Novac se i dalje najčešće pere preko nekretnina i automobila

Novac se u Srbiji pere preko izgradnje stanova i trgovine polovnim automobilima, navodi se u Godišnjem izveštaju o radu Uprave za sprečavanje pranja novca za 2018. godinu.
Novac se i dalje najčešće pere preko nekretnina i automobila
Foto: Pixabay
Analizom sumnjivih transakcija koje uglavnom prijavljuju banke, u 2018. uočeni su isti načini pranja para kao i prethodnih godina. 
 
Uprava je primetila da se novac nepoznatog porekla, od organizovanog kriminala, kao i od kriminalaca pojedinaca, ubacuje u izgradnju nekretnina koje imaju regulisanu građevinsku dokumentaciju
 
Kako se navodi, veća sumnja u pranje novca postoji kod investiranja u stambeno-poslovne objekte koji nemaju građevinsku dozvolu. U takvim slučajevima obično nema nadzora u postupku izgradnje. Nakon izgradnje vrši se legalizacija objekata (stanovi) koji su predmet prodaje (najčešće u gotovini), ocenjuje se u izveštaju. Na taj način se "sporan novac" legalizuje, ostvaruje se prihod (najčešće gotovinski) i kapitalna dobit koji su van domašaja poreskih organa.
 
U slučaju trgovine automobilima, novac nepoznatog porekla, za koji se sumnja da potiče od nelegalne trgovine polovnim automobilima, uplaćuje se po osnovu pozajmice osnivača za likvidnost u korist pravnog lica koje se bavi prodajom automobila. Pravno lice ga dalje po osnovu fiktivnih faktura transferiše u korist drugog pravnog lica sa čijih računa se vrše plaćanja ka pravnim licima u inostranstvu po osnovu kupovine automobila. 
 
Jedan od uobičajenih načina pranja je kad se novac transferiše između većeg broja pravnih lica, međusobno povezanih. Na kraju se novac prebacuje sa računa pravnih lica na račune fizičkih lica, a po osnovu otkupa sekundarnih sirovina.
 
Uprava navodi da je uobičajen način da fizičko lice otvara preduzetničku radnju, a u cilju izvlačenja sredstava sa računa pravnog lica koje je pod njegovom upravljačkom kontrolom.  
 
Kao hipotetička pretnja za pranje novca navedene su i kripto, odnosno "virtuelne valute", jer je njihova fluktuacija učestala i naglo raste ili opada, a monetarne vlasti zabrinjava ogromna količina novca koja se konvertuje u kripto valute.
 
Dodatna pretnja kod kripto valuta je prilična anonimnost u lancu trgovanja i posedovanja virtuelnih novčanika što je primamljiva prilika kriminalnim organizacijama da iskoriste za pranje novca, a Uprava smatra da bi trebalo raditi na identifikaciji nosioca posla, učesnika u trgovanju, te praćenju i kontrole kretanja tokova novca.
  • deda

    08.04.2019 23:25
    a kladionice, ruleti, taksi udruzenje, agencije,.....
  • Dušan

    08.04.2019 20:51
    Jeftini stanovi
    Jasno je kao dan zašto se više ne priča o jeftinim stanovima i placevima oko grada za porodice bez stana, na svakom gradilištu pola radnika radi na crno, sve to država toleriše, očigledno je veliki interes u pitanju i važnije zarada nego ljudi koji rešavaju stambeno pitanje, a pranje para ih tek ne zanima
  • Farmasutra

    08.04.2019 20:49
    Nicu metalik roze zgrade da se naseljavaju buduci "Novosadjani" ko posle predizborne kise

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija