Najbitniji kriterijum pri izboru posla plata, rad u struci nije prioritet

Istraživanje tržišta rada sprovedeno na regionalnom onlajn sajmu zapošljavanja pokazuje da je nezaposlenima najbitniji kriterijum pri izboru posla novac.
Najbitniji kriterijum pri izboru posla plata, rad u struci nije prioritet
Foto: 021.rs
Istraživanje sprovedeno tokom sajma "Virtualni dani karijera i znanja 2018" pokazuje da su kod zaposlenih osoba koje žele da menjaju firmu, najbitniji kriterijum za odabir posla međuljudski odnosi, a odmah uz njih i priznanje za obavljeni rad, dok je plata na trećem mestu. 
 
Većini nezaposlenih ispitanika (61 odsto) nije bitno da li će zaposlenje naći u struci za koju su obučeni, ili van nje, a presudan kriterijum prilikom izbora radnog mesta im je novac, odnosno visina primanja. Isto tako, bitnije stavke su im i radno vreme, sigurnost posla, kao i mogućnost profesionalnog usavršavanja i napredovanja, saopštio je Infostud. 
 
Smatraju i da su za dobijanje posla podjednako važni znanja i veštine koje poseduju, kao i radno iskustvo, a potom dolaze sreća, preporuka, veza i formalno obrazovanje. 
 
Više od 75 odsto ispitanika je spremno na volontiranje kod određenog poslodavca, ukoliko bi postojala mogućnost stalnog zaposlenja. Njih 40 odsto bi bilo spremno da volontira do mesec dana, 25 odsto do tri meseca, dok se sa druge strane 24 procenata izjasnilo da nije spreman na ovaj korak. 
 
Veliki broj nezaposlenih ispitanika su istakli da po završetku školovanja nisu uspeli da nađu prvi posao (26 odsto), dok nešto više od petine ističe da su radili na određeno, ali da im je istekao ugovor, koji nakon toga nije produžen. Najviše traže poslove preko specijalizovanih sajtova za zapošljavanje, zatim preko porodice i prijatelja i društvenih mreža. 
 
Više od dve trećine, tačnije 76 odsto ispitanika koji imaju posao, istaklo je da planiraju da ga promene u narednih godinu dana, 14 odsto bi to učinilo samo ako budu prisiljeni, dok ostatak ne razmišlja o promeni posla. Više od polovine ispitanih ne očekuju povišicu ili napredovanje do kraja ove godine, a manje od 10 odsto je ovo ostvarilo tokom ove godine. Svaki četvrti ispitanik se plaši za svoje radno mesto, ali većina njih (65 odsto) nema ovu bojazan i radno mesto smatraju stabilnim.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija