Višesatna čekanja na evropskim aerodromima zbog uvođenja EES sistema
Putnici koji idu preko nekih evropskih aerodroma prema izveštajima čekaju do tri sata na graničnim kontrolama zbog početka pune primene EES sistema (Entry/Exit System) za ulazak u zemlje EU i Šengena.
Foto: Pixabay (ilustracija)
To je saopštilo međunarodno telo za aerodrome.
Putnici na aerodromima u zemljama kao što su Francuska, Nemačka, Belgija, Italija, Španija i Grčka čekaju nekoliko sati na graničnim proverama, saopštio je Međunarodni savet za aerodrome (ACI), prenosi danas britanski Gardijan.
Olivije Janković direktor evropskog odeljka ACI rekao je za Fajnenšal tajms da će situacija narednih nedelja i svakako tokom letnjih meseci kada su putovanja na vrhuncu biti "jednostavno nezamisliva".
"Sada vidimo ta vremena čekanja u špicevima kada tek počinje da raste inteznitet saobraćaja", rekao je on.
Puna primena EES-a počela je u petak u zemljama Šengena (25 od 27 zemalja EU plus Island, Lihtenštajn, Norveška i Švajcarska.) Zahteva da putnici iz zemalja koje nisu u EU, kao što je Velika Britanija registruju lične informacije i biomteričke podatke na granici.
Sistem je počeo postepeno da se primenjuje od oktobra i već je stvarao duge redove na nekim aerodromima. Bi-Bi-Si (BBC) je u nedelju javio da više od 100 putnika nje moglo da se ukrca na let IziDžeta iz Milana za Mančester pre nego što je poleteo zbog kašnjenja na pasoškim kontrolama.
Predstavnici aerodroma i Evropska komisija održali su u utorak sastanak da razmotre probleme sa sistemom. ACI je naveo da je tražio da se proširi sistem izuzeća, kao i ovlašćenje da se u potpunosti suspenduju nove provere.
Janković je rekao za Fajnenšal tajms da je za ACI potrebno da ima mogućnost u potpunosti da suspenduje registraciju EES kada su prekomerna vremena čekanja na graničnim kontrolama koja su potpuno nezamisliva.
Portparol za Evropsku komisiju je uzvratio: "Ono što vidimo iz prvih dana pune opercije je da sistem radi vrlo dobro. U ogromnoj većini zemalja članica nema problema".
Evropska komisja je navela da je prosečno vreme registracije jednog putnika 70 sekundi, mada ACI tvrdi da može da traje do pet minuta.
Portparol komisije je rekao da ima nekoliko zemalja članica gde su primećene tehničke teškoće, ali da se to sada rešava.
"Na zemljama članicama je da osiguraju ispravnu primenu EES na terenu", rekao je portparol.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Region i svet
Belgija ublažava zdravstvene uslove za buduće vojnike
01.08.2026.•
0
Zdravstveni uslovi za služenje vojnog roka ili rezerviste u belgijskoj vojsci biće ublaženi od 1. septembra.
Fon der Lajen: Nijedan ilegalni migrant koji je upao u Seutu nije stigao do evropskog kopna
01.08.2026.•
3
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen kaže da je zahvaljujući efikasnom radu policija Španije i Maroka većina migranata koji su ilegalno upali u severnoafričku špansku enklavu Seutu vraćena u Maroko.
Predsednica Slovenije povređena u saobraćajnoj nezgodi
01.08.2026.•
0
Predsednica Slovenije Nataša Pirc Musar lakše je povređena u saobraćajnoj nesreći u petak i posle noći provedene u bolnici danas će biti puštena na kućno lečenje.
Crveni meteoalarm u delovima BiH: U Mostaru do 42, u Prijedoru do 40 stepeni
01.08.2026.•
0
Zbog visoke temperatire vazduha danas je izdato crveno upozorenje za regije Prijedora i Mostara, dok je u ostalim delovima Bosne i Hercegovine (BiH) na snazi narandžasto upozorenje, objavio je Meteoalarm.
Nuklearna elektrana u Mađarskoj ponovo smanjuje proizvodnju zbog niskog vodostaja Dunava
01.08.2026.•
4
Nuklearna elektrana "Pakš" u Mađarskoj saopštila je da će danas biti isključen turbogenerator prvog bloka zbog daljeg pada vodostaja Dunava usled dugotrajnog sušnog perioda.
Zemljotres magnitude 4,7 u blizini Napulja
01.08.2026.•
0
Zemljotres magnitude 4,7 pogodio je sinoć oblast blizu Napulja na jugu Italije, izazivajući prekide struje, štetu na nekim zgradama i poremećaje železničkog i metro saobraćaja, javile su vlasti.
Tri pacijenta sa groznicom Zapadnog Nila u Severnoj Makedoniji u kritičnom stanju
01.08.2026.•
0
Ministarstvo zdravlja Severne Makedonije je saopštilo da su tri pacijenta sa groznicom Zapadnog Nila u kritičnom stanju.
Predsednički izbori u Bugarskoj zakazani za 25. oktobar
31.07.2026.•
0
Parlament Bugarske je odredio 25. oktobar kao dan kada će ta balkanska zemlja, članica Evropske unije, izabrati svog sledećeg predsednika.
Severna Makedonija proglasila krizno stanje zbog opasnosti od požara
31.07.2026.•
0
Vlada Severne Makedonije odlučila je da proglasi 30-dnevno krizno stanje na teritoriji cele zemlje zbog povećanih rizika i opasnosti od požara na otvorenom prostoru i šumskih požara, počevši od 1. avgusta.
Prvi američki avioni za dopunu goriva stigli u Bugarsku, Iran protestuje, građani na ulicama
31.07.2026.•
6
Prva dva američka vojna aviona koji treba da pruže podršku operaciji na Bliskom istoku stigla su danas u vazduhoplovnu bazu na jugoistoku Bugarske, što je izazvalo kritiku Irana i proteste građana Bugarske.
Angelov: U julu u Severnoj Makedoniji izbijalo prosečno 15 požara dnevno
31.07.2026.•
0
U julu je u Severnoj Makedoniji dnevno u proseku izbijalo 15 požara na otvorenom prostoru, izjavio je danas direktor Direkcije za zaštitu i spasavanje Stojanče Angelov.
Kluni bio primoran da napusti kuću na jugoistoku Francuske zbog požara
31.07.2026.•
4
Američki glumac Džordž Kluni i članovi njegove porodice bili su primorani da napuste svoj dom na jugoistoku Francuske zbog požara u blizini, izjavio je agent holivudske zvezde.
Premijer Španije: Ono što se dogodilo juče u Seuti bio je napad
31.07.2026.•
13
Oko 60.000 migranata je u poslednja 24 sata iz Maroka, nadajući se da će tako stići u Evropu, upalo u grad Seutu, malu špansku enklavu na severu Afrike, navode tamošnje vlasti, dodajući da su najmanje 34 osobe poginule.
Eksplozija u rudniku uglja u Pakistanu, poginula 34 rudara
31.07.2026.•
1
U eksploziji metana u rudniku uglja na jugozapadu Pakistana poginula su 34 rudara, saopštile su danas vlasti.
Novi bilans zemljotresa u Japanu: Poginule 34 osobe, spasilačke ekipe i dalje pretražuju ruševine
31.07.2026.•
0
Broj nastradalih u snažnom zemljotresu u Japanu porastao je na 34, dok spasilačke ekipe i dalje tragaju za preživelima.
Pakistan: Potraga za 10 alpinista nestalih nakon lavine
31.07.2026.•
0
Pakistanski spasioci, uz podršku vojske, od jutros su u potrazi za deset stranih alpinista nestalih nakon što je lavina pogodila Široki vrh, jednu od najviših planina na svetu.
Tramp: Postignut dogovor o razoružanju Hamasa i povlačenju Izraela iz Gaze
31.07.2026.•
0
Visoki zvaničnici Hamasa saopštili su da je postignut sporazum o okončanju sukoba sa Izraelom.
Održan prvi krug preliminarnog glasanja za novog generalnog sekretara UN: Evo ko su kandidati
30.07.2026.•
2
Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija održao je prvi krug preliminarnog glasanja o kandidatima za generalnog sekretara svetske organizacije.
Od uvođenja EES registrovano 110 miliona dolazaka u EU: Evo koliko je bilo odbijenih
30.07.2026.•
9
Portparol Evropske komisije Gijom Mersije izjavio je da je od uvođenja sistema kontrole ulaska i izlaska iz Evropske unije registrovano 110 miliona dolazaka.
Moguća istraga uvoza građevinskog materijala sa Balkana u EU
30.07.2026.•
3
Evropska komisija razmatra pokretanje istrage o uvozu određenih građevinskih materijala iz nekoliko balkanskih zemalja zbog sumnje da su napravljeni upotrebom jeftinih kineskih staklenih vlakana.
Makedonski ministar: Životna sredina neće biti uništavana zbog izgradnje data centara
30.07.2026.•
4
Ministar za digitalnu transformaciju Severne Makedonije Stefan Andonovski izjavio je danas da neće biti dozvoljen nijedan negativan uticaj na životnu sredinu zbog izgradnje data centara.
Komentari 7
Andrija
Elmer davež
Da vidiš dalje od nosa skapirao bi da nismo samo mi u ovoj priči nego sav ostali svet van EU.Ako misliš da su USA,Kanada,Australija mimo civilizacije i podržavaju nacionalizam i ratove onda si u gadnom problemu.
Србин
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar