Vujić: U slučaju proganjanja bitno je dokumentovati dokaze

Specijalno odeljenje MUP-a za borbu protiv visokotehnološkog kriminala ove godine je podnelo je 77 krivičnih prijava protiv 82 osobe, a od prošle godine proganjanje je uvedeno u krivični zakonik kao posebno krivično delo, rekao je inspektor u Odeljenju za borbu protiv visokotehnološkog kriminala Vladimir Vujić.
Vujić: U slučaju proganjanja bitno je dokumentovati dokaze
Foto: Pixabay
Za 10 godina, koliko postoji to odeljenje, podneto je 881 krivična prijava protiv 1.906 osoba.
 
Vujić je za RTS naveo da je za krivično delo proganjanje predviđena novčana kazna ili zatvor do tri godine.
 
Postoje kako je rekao i teži oblici, kada je u opasnosti život žrtve ili kada dođe do smrti lica koje se proganja.
 
Govoreći o primerima proganjanja u praksi, Vujić je rekao da postoji nekoliko kategorija. Prvo - kada proganjanje predstavlja neku vrstu opsesije, drugo - kada npr. neka odrasla osoba želi da ostvari kontakt sa drugom odraslom osobom protivno njenoj volji, treće - kada vršnjaci vrše proganjanje drugih vršnjaka i četvrto - kada proganjanje prethodi izvršenju teških krivičnih dela protiv polne slobode prema maloletnim licima.
 
Inspektor je apelovao na građane, roditelje i organizacije koje se bave zaštitom dece da ne vode sami istrage već, ukoliko dođu do informacija da je neko dete žrtva krivičnog dela, da to dokumentuju. To će, objasnio je, najbolje uraditi tako što će napraviti "screenshot" ili napraviti fotografije prepiske gde će se tačno videti URL naloga sa kojeg je poslata poruka, sadržaj poruke kao i kome je poslata.
 
Vujić je istakao da je prioritet da se takva krivična dela suzbiju jer su deca najviše ugrožena.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija