Milanović: Optužnicom protiv Dodika Šmit čuva svoju zadnjicu, zato je promenio i krivični zakon
Predsednik Hrvatske Zoran Milanović izjavio je da Kristijan Šmit optužnicom protiv Milorada Dodika koristi svoja ovlašćenja kako bi zaštitio sebe.
Foto: Beta/AP
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine podiglo je optužnicu protiv predsednika Republike Srpske Milorada Dodika i v.d. direktora Službenog glasnika RS Miloša Lukića zbog neizvršavanja odluka visokog predstavnika međunarone zajednice u Bosni i Hercegovini Kristijana Šmita, a po novom članu Krivičnog zakona, koji je nametnuo visoki predstavnik.
"Šmit koristi svoja ovlašćenja da bi zaštitio sebe, a kada tim istim ovlašćenjima treba da zaštititi prava Hrvata u toj zemlji onda - baš nema vremena", rekao je Milanović.
On je pitao gde je Šmit bio da menja izborni zakon BiH i da, ne kršeći Dejtonski ustav, spreči da Bošnjaci biraju hrvatskog člana Predsedništva BiH.
"Menja zakone kako hoće, krivični zakon menja kako hoće, a gde je bio pre godinu dana kad je tim istim ovlašćenjima mogao da promeniti izborni zakon BiH. To nije napravio, ali da bi zaštitio svoju zadnjicu i svoju reputaciju promenio je krivični zakon prema kojem je ono što je Dodik napravio - krivično delo. To se zove kolonijalna uprava i to uništava tu zemlju", rekao je Milanović.
Za Šmita je rekao i da je "penzionisani nemački političar koji je iza sebe ostavio nebitan trag", i da je od nekog sa strane "instaliran za kolonijalnog upravnika u BiH, iako za to nema mandat Saveta bezbednosti UN i da iza njegovih poteza stoje neke ambasade u BiH", navodeći američku.
Milanović je rekao kako ga je Dodik nazvao u petak, 11. avgusta da mu javi za optužnicu.
"Je li to način smirivanja situacije u BiH, deeskalacije?", upitao je Milanović dodajući da će "nastaviti da poziva sve faktore ovog prostora - Hrvate, Srbe, Bošnjake da razgovaramo bez tih kolonijalnih upravitelja".
Hrvatski predsednik ocenio da je Bosna i Hercegovina "trapavo, traljavo, nesposobno vođena kolonija na kojoj se iživljava šačica trećerazrednih birokrata" koji mogu izmišljati nova krivična dela.
"Ali kad treba da naprave jednu potpuno banalnu stvar kao što je zaštitita hrvatskog naroda u BiH i da spreče tu devijaciju da neko treći može birati tvog predstavnika - onda mu se udaje ćerka ili mu se teli krava, onda baš nema vremena", naveo je Milanović.
Tužilaštvo BiH podiglo je 11. avgusta optužnicu protiv predsednika RS Milorada Dodika, a za to krivično delo zaprećena je kazna od šest meseci do pet godina zatvora.
Posebnim zakonom usvojenim u parlamentu RS u junu je blokirano sprovođenje presuda Ustavnog suda BiH, a taj zakon visoki predstavnik za BiH Kristijan Šmit je poništio 1. jula koristeći svoja ovlašćenja.
Šmit je istovremeno nametnuo izmene Krivičnog zakona BiH po kojima je nesprovođenje odnosno nepoštovanje njegovih odluka postalo krivično delo.
Dodik je ignorisao Šmitovu odluku i 7. jula potpisao uredbu o stupanju na snagu zakona o blokadi sprovođenja presuda Ustavnog suda.
U Dodikovom kabinetu optužnicu su nazvali "političkom" i "pokušajem rušenja" Dodika i Republike Srpske.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Region i svet
Francuska zatvara škole i fakultete zbog ekstremnih vrućina
22.06.2026.•
1
Francuski ministar nacionalnog obrazovanja Eduar Žefre saopštio je da će danas 845 škola i fakulteta u toj zemlji zbog vrućina biti zatvoreno.
Devojka u Nemačkoj završila u bolnici jer je imala 5,25 promila alkohola u krvi
22.06.2026.•
0
Devojka (26) hitno je hospitalizovana u nemačkom gradu Osnabriku nakon što joj je izmerena ekstremna koncentracija od 5,25 promila alkohola u krvi, saopštila je lokalna policija.
Pravilo EU počinje da važi 1. jula: Nove kategorije vozila moraju da imaju pametne tahografe
22.06.2026.•
0
Nova pravila za ulazak u EU stupiće na snagu 1. jula.
Izrael ukida sva ograničenja okupljanja zbog rata u severnom delu zemlje
21.06.2026.•
0
Sva ograničenja okupljanja i aktivnosti nametnuta u severnom delu Izraela zbog rata, biće ukinuta sutra ujutro, saopštila je izraelska vojska na Telegramu.
Protest u Češkoj zbog plana Vlade da se javni radio-televizijski servis finansira iz budžeta
21.06.2026.•
1
Hiljade Čeha protestovalo je pred zgradom Češke televizije u Pragu, zbog plana Vlade premijera Andreja Babiša da ukine pretplatu radio i TV javnog servisa i od naredne godine počne da ih finansira iz budžeta.
Iranska delegacija napustila sastanak sa delegacijom SAD u Švajcarskoj
21.06.2026.•
3
Delegacija Islamske Republike Iran napustila je zgradu u kojoj su se vodili pregovori sa Sjedinjenim Američkim Državama u Švajcarskoj, prenela je večeras agencija IRNA.
Tri planinara preminula od ekstremnih vrućina u Grand kanjonu
21.06.2026.•
0
Posle smrti tri planinara i nedavnog povećanja broja teških zdravstvenih problema usled ekstremnih vrućina u unutrašnjosti kanjona, posetioce su upozoreni da ne idu na ekspedicije u Grand kanjon u SAD-u.
U Italiji vozilo sa devet mladih završilo u kanalu, troje mrtvih
21.06.2026.•
0
Troje mladih poginulo je, a još šestoro je povređeno u nedelju na severu Italije nakon što je vozilo u kojem su se nalazili sletelo u kanal, prema izveštajima vatrogasaca i hitnih službi.
Anketa ECFR: Eu podržava povratak Velike Britanije, Britanci misle da je Bregzit bio loša odluka
21.06.2026.•
2
Dve trećine građana Evropske unije podržalo bi ponovno pridruživanje Velike Britanije tom bloku, a većina učesnika ankete Evropskog saveta za spoljne odnose (ECFR) u Velikoj Britaniji misli da je Bregzit loša odluka.
U Izraelu hospitalizovana druga osoba zbog sumnje na ebolu, nedavno putovala u Kongo
21.06.2026.•
0
Ministarstvo zdravlja Izraela saopštilo je da je druga osoba, za koju se sumnja da je zaražena ebolom nakon povratka iz Demokratske Republike Konga, prebačena u Medicinski centar Šeba.
Dečaka napao ga krokodil u zoološkom vrtu u Velikoj Britaniji
21.06.2026.•
0
Trogodišnji dečak završio je u ograđenom prostoru sa krokodilima i zadobio teške povrede, piše BBC.
Drugi krug predsedničkih izbora u Kolumbiji: Progresivac ili konzervativni autsajder
21.06.2026.•
0
Duboko podeljeni Kolumbijci u drugom krugu predsedničkih izbora izabraće ili progresivca, ili konzervativca autsajdera, a oba kandidata su u kampanji koristila strah od ponovnog unutrašnjeg sukoba u zemlji.
Stroža pravila u saobraćaju u Grčkoj, kazne u iznosu od nekoliko stotina evra
21.06.2026.•
1
Direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija Srbije Aleksandar Seničić upozorio je vozače koji putuju u Grčku da su na snagu stupila stroža pravila bezbednosti saobraćaja i znatno veće kazne za prekršaje.
Gardijan: Starmerova ostavka očekuje se u ponedeljak
21.06.2026.•
2
Očekuje se da će britanski premije Kir Starmer u ponedeljak objaviti da će se povući sa mesta premijera posle ogromnog pritiska njegovih poslanika, vladajućih Laburista, piše londonski list "Gardijan".
Francuska zabranila alkohol na javnim mestima zbog velikih vrućina
21.06.2026.•
2
Tokom godišnje manifestacije "Praznik muzike" danas, 21. juna će biti zabranjena konzumacija alkohola u departmanima koji će od podneva biti pod crvenim meteo-alarmom zbog toplotnog talasa.
U Švajcarskoj počinju pregovori SAD i Irana o okončanju rata
21.06.2026.•
0
Potpredsednik Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Džej Di Vens stigao je jutros u Švajcarsku kako bi formalno otpočeo pregovore sa liderima Irana o okončanju rata u toj zemlji i nuklearnom programu Teherana.
FOTO: Zelenski poštom vratio orden predsedniku Poljske
21.06.2026.•
5
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski saopštio je da je Orden belog orla poslao poštom predsedniku Poljske Karolu Navrockom, navodeći da Ukrajina ostaje otvorena za sve "suštinske oblike saradnje" sa partnerima.
Svađa Trampa i Meloni: Nova razmena komentara i kritike tuđeg rejtinga
20.06.2026.•
2
Tramp ponovio tvrdi da ga je italijanska premijerka Đorđa Meloni više puta molila da se slika sa njim tokom samita G7 kako bi poboljšala svoj rejting. Meloni mu je odgovorila da porazmisli o sopstvenom rejtingu.
Na pomolu teška diplomatska kriza između Poljske i Ukrajine?
20.06.2026.•
2
Odluka poljskog predsednika Karola Navrockog da ukrajinskom predsedniku Volodimiru Zelenskom oduzme najviše odlikovanje Poljske verovatno će izazvati tešku diplomatsku krizu između ove dve zemlje.
Troje poginulih u teškoj saobraćajnoj nesreći kod Banjaluke
20.06.2026.•
1
U naselju Prijakovci kod Banjaluke se dogodila teška saobraćajna nesreća u kojoj je poginulo troje ljudi.
Mađarska ukida blokadu ukrajinskih medija koju je namentuo Orban
20.06.2026.•
4
Mađarski ministar za socijalna pitanja i kulturu Žoltan Tar potvrdio je obnavljanje pristupa za nekoliko ukrajinskih onlajn medija, posle ograničenja koja su bila nametnuta za vreme vladavine Viktora Orbana.
Komentari 7
Ana
Preko Milanovica nastoji da povrati ideje stare Juge koju su isti i srusili tokom 90- tih.
Sve je isto samo Slobe i Tudjmana nema.
Veternik
V5
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar