 
Vlada Federacije BiH je pre nekoliko dana prihvatila ponuđenu pomoć Srbije u borbi protiv korona virusa, odnosno 5.000 vakcina "Astrazeneke", podseća portal klix.ba, navodeći da je Srbija ranije donirala Republici Srpskoj 5.000 doza ruske vakcine "Sputnjik V".
  • Dzoni

    02.03.2021 08:56
    Da ne bude zabune.. AstraZeneca ima velike pogone u Indiji, Indija je jedan od najvecih, ako i ne i najveci, proizvodjac lekova i vkacina na svetu. Narocito su poznati po proizvodnji generickih lekova.
    AstraZeneca vakcinu u Indiji proizvodi Insitut za Serume, sa godisnjim kapacitetom od 1.5 milijardi doza. Fabrika zauzima 42 hektara! Cak i Engleska, koja najvise koristi Astru uvozi iz tog pogona jer engleski i evropski pogoni imaju problema sa proizvodnjom trazenih kolicina.
    Sve ovo se moze naci na netu za nekih 2 minute.... Kao i prica od prosle nedelje kako Sinofarm vakcina stiti 70%.... A niko nije dodao vest da Sinofarm ima 2 vakcine, iz dva razvojna centra. Mi i veci deo sveta koristimo Sinofarm iz Pekinga, a Sinofarm iz Vuhana (koji je predmet te vesti) je potpuno drugacija vakcina koja se za sad osim Kine nigde ne koristi.
  • Novosađanka

    02.03.2021 08:50
    Ta nemojte kasti
    @vojvodjanka
    Kovišild vakcinu razvili su Univerzitet Oksford i AstraZeneka, a proizveo indijski Institut za serume koji je najveći svetski proizvodjač vakcina.
    Nego el neko video kako su čoveku greškom dali prvu dozu Fajzera, a revakcinisali kineskom? I svi se prave ludi i uskraćuju mu odgovore a čovek se uplašio baš.

  • samo kazem

    02.03.2021 08:32
    samo kazem
    CoviShield jesu Astra Zeneca, jer je Indija, za razliku od mnogih zemalja, sacuvala kapacitete za proizvodnju vakcina i sad su, uz pomoc Britanaca, potpisali licencni ugovor sa Astra Zeneca-om. Nisam mogao da pronadjem potvrdu za indijske tvrdnje da je fabrika gde se te vakcine proizvode najveci pojedinacni pogon za proizvodnju vakcina na svetu.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet