Australijski premijer priznao da je vlada imala rezerve o francuskim podmornicama

Australijski premijer Skot Morison rekao je da je francuska vlada bila upoznata sa tim da Kanbera ima "duboke i ozbiljne rezerve" o francuskim podmornicama i pre nego što je raskinut ugovor o nabavci.
Morison je rekao da razume "razočaranje" francuske vlade, ali je dodao da su on i drugi australijski ministri "pre nekoliko meseci" pokrenuli probleme vezane za ugovor koji je raskinut prošle nedelje.
 
"Mislim da su imali razloga da znaju da smo imali duboke i ozbiljne rezerve kao što je da kapacitet podmornica klase Atak ne odgovara našim strateškim interesima i mi smo jasno rekli da ćemo doneti odluku zasnovanu na našim nacionalnim strateškim interesima", rekao je Morison danas na konferenciji za novinare u Sidneju.
 
Francuska je ogorčena zbog odluke Australije da raskine ugovor vredan 90 milijardi australijskih dolara (56 milijardi evra) za kupovinu francuskih konvencionalnih podmornica da bi uzela američke podmornice na nuklearni pogon.
 
Francuska je opozvala svoje ambasadore iz Kanbere i Vašingtona i optužila saveznike da "lažu" o svojim projektima.
 
Morison je rekao da bi bio nemaran da ide dalje sa tim ugovorom uprkos savetima australijskih odbrambenih i obaveštajnih službi koje su ocenjivale da je taj ugovor protivan australijskim strateškim interesima.
 
"Ne žalim odluku što sam na prvo mesto stavio nacionalni interes Australije. Nikad to neću žaliti", rekao je premijer.
 
Australijski ministar odbrane Piter Daton rekao je ranije danas da je njegova vlada bila "iskrena, otvorena i poštena" sa Francuskom oko briga vezanih za ugovor koji je prekoračio budžet i kasnio više godina.
 
Ministar je rekao da razume nezadovoljstvo Francuza, ali da je nagoveštavati da australijska vlada nije iskazivala zabrinutost vezanu za taj ugovor suprotno informacijama dostupnim u javnosti o tome što je javno iskazivano već duže vreme.
 
Daton je rekao da je lično izrazio zabrinutost francuskoj ministarki odbrane Florans Parli i istakao potrebu da Australija deluje u svom nacionalnom interesu koji, prema njemu znači da nabavi podmornice na nuklearni pogon.
 
U objašnjenju zašto Kanbera nije mogla da kupi francuske podmornice na nuklearni pogon Daton je rekao da je to zbog operacija održavanja francuskih podmornica koje treba da bude svakih deset godina uz ponovno punjenje nuklearnim gorivom, što nije slučaj sa američkim podmornicama, kao i da Australija nema nuklearnu centralu.
  • .

    19.09.2021 17:36
    Jedini bezobrazan stav je onaj od Francuske, koja umislja da je neka sila, a nije vec 200 godina
  • bezobrazno zdrav

    19.09.2021 12:39
    ne moze to tako
    Australija je postala nacisticka drzava. Ovde o tome ovde nema ni slovca ali oni koji hoce da budu obavesteni to znaju. Od svoje drzave napravili su najveci logor na svetu ali to pisem samio da ilustrujem koliko su pokvareni i kako su preveslali ne manje kvarne Francuze. Taj posao u vezi podmornica traje vec, mislim, sest godina. U okviru toga sporazuma stotine Francuza su otisle u Australiju i takodje Australijanaca u Francusku da rade na tom projektu da bi na kraju Francuzi dobili od anglosaksonskog otpada noz u ledja sa objasnjenjem da im podmornice koje su oni narucili vise ne odgovaraju. Eto, to su ucinili potomci prognanih robijasa.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Region i svet