Transrodnost se uklanja sa liste mentalnih oboljenja

Ove nedelje se u Ženevi održava Svetska zdravstvena skupština u okviru koje se, između ostalog, transrodnost depatologizuje, odnosno uklanja sa liste mentalnih oboljenja, nakon čega će nova Međunarodna klasifikacija bolesti transrodnost videti kao stanje, a ne oboljenje.
 Transrodnost se uklanja sa liste mentalnih oboljenja
Foto: Pixabay
Kako se navodi u saopštenju Tima Ujedninjenih nacija u Srbiji, na taj način na međunarodnom nivou se vrši prvi korak ka depatologizaciji transrodnosti, a sve države članice, uključujući i Srbiju, će početi i sa izveštavanjem o primeni nove klasifikacije od 2022. godine, što ostavlja dovoljno vremena za nacionalnu implementaciju tog dokumenta.
 
"Patologizacija je duboko ukorenjena u svim sferama društvenog života transrodnih osoba, počev od pravnog statusa, preko pristupa zdravstvenoj zaštiti, mogućnosti zapošljavanja, ali i svakodnevnog tretmana kako od opšte populacije tako i od najbližih članova porodice", navodi se u saopštenju.
 
Šef kancelarije Svetske zdravstvene organizacije u Srbiji Marijan Ivanuša kazao je da je zdravlje jedno od osnovnih ljudskih prava, a da diskriminacija u značajnoj meri utiče negativno na zdravlje.
 
"To je naročito važno kada sagledamo podatke po kojima seksualne manjine u evropskim zemljama imaju značajno lošije fizičko i mentalno zdravlje. Smrtnost transrodnih osoba je tri puta veća, a transrodne žene su i deset puta sklonije pokušaju samoubistva", rekao je Ivanuša na događaju koji je na tu temu okupio predstavnike državnih tela, međunarodnih organizacija, organizacija civilnog društva i transrodne zajednice u Srbiji.
 
Nacionalna implementacija uklanjanja transrodnih stanja sa liste mentalnih oboljenja podrazumeva omogućavanje priznavanja identiteta, koji je u manjoj meri uslovljen medicinskim pristupom. Takođe, trasnrodne osobe bi trebalo da budu bolje uključene u društvo, da imaju bolje mogućnosti za ostvarenje svojih prava i pristup uslugama, umesto dugotrajnih procesa dijagnostike i medikalizacije.
 
Šef Tima UN za ljudska prava Milan Marković kazao je da je isključenost iz društva direktno povezana sa patologizacijom, kada se kroz dijagnozu ili medicinski nalaz posmatra čovek. "Ako istinski poštujemo ljudska prava, jedino na čemu treba zajednički da radimo jeste poštovanje autonomije, dostojanstva i integriteta svake osobe, bez obzira na rodni identitet i oblik u kojem se on javlja", izjavio je Marković.
 
Predstavnica Populacionog Fonda UN u Srbiji Marija Raković kazala je da vodeća istraživanja pokazuju da su transrodne žene oko 49 puta pod većim rizikom od HIV infekcije u odnosu na ostale žene.
 
Navedena klasifikacija je prethodno izmenjena 1990. godine, kada je sa liste mentalnih oboljenja uklonjena homoseksualnost i time učinjen prvi veliki korak neophodan za ostvarivanje društvene ravnopravnosti i omogućavanje efikasnog ostvarivanja ljudskih prava homoseksualaca. Rodni identitet podrazumva osećaj vlastitog roda i on je obično u skladu sa polom prilikom rođenja. Kada se rodni identitet osobe razlikuje od njegovog pola, onda se obično smatra transrodnom osobom.
  • Nemanja

    24.05.2019 10:41
    @Uverićete se
    Ne znam da li namerno lažeš ili je u pitanju još jedan simptom tvog ludila, ali nikad se u parlamentu nikakve zemlje koja se bavi lalama i dijamantima nije razmatralo bilo šta slično, niti je čak i pokušano. Ne samo to, nego granica pristanka u toj zemlji nije nikada bila 15 godina kako lupetaš, nego je 16. O ostalim glupostima koje pišeš neću ni da raspravljam, time treba da se bavi psihijatar u nekoj ustanovi zatvorenog tipa.
  • Uverićete se

    23.05.2019 12:19
    Problem je što ne znate...
    Verovatno NISTE UPOZNATI s činjenicom da je određeni Parlament, zemlje koja se bavi lalama i dijamantima, preldožio 2014-te godine, snižavanje godina krivičnog dela PEDOFILIJE sa 15 na 12, kako bi se devojčice od 12 godina mogle baviti prostitucijom u njihovim bordelima.
    Dakle predlog u Parlamentu, koji nije prošao.

    VEOMA JA DOBRO RAZLIKUJEM SVE!
    I šta je pedofilija, zoofilija i sve ostale bolesti i poremećaji.
    Transrodnost je poremećaj i bolest u kojoj treba pomagati ljudima.

    Kao što je poremećaj i bolest prihvatanje apsolutno svega što neko u svetu predloži.

    Kao što niste svesni, jer nemate informacije i ograničeni ste, da postoji plan i program da se mnoge ovakve stvari dovedu na određen nivo sloboda.
    I zaista vam tvrdim da će zoofilija ili nekrofilija imati jednak tretman u budućim godinama.

    Ne zaboravite da pre 10 godina nisu bili mogući eksperimenti u labaratorijama sa ljudskim fetusima.
    Pa sad ne samo da se rade na sve načine, već 63 krilo američke vojske, pod tim nazivom u njihovim vazdušnim snagama, radi na razvoju bolesti koje bi bile napadale samo određene narode, specifične po genomu.
    Pa samim tim je dalo javni konkurs za slovenska tkiva.
    Iza čega stoji ko zna šta još, i kakve "saradnje".
    Ne zavaravam se da iste stvari ne rade i druge sile sveta.
    Štaviše, imam pisane dokaze i zabrane UN, ali ne smem ni pomenuti, jer su "zaštićeni" kao narod.

    Da, sad sam ja neobrazovana crna vrana sklona zoofiliji jer vam takvo okretanje tema odgovara. A vi na FB, s lajkom...
  • Nemanja

    23.05.2019 09:49
    E sad, sledeći logičan korak je da se kao mentalno oboljenje utvrdi nesposobnost razlikovanja transrodnosti i zoofilije... Mada kapiram da će to sve biti pokriveno kad se verska zatucanost proglasi za poremećaj.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija