Traga se za roditeljima bebe iz Čajetine, mnogi žele da je usvoje

Beba koja je pre 15 dana ostavljena na pragu crkve u Čajetini i dalje se nalazi na Odeljenju neonatologije Opšte bolnice u Užicu, a tužilaštvo i policija do sada nisu uspeli da pronađu biološke roditelje napuštenog mališana.
Traga se za roditeljima bebe iz Čajetine, mnogi žele da je usvoje
Foto: Pixabay
 U međuvremenu, mnoge porodice izrazile su želju da usvoje napuštenog dečaka.
 
Nema novih informacija o tome ko su biološki roditelji, ali je dete dobro i zdravo. Centar za socijalni rad u Čajetini je preuzeo brigu o detetu i oni će, ukoliko se roditelji ne predomisle i ne pojave, dečaku odabrati ime i u zakonskom roku upisati ga u matičnu knjigu rođenih.
 
U Centru za socijalni rad neprekidno primaju pozive građana koji se interesuju kako bi mogli da usvoje dete, ali, kako kažu, za to postoji striktna procedura. "Dete ne može da ide na usvojenje dok situacija ne bude potpuno čista i dok biološki roditelji ne daju saglasnost. Ukoliko se roditelji ne pronađu, Centar za socijalni rad koji je nadležan treba da upiše dete u knjigu rođenja, dâ mu ime i odluči šta je u najboljem interesu deteta: usvojenje, hraniteljska porodica ili nešto treće", objašnjava načelnik sektora za brigu o deci i porodici Dragan Vulević.
 
Iako mnogi građani veruju da je procedura usvojenja duga i komplikovana, u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja kažu da je ona samo primerena ozbiljnosti brige o detetu.
 
"Mora da se prođe procedura utvrđivanja opšte podobnosti, ali ona ne traje duže od mesec i po dana. Mi vodimo jedinstveni registar dece koja su podobna za usvojenje i trenutno ih je 240 od kojih za njih 70 u roku od godinu dana nismo mogli da nađemo usvojitelje. Zbog toga apelujem na sve građane koji imaju želju da usvoje dete, ali ne konkretno dete, da se jave centrima za socijalni rad, prođu proceduru utvrđivanja opšte podobnosti i uđu u proces za usvojenje", rekao je RTS Dragan Vulević.
  • Deks

    26.10.2018 23:50
    Mislim da u našoj zemlji institucije namerno koče proces usvojenja dece jer su zainteresovane za povećanje broja siročadi po domovima za nezbrinutu decu kako bi oni na taj način dobili više donacija koje će pretežno završiti u džepovima zaposlenih tamo umesto za dobrobit te dece. Takođe u tom slučaju ima više dece za tzv hraniteljske porodice koje dobijaju od države mesečnu naknadu po detetu. Što se tiče nalaženja bioloških roditelja ove bebe zaista je neverovatno da u eri DNK-a testa nadležne službe nisu u stanju da pronađu njene roditelje. Naravno poznato je da ne postoji registar DNK profila građana ali to ne znači da u slučaju kada je to potrebno ne može da se napravi registar DNK građana na tom području i to registar na dobrovoljnoj osnovi, za građane koji žele da pomognu. Ispitivanjem DNK profila barem jednog dela građana na tom području i upoređivanjem sa DNK bebe, mogli bi biti identifikovani barem rođaci roditelja bebe po sličnosti DNK. U Engleskoj je tako jedna gospođa koja je kao beba 1937.g. bila pronađena na nekoj livadi otkrila svoje roditelje pomoću postojećih registara DNK koji su na dobrovoljnoj osnovi. To je sada postao i dobar metod za pronalaženje počinilaca najtežih krivičnih dela, dok je kod nas nešto potpuno nepoznato.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija