
Zvaničnici u Slovačkoj: Fico i dalje na operaciji, stanje izuzetno teško
Stanje premijera Slovačke Roberta Fica je izuzetno teško i on je i dalje na operaciji u bolnici Ruzvelt u Banskoj Bistrici, saopštio je večeras potpredsednik Vlade i ministar odbrane Robert Kalinak.
"Doživeli smo zaista tragičan dan, koji za nas znači da se borimo za život premijera", rekao je Kalinak i dodao da za sada nema lepih vesti i da ima poverenje u lekare.
"Prema informacijama kojima raspolažemo, (Fico) je zadobio tešku politraumu od nekoliko prostrelnih rana i njegovo stanje je izuzetno teško", rekao je ministar odbrane.
Prema izveštajima pojedinih slovačkih medija, na Fica je pucao 71-godišnji je pisac Juraj Cintulai.
Mediji navode da je reč o bivšem službeniku obezbeđenja u trgovačkom centru, autoru tri zbirke poezije i članu društva pisaca.
Slovački ministar unutrašnjih poslova Matuš Šutaj-Eštok rekao je da će napad na Roberta Fica biti istražen "što je pre moguće", i dodao da Slovačka "proživljava najgori dan svoje demokratije".
"Prvi put za 31 godinu naše demokratske suverene republike desilo se da je neko odlučio da političko mišljenje iskaže ne na izborima, već oružjem", napisao je Šutaj-Eštok na Fejsbuku.
On je dodao da pokušaj atentata "zaslužuje zajedničku i nedvosmislenu osudu", ali je upozorio na opasnost od "širenja političke mržnje".
Na internetu su se pojavile tvrdnje svedoka da je napadač prvo viknuo na Roberta Fica, koji mu je potom prišao da se rukuje. Zatim je pucao u njega.
Muškarca je policija uhapsila odmah nakon napada. Trenutno je u pritvoru, a slučaj je preuzela Nacionalna kriminalistička agencija.
Sin napadača kaže da ne zna šta je njegov otac nameravao ovim, niti da je ikada otvoreno pominjao ovakav čin nasilja.
On je takođe negirao da je njegov otac psihijatrijski pacijent.
Političku biografiju premijera Slovačke koji je danas ranjen, čitajte OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Region i svet
Baltičke zemlje se sutra isključuju sa elektroenergetskog sistema Rusije i Belorusije
07.02.2025.•
0
Gotovo tri i po decenije pošto su napustile Sovjetski Savez, baltičke zemlje Estonija, Letonija i Litvanija od predstojećeg vikenda više neće biti povezane sa električnim mrežama Rusije i Belorusije.
Tramp uveo sankcije protiv Međunarodnog krivičnog suda
07.02.2025.•
1
Predsednik SAD Donald Tramp je u četvrtak potpisao izvršni nalog kojim se predviđaju sankcije Međunarodnom krivičnom sudu (MKS).
Mađarska razmatra povlačenje iz Svetske zdravstvene organizacije
07.02.2025.•
1
Kancelarija mađarskog premijera Viktora Orbana saopštila je da bi ta zemlja mogla da se povuče iz Svetske zdravstvene organizacije (SZO).
Zamenik grčkog ministra civilne zaštite podneo ostavku zbog navodnog zataškavanja
06.02.2025.•
2
Zamenik grčkog ministra civilne zaštite Hristos Triantopulos podneo je danas ostavku nakon navoda o manipulisanju dokazima na mestu železničke katastrofe 2023. godine koja je odnela 57 života.
Ruski parlamentarac: Pripreme za razgovor Putina i Trampa u poodmakloj fazi
06.02.2025.•
1
Pripreme za razgovor šefa ruske države Vladimira Putina i američkog predsednika Donalda Trampa su u poodmakloj fazi.
Preteće pismo sa prahom stiglo redakciji lista koji izdaje Srpsko narodno veće u Hrvatskoj
06.02.2025.•
1
Redakcija zagrebačkog nedeljnika Novosti primila je u sredu preteće pismo sa prahom nepoznatog sastava, objavio je taj list koji izdaje Srpsko narodno veće u Hrvatskoj.
Vanredno stanje na Santoriniju do 3. marta
06.02.2025.•
0
Grčke vlasti proglasile su vanredno stanje na Santoriniju, koje će trajati do 3. marta, pošto je u sredu zabeležen najjači zemljotres posle skoro nedelju dana neprekidnog podrhtavanja tla.
Zbog oštrih reakcija: Otkazano obeležavanje Dana državnosti i Vojske Srbije u Sarajevu
06.02.2025.•
14
Ambasada Srbije u Bosni i Hercegovini saopštila je da je otkazan prijem povodom obeležavanja Dana državnosti i Dana Vojske Srbije 13. februara u sarajevskom Hotelu Hills.
Tramp dekretom zabranio transrodnim sportistima učešće u ženskim sportovima
06.02.2025.•
6
Američki predsednik Donald Tramp potpisao je dekret kojim se transrodnim sportistima zabranjuje da učestvuju u ženskim sportovima.
Osoblje USAID-a širom sveta ide na administrativni odmor
05.02.2025.•
2
Približno 10.000 zaposlenih u USAID-u, odnosno skoro svi, će krajem radne nedelje biti stavljeni na administrativno odsustvo pošto predsednik Donald Tramp namerava da raspusti celokupnu organizaciju.
Zemljotresi na Santoriniju svakih nekoliko minuta
05.02.2025.•
0
Podmorski zemljotresi kraj grčkog vulkanskog ostrva Santorini, znamenitosti svetskog turizma, i danas se nastavljaju svakih nekoliko minuta.
Španija napravila istorijski korak: Smanjuje radnu nedelju bez gubitka plate
05.02.2025.•
6
Španska vlada preduzela je prvi zakonodavni korak ka smanjenju radne nedelje sa 40 na 37,5 sati bez gubitka plate, nakon sporazuma sa sindikatima.
Konačni bilans masovne pucnjave u Švedskoj: 11 mrtvih, uključujući i napadača
05.02.2025.•
0
Švedska policija saopštila je danas da je ukupno 11 osoba, uključujući napadača, ubijeno u pucnjavi u centralnom delu zemlje.
Tramp: SAD će preuzeti Gazu, biće to Rivijera Bliskog istoka
05.02.2025.•
11
Američki predsednik Donald Tramp obećao je da će SAD da preuzmu "vlasništvo" nad ratom razorenim Pojasom Gaze, nakon što Palestinci budu raseljeni u druge zemlje, preneo je Glas Amerike.
Nigerijci osuđeni na smrt jer su ubili ženu za koju su tvrdili da je veštica
05.02.2025.•
0
Petorica muškaraca su u Nigeriji osuđena na smrtnu kaznu vešanjem jer su 2023. godine ubili jednu ženu za koju su tvrdili da je veštica.
Zelenski spreman da direktno pregovara sa Putinom
05.02.2025.•
7
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski izrazio je spremnost za direktne pregovore sa Vladimirom Putinom i drugim silama kako bi se okončao rat koji je Kremlj pokrenuo pre gotovo tri godine.
Fon der Lajen o Trampovim pretnjama: EU treba da gleda svoje interese
04.02.2025.•
2
Evropa treba da mudrije postupa u svetu koji je postao teži, uključujući i SAD Donalda Trampa, i da deluje u svom interesu, izjavila je danas predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen.
Pucnjava u školi za obrazovanje odraslih u Švedskoj
04.02.2025.•
1
Pet osoba pogođeno je hicima iz vatrenog oružja u školi za obrazovanje odraslih u švedskom gradu Orebru, na 200 kilometara zapadno od Stokholma, javila je švedska policija.
Usled straha od jakog zemljotresa: Santorini napustila polovina stanovnika
04.02.2025.•
3
Gotovo 6.000 ljudi napustilo je grčko ostrvo Santorini u poslednjih 48 sati zbog brojnih potresa slabije jačine.
Kina uzvraća udarac: Uvodi carine SAD i otvara istragu protiv Gugla
04.02.2025.•
0
Kinesko ministarstvo trgovine objavio jeda uvodi kontra carine na više američkih proizvoda, a najavilo je i druge mere u vezi sa trgovinom uključujući istragu Gugla.
Ajkula ubila tinejdžerku u Australiji
04.02.2025.•
0
Ajkula je napala i usmrtila 17-godišnju devojku kod australijskog ostrva Bribi, saopštili su zvaničnici.
Komentari 1
Otpornik
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar