
Održana komemoracija u Potočarima

Komemoraciji prisustvuju desetine hiljada ljudi i brojni zvaničnici iz zemlje, regiona i sveta.
U Potočarima će biti sahranjeni posmrtni ostaci još sedam srebreničkih žrtava, koji su pronađeni na različitim lokacijama. Najmlađe žrve koje će biti sahranjene su dva mladića koji su imali 19 godina.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je saučešće porodicama žrtava u Srebrenici, dok je predsednica Skupštine Ana Brnabić izjavila da u Srebrenici nije bilo genocida, ali da je bio "zločin".
OEBS: Negiranje genocida grub pokušaj revizije
Organizacija za evropsku bezbednost i saradnju je izrazila žaljenje što uprkos presudama međunarodnih sudova i domaćih sudova u BiH koje kažu "da ono što je učinjeno u Srebrenici predstavlja genocid, i dalje ima onih koji negiraju to što se dogodilo".
"To je grub pokušaj revizije i zapravo brisanja istorije i ozbiljno ometa svaki proces pomirenja", piše u zajedničkom saopštenju predsedavajućeg OEBS-a Finske i generalnog sekretara te organizacije.
Ukazuje se da, iako su prošle tri decenije, i dalje traje potraga za istinom i pravdom pošto se gotovo 1.000 žrtava i dalje vodi kao nestalo.
"Majke Srebrenice": Evropa umesto pravde budi fašizam
Predsednica udruženja "Majke Srebrenice" Munira Subašić pozvala je Evropu "da se probudi" i dodala da se u svetu danas "umesto pravde budi fašizam".
Ona je navela da su u leto 1995. godine ubijena 22 člana njene porodice, uključujući sina i supruga.
Subašić je zahvalila svim zemljama koje su glasale za Rezoluciju o Srebrenici u Ujedinjenim nacijama (UN) i rekla da oni koji nisu glasali za tu rezoluciju "žive u mraku", kao i da im majke srebreničkih žrtava to nikada neće oprostiti ni zaboraviti.
"Trideset godina slušamo laži, gledamo mržnju, gledamo veličanje ratnih zločinaca. Svet i Evropa to tolerišu", ocenila je ona.
Košta: Nema mesta negiranju genocida
Predsednik Evropskog saveta Antonio Košta izjavio je da nema mesta negiranju genocida, revizionizmu ili veličanju zločinaca, te poručio da je Bosni i Hercegovini mesto u Evropskoj uniji.
"Negiranja ovakvih tragedija i strahota, truje našu budućnost i prvi korak da osiguramo da se zločini ne ponove jeste da se suočimo. Dok se sećamo i tugujemo nosimo u sebi zavet novog početka, evropskog obećanja datog BiH na putu ka miru i prospertitetu", rekao je Košta na 30. komemoraciji u Memorijalnom kompleksu Potočari.
Fon der Lajen: Dužnost svih je da se sećaju i čuvaju istinu
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen izjavila je da Evropska unija nikada neće zaboraviti šta se dogodilo u Srebrenici.
"EU prihvata svoju prošlost i priznaje svoju odgovornost", rekla je ona i naglasila da "EK osuđuje svako poricanje tog zločina, jednog od najmračnijih poglavlja evropske istorije".
Ursula fon der Lajen je rekla da se danas odaje pošta za više od 8.300 bošnjačkih dečaka i muškaraca koji su među ubijenima i onima koji se i dalje vode kao nestali".
"U trenutku dok se neke od poslednjih žrtava Srebrenice sahranjuju, odajem počast majkama, ženama, ćerkama koje nastavljaju da žale, noseći teret gubitka ove tri decenije", navela je ona.
Prema njenim rečima, "dužnost svih je da se sećaju i čuvaju istinu kako bi buduće generacije tačno znale šta se dogodilo".
Rute: NATO neće dozvoliti bezbednosni vakuum u BiH
Generalni sekretar NATO Mark Rute izjavio je da se "užasi" koji su se dogodili u tom mestu "nikada ne smeju zaboraviti".
"Danas obeležavamo 30. godišnjicu tragedije koja je šokirala svet i zauvek povezala moju zemlju s vašom", rekao je Rute.
On je dodao da je posetio Potočare kao premijer Holandije.
"Nikada nećemo zaboraviti užas tih dana, a naše misli su sa svima koji su pogođeni. Naša je obaveza graditi svetliju budućnost", naveo je Rute.
On je dodao da Dejtonski mirovni sporazum, iz 1995. godine, ostaje kamen temeljac stabilne Bosne i Hercegovine (BiH), iako "možda nije savršen".
"NATO je intervenisao u BiH da pomogne u zaustavljanju sukoba koji je odneo stotine hiljada života u svim zajednicama. Tada smo bili uz vas", rekao je Rute i naveo da taj savez već 30 godina pruža stabilnost u regionu.
On je dodao da NATO neće dozvoliti bezbednosni vakuum u BiH, kao i da stanovnici te zemlje "ne smeju dozvoliti da ih retorika podela odvede unazad".
Šmit: Odavanje pošte znači i čuvanje dostojanstva žrtava
Visoki predstavnik međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini Kristijan Šmit izjavio je da Srebrenica ne može biti zaboravljena, a da "negiranje genocida i mržnja ne smeju da imaju mesta u BiH".
"Ovde smo da odamo poštu žrtvama u Srebrenici. Odavanje pošte nije samo iskazivanje poštovanja prema nasleđu žrtava, već i čuvanje dostojanstva žrtava", rekao je Šmit.
Istakao je da “Srebrenica ne može biti zaboravljena”, izrazivši nadu da će iz Potočara danas biti dat signal da se istovremeno može “oplakivati i raditi na budućnosti”.
"Preživelima odajem poštu zbog humanosti koja je primer svima nama, hvala na hrabrosti i odlučnosti da gradite bolju budućnost i što nikada ne odustajete. Hvala što ste nas pozvali, nas koji 1995. godine nismo intervenisali protiv Mladića i saučesnika", kazao je Šmit.
Kos: Podsetnik da mržnja i dehumanizacija može dovesti do najtežih zločina
Evropska komesarka za proširenje Marta Kos rekla je da se Srebrenica desila "za njenog života i u njenoj blizini".
"Podseća nas da mržnja i dehumanizacija može dovesti do najtežih zločina. Odajmo poštu žrtvama Srebrenice tako što ćemo braniti prava koja su njima bila uskraćena. Stvorimo budućnost u kojoj ćemo biti definisani jedino prema onome što nas čini ljudima", istakla je Kos na komemoraciji.
Komentari 5
Slava im
...Nekad smo se se bratimili po pogledu, sluteći da isto sanjamo
I Bogu je prosto bilo
Krstimo'l se ili klanjamo...
Omg
Novosadjanka
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar