Brojne kolege, prijatelji, poznanici i poznavaoci kinematografije na ovim prostorima opraštaju se od legendarne Milene Dravić.
Najveća srpska filmska glumica Milena Dravić glumila je u više od sto filmskih ostvarenja.
Najpoznatije uloge ostvarila je u filmovima "Kozara", "Ljubavni život Budimira Trajkovića", "Rad na određeno vreme", "Moj tata na određeno vreme", "Sekula se opet ženi", "Nije lako sa muškarcima" i "Zona Zamfirova".
Poznata je još i kao učiteljica iz kultne serije "Priče iz Nepričave", Vera iz "Policajca sa Petlovog brda", zatim kao Vukosava Petrović i Spomenka iz TV-komedija "Pozorište u kući" i "Lud, zbunjen, normalan".
Sa svojim trećim suprugom i kolegom Draganom Nikolićem je od 1972. do 1974. vodila popularni šou program "Obraz uz obraz".
Milena je često igrala samohrane majke, seljanke, žene iz radničke klase, bila je i pionir i ekscentrična junakinja filmova Crnog talasa, a velikim delom na uspehu u karijeri duguje i komedijama u kojima je glumila uz Ljubišu Samardžića.
Prvi deo njene karijere obeležen je saradnjom sa Purišom Đorđevićem, a kasnije se približuje avangardnim rediteljima okupljenim oko Bioskopskog kluba "Beograd" i ostvaruje zapažene uloge u delima Dušana Makavejeva Čovek nije tica (1965), kao mlada frizerka u središtu ljubavnog trougla i Misterije organizma (1971), kao razbarušena revolucionarka koja propagira seksualnu revoluciju, te u Klaksonu (Kokan Rakonjac, 1965) i Zasedi (Žika Pavlović, 1969). Misterije organizma dovele su je i u izdanje Njujork tajmsa, u kom su osvanule njene fotografije.
Višestruko nagrađivana za svoja glumačka ostvarenja
Bila je dobitnica Nagrade za najbolju sporednu glumicu na Kanskom filmskom festivalu, specijalne nagrade "Zlatna ruža" na Filmskom festivalu u Veneciji, ali i najprestižnijih srpskih nagrada Dobričin prsten i "Žanka Stokić" za celokupan doprinos jugoslovenskoj i srpskoj kinematografiji.
Takođe, osvajala je nagrade "Joakim Vujić", nagrade "Pavle Vuisić" na Filmskim susretima u Nišu, četiri "Zlatna ćurana" na Danima komedije u Jagodini i čak rekordnih deset "Zlatnih arena" na Filmskom festivalu u Puli. Zbog toga je često smatraju najvećom zvezdom u istoriji srpske i jugoslovenske kinematografije.
O njoj je krajem 2016. godine objavljena monografija "Milena Dravić - više od umetnosti".
Svog supruga Dragana Nikolića upoznala je na snimanju filma "Kako su se volele dve budale". Kuma na njihovom venčanju u opštini Vračar, u jednoj od pauza snimanja filma, bila je glumica Seka Sablić.
Rođena je 5. oktobra 1940. u Beogradu, na Dorćolu, preko puta crkve Svetog Aleksandra Nevskog.
Pohađala je osnovnu školu "Janko Veselinović" u Dušanovoj ulici, a potom upisala Prvu mušku gimnaziju.
Otišla je najvoljenija i jedna od najznačajnijih glumica jugoslovenske kinematografije koja je mogla i umela da igra sve, saglasni su Radoslav Zelenović, Ivan Jevtić i Voja Brajović, povodom vesti da je preminula Milena Dravić.
Bard našeg glumišta Vojislav Brajović napominje da je otišla glumica koja spada u red najznačajnijih umetnika epohe.
"Njen šarm, srce, radost igre bili su neponovljivi... Njeni profesionalni dometi su sigurno među najznačajnijima u istoriji naše kinematografije, jer je mogla i umela da igra sve... Njena pojava je ostavila dubok pečat u našim sećanjima i bila je privilegija da delimo epohu sa njom", kazao je Brajović.
Radoslav Zelenović, vrsni poznavalac kinematografije i upravnik Audio-vizuelnog arhiva i Centra za digitalizaciju SANU, kaže da je Milena Dravić nesumnjivo bila najveća zvezda jugoslovenske kinematografije.
"Milena je bila autentična filmska zvezda. Podjednako je ubedljivo igrala u društveno angažovanim filmovima 'crnog talasa', u komercijalnim komedijama, ratnim spektaklima... Na veliko platno je uvek donosila nešto autentično, svoje, neponovljivo, zbog čega su je kolege i publika obožavali. Imala je harizmu i odmerenost karakterističnu za najveće zvezde u istoriji kinematografije. Njen aganžman na televiziji i pozorištu samo je uokvirio izuzetnu umetničku karijeru", kazao je Zelenović.
On je istakao veliku naklonost i poštovanje publike prema Mileni Dravić koje nikada nije prestajalo.
"Pre nekoliko meseci, na filmskim festivalima na Paliću i u Puli publika je ovacijama dočekala i nagradila veliku divu naše kinematografije. Ljudi su znali koliko je vredna njena karijera i umeli su to da nagrade", kazao je Zelenović.
Ivan Jevtić, direktor Filmskog centra Srbije, takođe ističe da je otišla nesumnjivo najveća diva jugoslovenske i srpske kinematografije.
"Na prostoru nekadašnje Jugoslavije karijera Milene Dravić je nesumnjivo najznačajnija. lako je igrala i u eksperimentalnim filmovima i u komercijalnim ostvarenjima, na televiziji i pozorištu, kolege i publika su s podjednakom odanošću uživali u njenim ulogama", kazao je Jevtić.
Ministar kulture i informisanja Srbije Vladan Vukosavljević uputio je povodom smrti velike jugoslovenske i srpske glumice Milene Dravić telegram saučešća u kome je istakao da se vest o njenom odlasku "kod generacija njenih iskrenih privrženika doživljava kao gubitak nekog bliskog".
"Potresen tužnom vešću u ime Ministarstva kulture i informisanja i u svoje lično ime izražavam duboko i iskreno saučešće zbog smrti Milene Dravić njenoj porodici, prijateljima, kolegama i Udruženju dramskih umetnika Srbije", naveo je Vukosavljević.
On je podsetio da je Milena Dravić drugo ime za jednu veliku epohu domaćeg filma, glumica jedinstvenog lirskog senzibiliteta u ranim ulogama, ali i zrelih karakternih dramskih i komičnih ostvarenja, osim na filmu, i na televiziji i u pozorištu.
"Osvajala je šarmom, ljupkošću i dobrotom. Bila je zvezda, ali uvek skromna i neposredna. Siguran sam da se vest o njenom odlasku u svim našim domovima, kod generacija njenih iskrenih privrženika, doživljava kao gubitak nekog bliskog", istakao je Vukosavljević.
Od glumice se uveliko pozdravljaju brojne kolege i prijatelji, poput Gorice Popović, Nataše Ninković, Slobode Mićalović, Nine Janković, Ive Štrljić, Milene Vasić i drugih.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Organizacija Transparentnost Srbija saopštila je da nove informacije pokazuju da je nezakoniti ugovor o izgradnji zgrade železničke stanice u Prokopu bio još štetniji nego što je ranije izgledalo.
Advokat Ivan Ninić ocenio je kao opasnu pretnju najavu predsednika Srbije Aleksandra Vučića da će predložiti izmenu zakona, kojom će 10 do 15 odsto članova komora moći da osnivaju svoje komore.
Ministarstvo pravde Srbije je danas saopštilo da je od petka, 4. jula, meta hakerskih napada i da su preduzete mere za zaštitu njegovog kompjuterskog sistema.
Na sednici Republičkog štaba za vanredne situacije, premijer Đuro Macut poručio je da se "u prethodnim intervencijama pokazala visoka spremnost službi prilikom reagovanja u vanrednim situacijama".
Izveštaj Evropske komisije (EK) o vladavini prava u Srbiji u velikoj meri ne uspeva da prikaže ozbiljnost trenutne situacije u zemlji, saopštila je grupa međunarodnih nevladinih organizacija i novinarskih udruženja.
Građevinski inženjer Milan Milićević ocenio je da sanacija Železničke stanice Prokop neće rešiti problem ukoliko se ispostavi da je na terenu klizište.
Aktivisti Srpske radikalne stranke (SRS) oteli su transparent "Smrt fašizmu" i oterali aktivistkinju koja ga je nosila na skupu u Beogradu, tokom promocije nove knjige Vojislava Šešelja.
Pre skoro 20 godina je, tada, dopisnika "Večernjih novosti" iz Loznice i Šapca Vladimira Mitrića palicom napao policajac PS Novi Beograd i naneo mu teške telesne povrede.
Rusija aktivno učestvuje u gušenju protesta studenata i građana u Srbiji kao što je nebrojeno puta do sada intervenisala da se u Beogradu očuva vlast, objavila je danas poljska privatna televizija Polsat.
Komentari 2
Dule
maladonna
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar