Istraživanje: Građani Srbije očekuju platu od 600 evra

Građani Srbije očekuju platu od 600 evra, a Hrvatske 1.300 evra, pokazalo je istraživanje sajta Poslovi.infostud.
Istraživanje: Građani Srbije očekuju platu od 600 evra
Foto: Pixabay
U istraživanju o očekivanjima ljudi prilikom odabira posla učestvovalo je 4.000 ispitanika iz Srbije, Hrvatske, Severne Makedonije i Bosne i Hercegovine.
 
U regionu se stanovnici Bosne i Hercegovine najviše plaše za svoje radno mesto, dok je u Severnoj Makedoniji taj strah najmanje izražen.
 
Sa najnižom prosečnom platom od 565 evra bili bi zadovoljni Makedonci, a u Bosni i Hercegovini sa platom od 700 evra.
 
Na pitanje da li želite da promenite posao u narednih godinu dana, 67 odsto ispitanika iz Srbije odgovorilo je potvrdno, devet odsto ne želi da se odluči na taj korak, a svaki četvrti bi promenio posao ako bude prisiljen.
 
Kada bi mogli da biraju idealnog poslodavca, najviše građana u Srbiji, 36 odsto, radilo bi za kompaniju u stranom vlasništvu, 26 odsto se opredelilo za državnu firmu, 25 odsto anketiranih najradije bili preduzetnici, a 13 odsto bi radilo za kompaniju u domaćem vlasništvu.
 
Ispitanici iz sve četiri zemlje regiona saglasni su da su na poslu ili prilikom odabira poslodavca najbitniji međuljudski odnosi. Na drugom mestu je visina zarade, slede radno vreme i mogućnost učenja i napredovanja.
 
Nezaposleni ispitanici iz Srbije u najvećoj meri, njih 61 odsto, priželjkuju bilo kakav posao nezavisno od struke. Od kada su nezaposleni, trećina ispitanika (29 odsto) se javila na prosečno do pet konkursa za posao, a njih 19 odsto javilo se na 11 do 30 konkursa. Na više od 50 konkursa javilo se 13 odsto ispitanika, dok se 16 odsto nije javilo ni na jedan konkurs.
 
Mladi koji se još školuju u najvećoj meri očekuju da će posao naći u roku od tri meseca po završetku školovanja (37 odsto), nešto duži rok od šest meseci prognozira 20 odsto ispitanika, dok osam odsto očekuje da će im za pronalazak posla biti potrebno duže od godinu dana.
 
Do posla planira da dođe putem prakse njih 67 odsto, a 23 odsto njih bi do trajnog zaposlenja došlo putem honorarnog rada.
 
Čak 65 odsto mladih i dalje nema jasnu vizuju čime bi voleli da se bave, dok 32 odsto želi da radi u struci za koju se školuju.
 
Nezaposleni ispitanici u proseku očekuju oko 100 evra manju zaradu nego oni koji su već u radnom odnosu. Takođe, muškarci očekujuju za 100 evra veću prosečnu zaradu nego što su se u anketi izjasnile žene.
  • krpež-trpež

    07.11.2019 19:16
    Ajde ne zamlaćujte se tim stvarima, ovde je prosek 30000rsd. Ni dve plate ne mogu da podmire sve sto se pojede. A, jesti se mora. Nove cipele ne mora svake godine niti jakna. Da, računi se moraju platiti.
    Dzabe maštate, ovde je tih 600€ za mene misaona imenica.
  • Www

    07.11.2019 18:50
    Glupo istrazivanje
  • Pionir

    07.11.2019 18:26
    Senvus
    Baš mi je super ovaj portal. Čitaš iole realne vesti a ne ono ponostalim.
    A kad vidim koliko ima negagivnih komentara se najsmejem iz dubine duše.Jeste,imaju aplikaciju za komentare ali ipak znam da se neko bavi sa ovim i usput jede senvus sa crkotinom iz matijevića. Umirem od smeha. Kakav poso

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija