Savet Evrope ponovo poziva Srbiju da rešava slučajeve nestalih beba

Komitet ministara Saveta Evrope ponovo je pozvao Srbiju da hitno preduzme sve mere kako bi se zakonski rešio slučaj nestalih beba.
Savet Evrope ponovo poziva Srbiju da rešava slučajeve nestalih beba
Foto: Pixabay
Komitet pre svega poziva Srbiju na usvajanje posebnog zakona (lex specialis) koji je prosleđen parlamentu.
 
Kako je saopšteno posle sastanka u Strazburu, Komitet ministara SE pozvao je srpske vlasti da osiguraju što hitnije usvajanje zakona koji čeka u parlamentu i da im dostave ažurirane informacije o usvajanju zakona i drugim merama kako bi se osigurali efikasni mehanizmi za utvrđivanje činjenica.
 
Komitet ministara SE odlučio je da ponovo razmatra pitanje nestalih beba, u svetlu informacija koje obezbede srpske vlasti, na sastanku u septembru, kao i da pripremi nacrt nove privremene rezolucije za sastanak u decembru.
 
Sa zabrinutošću je konstatovano da zakon o nestalim bebama još nije usvojen, uprkos ponovljenim pozivima Komiteta ministara SE i uveravanjima srpskih vlasti da će to biti učinjeno. Komitet ministara SE tako je je izrazio duboko žaljenje što ga srpske vlasti nisu informisale o razvoju situacije s usvajanjem zakona i preduzimanjem drugih mera za uspostavljanje mehanizama za utvrđivanje činjenica.
 
Komitet ministara Saveta Evrope, koji nadgleda izvršenje presuda Evropskog suda za ljudska prava na redovnim sastancima četiri puta godišnje, razmatrao je sprovođenje presude u slučaju nestale bebe u Srbiji na sastanku u Strazburu od 4. do 6. juna.
 
Presudom Evropskog suda za ljudska prava u slučaju Zorice Jovanović iz 2013. godine Srbija je morala da u roku od tri meseca isplati 10.000 evra naknade, jer je njeno dete rođeno 1983. godine upisano u knjigu rođenih, ali ne i umrlih. Sud je zaključio da je tužiteljki oštećeno pravo na porodični život i obavezao Srbiju da u roku od godinu dana odgovori majci šta se desilo s njenim detetom.
 
Poslednji put Komitet ministara razmatrao je sprovođenje te presude u decembru 2018. i tada je ponovo pozvao Srbiju da hitno preduzme sve mere kako bi se zakonski rešio slučaj nestalih beba.
 
U privremenoj rezoluciji Komitet ministara je naveo da srpske vlasti, iako su bile u obavezi prethodnim rezolucijama, nisu usvojile zakon kojim bi se uspostavio mehanizam za pojedinačna obeštećenja svim roditeljima čije su bebe nestale iz porodilišta u Srbiji.
 
Prema nekim podacima, u Srbiji je za više decenija bilo oko 5.000 slučajave nestalih beba, dok je po podacima MUP-a iznetim prošle godine, podneto oko 615 krivičnih prijava za otmicu novorođenčadi.
  • Мунгос

    08.06.2019 11:16
    Врхунски домет правних тековина Европске Уније:
    Казни неку државу са 10.000 евра, зато што су јој је неко отео бебу.
    Врхунац врхунца би био ако је отмичар неко из Европске Уније.
    Ја бих предложио да се та казна пребије. Са оним парама из предприступног фонда.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija