Novi zakon definiše brak kao dobrovoljnu zajednicu dvoje ljudi bez navođenja pola, za razliku od sadašnje definicije kao zajednice muškarca i žene. Nacrt, međutim, još uvek mora da prođe javnu raspravu, a zatim će biti izmenjen i dopunjen kako bi se uzela u obzir mišljenja građana pre izlaska na referendum.
Aktivisti strahuju da bi komisija koja je za to zadužena mogla da popusti pod pritiskom religioznih grupa i onih koji preferiraju tradicionalnu kulturu mačizma. Kažu da vlada nije trebalo da zakaže referendum o temeljnim ljudskim pravima, dok vlada poručuje da želi da gradi, a ne prisiljava prihvatanje promena.
Kuba, koja je homoseksualce slala u popravne radne logore u prvim godinama nakon svoje levičarske revolucije 1959. godine, učinila je značajan napredak u pravima LGBT osoba tokom 2000-ih i 2010-ih godina, uprkos raširenom mačizmu.
Ta ostrvska država uvela je pravo na besplatnu operaciju promene pola, zabranila diskriminaciju na radnom mestu na temelju seksualne orijentacije i počela da održava godišnje marševe protiv homofobije - kubanske ekvivalente Paradi ponosa.
Mnogi članovi LGBT zajednice kažu, međutim, kako su frustrirani usporavanjem tempa promena poslednjih godina, dok je nekoliko drugih latinoameričkih zemalja krenulo napred s odobravanjem homoseksualnih brakova.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 4
Aleksa
Nišlija
Vule
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar