Izraelski ministar: Moramo nastaviti borbu, uprkos naredbi Međunarodnog suda pravde
Međunarodni sud pravde naredio je Izraelu da odmah okonča vojne operacije u gradu Rafi, u Pojasu Gaze.
Uprkos tome, izraelski ministar Beni Ganc, član Ratnog kabineta, saopštio je da Izrael mora "nastaviti borbu".
Međunarodni sud pravde (MKS) je u odluci o tome naveo da "nije uveren" da su evakucija Rafe i druge mere Izraela bile dovoljne da umanje patnje Palestinaca, prenele su agencije.
Čitajući odluku o novim privremenim merama koje je utvrdio MKS, predsednik suda Navaf Salam je rekao da privremene mere koje je sud naredio u martu, nisu u potpunosti odgovorile na situaciju u Gazi i da su se stekli uslovi za novu hitnu meru.
"Izrael mora odmah zaustaviti svoju vojnu ofanzivu u Rafi", rekao je on.
Ganc je telefonom razgovarao s državnim sekretarom SAD Entonijem Blinkenom iz štaba izraelske vojske u Tel Avivu i potom saopštio da će Izrael nastaviti da "deluje u skladu sa međunarodnim pravom" u Rafi – preneli su izraelski mediji.
"Država Izrael vodi pravednu i neophodnu kampanju pošto je brutalna teroristička organizacija masakrirala naše građane, silovala naše žene, otela našu decu i ispalila rakete na centar naših gradova", saopštio je Ganc.
On tvrdi da je ova država "obavezna da nastavi borbu da vrati svoje građane" koji su taoci Hamasa i da osigura bezbednost svih građana na svakom mestu, uključujući Rafu.
"Mi ćemo nastaviti da delujemo u skladu s međunarodnim pravom u Rafi i gde god operišemo i učiniti napor da izbegnemo povređivanje civila, ne zbog Haškog suda, već pre svega zbog onoga što jesmo", najavio je Ganc, bivši načelnik Generalštaba Izraela.
Lider izraelske opozicije Jair Lapid je osudio naredbu Međunarodnog suda pravde jer taj sud nije povezao zahtev za okonačenje vojne akcije sa zahtevom za povratak izraelskih talaca zatočenih u Gazi.
Lapid, koji je oštar kritičar premijera Benjamina Netanjahua, kazao je da je "propust tog suda UN da poveže te dve stvari moralni kolaps i moralna katastrofa".
Izraelski lideri su više puta odbacili optužbe za genocid kao neosnovane i tvrde da su operacije u Gazi samoodbrana, a da su cij ekstremisti Hamasa koji su predvodili napad 7.oktobra.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Region i svet
Putin: Rusija bi poslala milijardu dolara Odboru za mir za palestinski narod
22.01.2026.•
3
Ruski predsednik Vladimir Putin izjavio je, nakon razgovora sa palestinskim predsednikom Mahmutom Abasom u Moskvi, da je Rusija spremna da pošalje milijardu dolara Odboru za mir za Gazu, za podršku palestinskom narodu.
U Belgiji pronađen skelet makedonskog državljanina nestalog pre 23 godine: Zazidan u podrumu kuće
22.01.2026.•
1
U Belgiji je pronađen skelet makedonskog državljanina Redžepa Rahmanovskog, koji se vodio kao nestao već 23 godine, zazidan u kuću, saopštila je danas federalna policija.
Orban ide u Davos na Trampov poziv, potpisuje osnivački dokument Odbora za mir
22.01.2026.•
3
Mađarski premijer Viktor Orban izjavio je da ide u Davos, gde se održava Svetski ekonomski forum, na poziv američkog predsednika Donalda Trampa, da bi potpisao osnivački dokument Odbora za mir.
Tramp kaže da ima dogovor za Grenland, odustao od carina Evropljanima
22.01.2026.•
6
Predsednik SAD Donald Tramp odustao je od uvođenja carina za osam evropskih zemalja. On je naveo i da je napravljen dogovor u vezi sa Grenlandom.
Tramp ne razmatra vojnu intervenciju na Grenlandu
21.01.2026.•
0
Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp potvrdio je da ne razmatra vojnu intervencije radi kontrole nad Grenlandom.
Španske mašinovođe pozivaju na štrajk nakon smrtonosnih železničkih nesreća
21.01.2026.•
0
Najveći španski sindikat mašinovođa pozvao je na štrajk širom zemlje kako bi tražio garancije za bezbednost ove profesije, nakon dve smrtonosne železničke nesreće.
Uhapšena žena u Nemačkoj zbog špijuniranja: Dostavljala informacije Rusiji o ratu u Ukrajini
21.01.2026.•
1
Nemačke vlasti uhapsile su jednu ženu za koju se sumnja da je špijunirala u korist Rusije.
Tramp: Imamo neverovatno tajno oružje za koje niko ne zna
21.01.2026.•
32
Sjedinjene Američke Države poseduju tajno oružje koje je nepoznato ostatku sveta, izjavio je američki predsednik Donald Tramp.
Savet Evrope sutra zaseda zbog tenzija oko Grenlanda
21.01.2026.•
0
Čelnici EU i zemalja članica sastaće se u četvrtak uveče u Briselu na neformalnom sasatanku Evropskog saveta zbog tenzija oko Grenlanda.
Iranski ministar u najdirektnijoj pretnji SAD: "Ako nas napadnu, uzvratićemo svime što imamo"
21.01.2026.•
2
Iranski ministar spoljnih poslova Abas Aragči uputio je danas pretnju Sjedinjenim Američkim Državama nakon krvavog obračuna Teherana sa demonstrantima, piše agencija AP.
VIDEO: Američka vojska zaplenila još jedan tanker "flote iz senke" koji je prevozio naftu
21.01.2026.•
0
Američka vojska saopštila je da je zaplenila još jedan tanker povezan sa Venecuelom u Karipskom moru, što je sedma takva zaplena od početka kampanje Donalda Trampa za kontrolu venecuelanske nafte.
Ubica bivšeg premijera Japana osuđen na doživotni zatvor
21.01.2026.•
0
Japanski sud osudio je Tecuju Jamagamija (45), koji je optužen za ubistvo bivšeg premijera Šinza Abea 2022. godine, na doživotnu kaznu zatvora, prenosi Kjodo.
VIDEO: Bela kuća objavila 365 Trampovih uspeha u proteklih godinu dana, pominje se i Srbija
21.01.2026.•
4
Bela kuća objavila je spisak od 365 uspeha Donalda Trampa koje je postigao tokom prvih godinu dana od preuzimanja drugog mandata, među kojima se ističu njegovi posrednički napori za rešavanje rata u Ukrajini.
FOTO Još jedno iskakanje voza iz šina u Španiji: Poginuo mašinovođa, povređeno najmanje 37 osoba
21.01.2026.•
3
Mašinovođa je poginuo, a najmanje 37 osoba je povređeno, od kojih je petoro u kritičnom stanju, kada je prigradski voz sinoć udario u obrušeni potporni zid i iskočio iz šina blizu Barselone.
Evropske berze u minusu nakon Trampovih najava novih carina
20.01.2026.•
0
Akcije na evropskim berzama završile su današnje trgovanje u minusu reagujući na najave novih trgovinskih carina, što je štetilo raspoloženju na tržištu.
Severna Makedonija: Vozio 293 km/h, snimak objavio na društvenim mrežama
20.01.2026.•
1
Policija je pronašla i kaznila vozača koji je automobil na autoputu vozio 293 kilometara na sat i video objavio na društvenim mrežama, saopštilo je danas ministarstvo unutrašnjih poslova Severne Makedonije.
Reno ulazi u odbrambenu industriju: Partnerstvo sa Turgis & Gaillardom za proizvodnju dronova
20.01.2026.•
0
Francuski proizvođač automobila kompanija Reno uključiće se u sektor odbrambene industrije kroz novo partnerstvo s domaćom vojnom kompanijom Turgis & Gaillard, saopšteno je danas iz Renoa.
Hiljade poljoprivrednika i traktora blokirale Strazbur u protestu protiv sporazuma EU-Merkosur
20.01.2026.•
2
Nekoliko hiljada evropskih poljoprivrednika protestovalo je u Strazburu protiv sporazuma o slobodnoj trgovini između Evropske unije i zemalja latinoameričkog bloka Merkosur.
Predsednik Bugarske podneo ostavku, zatražio oproštaj od građana jer nije ispunio sve obećano
20.01.2026.•
10
Bugarski predsednik Rumen Radev podneo je ostavku na tu funkciju pred ustavnim sudom, kako bi mogao da učestvuje na predstojećim izborima.
Tramp ucenjuje Makrona: Ako ne uđe u moj Odbor za mir, dobija carine od 200 odsto na vino i šampanjac
20.01.2026.•
6
Američki predsednik Donald Tramp zapretio je da će uvesti carine od 200 odsto na francuska vina i šampanjce, kako bi naterao francuskog predsednika Emanuela Makrona da se priključi njegovoj inicijativi "Odbor za mir".
Tri dana žalosti u Španiji zbog pogibije 40 ljudi u železničkoj nesreći
20.01.2026.•
0
U Španiji je proglašena trodnevna žalost zbog železničke nesreće u kojoj je, prema poslednjim podacima, poginulo 40 ljudi.
Komentari 1
Vlada
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar