
Hamas oslobodio izraelsko-američkog taoca
Oružano krilo palestinske militantne grupa Hamas saopštilo je da je oslobodilo američko-izraelskog taoca koji je držan u Gazi, kako je prethodno bilo najavljeno.

Foto: Beta/AP
Hamas je saopštio da je oslobođen Edan Aleksandar kao gest dobre volje prema administraciji predsednika SAD Donalda Trampa u nastojanju da se ožive pregovori o okončanju rata.
Izraleska vojska saopštila je da se Aleksander nalazi sa predstavnicima Crvenog krsta koji ga vode do izraelskih snaga.
Oslobađanje jedinog preostalog živog taoca sa američkim državljanstvom u Gazi, događa se uoči početka bliskoistočne turneje predsednika SAD Donalda Trampa, koji će od utorka do petka posetiti Saudiijsku Arabiju, Ujedinjene Arapske Emirate i Katar.
Katar je jedan od posrednika između Izraela i Hamasa, oko rata u Gazi.
"Brigade al Kasim upravo su oslobodile cionističkog vojnika i američkog državljanina Edana Aleksandera, posle kontakata sa američkom administracijom, u okviru napora posrednika za postizanje primirja", saopštila je ta grupa.
Izraelska vojska ranije je javila da će on biti odvezen u prihvatni centar u Reim, na jugu Izraela, gde će mu se pridružiti članovi porodice, pre nego što bude prebačen avionon u bolnicu u Tel Avivu.
Izvor iz Hamasa je rekao da je taj pokret bio informisan preko posrednika da će doći do pauze u borbama, kada se talac bude oslobađao.
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu zahvalio se američkom predsedniku Trampu na pomoći u oslobađanju taoca, javila je Netanjahuaova kancelarije.
Netanjahu je takođe najavio slanje delegacije u Doh, u u utorak, za pregovore o ostalim taocima, posle susreta u Jerusalimu sa američkim izaslanikom Stivom Vitkofom, u trenutku kada su posredni pregovori između Hamasa i Izareala oko primirja na mrtvoj tački.
Posle objave o oslobađanju taoca Hamas je pozvao Trampovu adminstraciju da "nastavi napore za okončanje rata u pojasu Gaze".
Posle dvomesečnog primirja Izrael je 18. marta nastavio ofanzivu na Gazu, zauzeo velike delove palestinske teritorije, i 5. maja objavio plan potpunog osvajanja Gaze.
Od 2. maja izraelska vojska zabranjuje ulaz bilo kakve humanitarne pomoći u Gazu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Region i svet
Bivši urugvajski predsednik Hose Pepe Muhika na samrti, kaže supruga
12.05.2025.•
2
Bivši urugvajski predsednik Hose Muhika zvani Pepe ima rak jednjaka i u terminalnoj je fazi, pod palijativnom je negom da ne bi imao bolove, rekla je njegova supruga jednom lokalnom mediju.
Pariz demantuje da je kokain bio na stolu Makrona, Merca i Starmera: Neprijatelji šire laži
12.05.2025.•
8
Jelisejska palata je demantovala tvrdnje da je kokain bio na stolu za kojim su lideri Francuske, Nemačke i Velike Britanije sedeli u vozu tokom putovanja za Kijev.
Crnogorski vozači vole da "nalegnu" na sirenu: Država zato pooštrava kazne
12.05.2025.•
3
Zbog dugotrajne upotrebe automobilske sirene u proteklih pet godina u Podgorici je kažnjeno ukupno 140 vozača, kojima su izrečene kazne od 30 do 60 evra, saopšteno je iz crnogorske Uprave policije.
Stručnjaci o sudbini Evrope: EU će propasti ako se ne objedini
12.05.2025.•
10
Svet izgrađen posle Drugog svetskog rata se raspada, a okosnicu novog poretka će činiti interesi nuklearnih supersila, među kojima nema Evrope, smatraju ugledni evropski politički mislioci.
Izrael podneo žalbu zbog gesta davljenja i pljuvanja na otvaranju Evrovizije
12.05.2025.•
0
Izraelski javni servis Kan je podneo žalbu švajcarskim vlastima jer je jedan demonstrant napravio gest davljenja i pljunuo na članove izraelske delegacije tokom ceremonije otvaranja Evrovizije.
Talibani zabranili šah u Avganistanu - jer je to vid kockanja i nemoralno
12.05.2025.•
4
Talibanska vlada je dodala šah na listu zabranjenih aktivnosti, klasifikujući to kao kockanje i kršenje moralnih vrednosti, saopštila je avganistanska Uprava za sport.
Katar negira da poklanja luksuzni avion Trampu: Još nije doneta konačna odluka
12.05.2025.•
1
Katar je saopštio da su u toku razgovori sa SAD o "mogućem transferu" superluksuznog "boinga 747-8", koji bi se privremeno koristio kao avion predsednika Donalda Trampa.
Jak zemljotres registrovan u Rumuniji: Osetio se i u Moldaviji i Ukrajini
11.05.2025.•
0
Zemljotres jačine 4,6 stepeni registrovan je večeras u Rumuniji, objavio je Evropsko-mediteranski seizmološki centar.
FOTO, VIDEO: Nacistički dokumenti otkriveni u arhivi Vrhovnog suda Argentine
11.05.2025.•
7
Argentinski tužioci pronašli su stotine dokumenata i članskih karata nacističkih organizacija u kutijama u arhivi Vrhovnog suda zemlje, preneli su tamošnji mediji.
Hamas direktno pregovarao sa SAD u Dohi: Postignut napredak ka postizanju primirja
11.05.2025.•
0
Predstavnici Hamasa i SAD održali su direktne razgovore u Dohi, izjavila su za AFP dva zvaničnika palestinskog islamističkog pokreta.
VIDEO: Protesti u Nemačkoj, traži se zabrana ekstremno desničarske stranke AfD
11.05.2025.•
4
Nekoliko hiljada ljudi, od kojih 3.000 u Berlinu prema policijskim podacima, okupilo se širom Nemačke tražeći zabranu krajnje desničarske stanke Alternative za Nemačku (AfD).
Zelenski: Čekam Putina u Turskoj
11.05.2025.•
4
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski izjavio je da će "sačekati" svog ruskog kolegu Vladimira Putina u Turskoj, gde je Putin ranije predložio da u četvrtak počnu razgovori.
Kremlj: Pregovori koje predlaže Putin uključuju činjenicu da Rusija kontroliše petinu Ukrajine
11.05.2025.•
1
Mirovni pregovori sa Ukrajinom obuhvatiće i nacrt sporazuma iz 2022. od kog se bilo odustalo, kao i činjenicu da Rusija pod kontrolom drži gotovo petinu ukrajinske teritorije, objavio je Kremlj.
Albanci na biralištima: Rama priželjkuje četvrti mandat, nova vlada kao test za približavanje EU
11.05.2025.•
0
Albanci na parlamentarnim izborima biraju između premijera Edija Rame i širokog opozicionog fronta, odlučnog da ga svrgne, na glasanju koje se smatra ključnim za nastavak evropskog puta ove zemlje.
Kina i SAD nastavili pregovore o carinama u Ženevi
11.05.2025.•
0
Predstavnici SAD i Kine nastavili su pregovore o carinama, ali im se razlikuju pogledi na to u kojoj se fazi pregovori trenutno nalaze.
Šef nemačke diplomatije u Jerusalimu: Gaza je deo palestinske teritorije
11.05.2025.•
1
Sukob u Gazi ne može se rešiti vojnim sredstvima i mora se pronaći političko rešenje za trajno okončanje rata, izjavio je u Jerusalimu nemački ministar spoljnih poslova Johan Vadeful.
Erdogan pozdravio Putinove izjave o nastavku mirovnih pregovora u Istanbulu
11.05.2025.•
3
Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan pozdravio je predlog Vladimira Putina da se ponovo pokrenu direktni pregovori sa Ukrajinom u Istanbulu.
Pljevlja dobijaju svoj prvi semafor nakon 40 godina
11.05.2025.•
1
Lokalna uprava do kraja godine ugradiće semafore na najmanje dve raskrsnice u Pljevljima, čime će saobraćaj, nakon 40 godina, u crnogorskom gradu ponovo biti regulisan svetlosnom signalizacijom.
Autobus se survao niz liticu u Šri Lanki, poginula 21 osoba
11.05.2025.•
0
Jedan autobus sleteo je danas sa litice u Šri Lanki, poginula je 21 osoba, a najmanje 14 je povređeno, rekao je lokalni zvaničnik.
Putin predložio direktne pregovore sa Ukrajinom u Istanbulu 15. maja
11.05.2025.•
0
Ruski predsednik Vladimir Putin predložio je ponovno pokretanje direktnih pregovora sa Ukrajinom u Istanbulu 15. maja, "bez preduslova".
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar