Trenutno u Srbiji radi najmanje 34.000 penzionera

U Srbiji prema grubim procenama trenutno radi oko 34.000 penzionera i to najviše na zanatskim poslovima, ali su najstariji građani angažovani i pri institucijama gde se njihovo znanje i profesionalno iskustvo traži.
Trenutno u Srbiji radi najmanje 34.000 penzionera
Foto: Pixabay
Potreba za dodatnim prihodima u domaćinstvu ali i osećaj da su i dalje korisni, neki su od razloga zašto stariji građani, uprkos stečenim uslovima za penziju, nastavljaju da rade.
 
Trenutno ne postoje precizni podaci o broju penzionera koji su nastavili da rade i nakon penzionisanja, a iz Fonda PIO za Tanjug kažu da se na osnovu podnetih zahteva za ponovno određivanje iznosa penzije po osnovu naknadno ostvarenog staža procenjuje da ih je oko 34.000 u Srbiji. Međutim, ta brojka je verovatno veća, jer evidencija o penzionerima koji su zaposleni preko ugovora o delu, ili onih koji rade na "crno", nije poznata.
 
Predsednik Gradske organizacije penzionera Beograd Vasilije Bjelobrković kaže da ni njihova organizacija nema podatke o tome koliko penzionera u prestonici radi. Tu informaciju, kaže Bjelobrković, stariji građani često kriju.
 
"Voleo bih da imamo te podatke, kako bismo pronašli način da zaštitimo penzionere ako su angažovani na nekom radu. Međutim, to se među penzionerima shvata kao privatna stvar i ne govore o tome", rekao je Bjelobrković.
 
Upitan kojim se poslovima penzioneri najčešće bave, kaže da su to uglavnom poslovi iz struke kojom su se celog radnog veka bavili. Tek oko 10 odsto njih, procenjuje on, menjaju struku.
 
"Najveći broj penzionera koji nastavljaju da rade su intelektualci, profesori, doktori, zatim zidari, metalostrugari...", navodi Bjelobrković.
 
Intelektualci, kaže, nastavljaju da rade kako bi dovršili uspešan rad ili istraživanja koja su započeli tokom radnog veka.
 
Motivi zbog kojih nastavljaju da rade su pre svega novac, kako bi oni i njihove porodice "slobodnije disale".
 
Međutim, nije samo veći kućni budžet taj koji penzionera navodi da se ponovo aktiviraju. Stariji građani žele da se osećaju korisnim, provode vreme sa ljudima, pobegnu od samoće...
 
Upitan da prokomentariše to što sve više penzionera rade kao vozači autobusa ili kamiona, odgovara da takvo zanimanje od radnika traži da je potpuno fizički i psihički zdrav. Na primer, vojni penzioneri ili oni koji su radili pri MUP-u, a koji su mlađi od 60 godina, mogli bi da rade kao vozači, smatra Bjelobrković. U Srbiji je relativno mali broj vojnih penzionera, oko 47.000, a od te cifre, deset procenata njih je spremno da "uskoči" u poslove vozača, procenjuje Bjelobrković.
 
Stariji građani rade i na poslovima obezbeđenja u mnogim objektima, poštama, bankama, kao prodavci...
 
Ne postoje zakonska ograničenja kojima se određuje koliko godina posle penzionisanja neko može da radi. Penzioneri se mogu ponovo zaposliti po ugovoru o radu, delu, autorskom ugovoru a da istovremeno nastave da primaju ranije stečenu penziju.
  • Nataša

    17.11.2019 15:27
    Švedska
    Živim u Švedskoj još od kraja 80-tih, a roditelji su mi bili preko 40 godina starosti kad smo se doselili ovde. Da ne dužim, imaju jako male penzije za ove uslove. Naravno ovde se plaća porez na penziju, negde oko 30%. Razlog tome je što nisu uspeli da rade dovoljan broj godina da bi stekli i zaradili punu penziju. Imaju od države po oko 100 eura mesečno kao dodatak za troškove stana i to je sve. Imaju oboje i svoje penzije iz Srbije, na koje ovde plaćaju porez i sa tim su +/- 0. Tata je vitalniji od mame i radio je par poslića (arhitekta je) ali mu se ne isplati, pošto mu se za tu sumu umanjuje njegova redovna penzija.
    Ovde su opet povećali starosnu granicu za starosnu penziju i imam pregršt kolega što su čak i preko 70 ali rade, pošto bi im bile male penzije i hoće da dorade još koji godinu zbog proseka.
    A da ne pričam o tome da većina mladih već štedi u privatnim penzionim fondovima, po 20-30 eura da bi mogli da dopune sebi budžet kad ostare. Vrlo često se u medijima priča da je pitanje koliko će para biti u fondu za 20-30 godina...
  • dragan perković

    17.11.2019 13:54
    Ah
    Zakon zabranjuje takvo zapošljavanje.Ako neko želi da angažuje radnika taj posao ne sme ni ppsredno ni ne ppsredno biti vezan za posao ustanove koja angažuje čoveka.Tako da zdravstvena ustanova ne može angažovati nekog da bude lekar,medicinar itd.Železničar ne može angažovati za poslove opravke pruga,vozova.
  • Nebojša

    17.11.2019 13:29
    Nema strucne radne snage
    Srbija definitivno nema strucne radne snage. Privrede domace nema pa samim tim ni domacih finalnih proizvoda u dovoljnom obimu da bi se radnici sa znanjem.moglinplatiti adekvatno.
    Ono sto ima radne snage a mislim na ona mladje, mladje od 40 godina su bez ikakvog znanja, radnih navika i zelje da steknu znanje. Ti koji se jave na konkurse su samo za pomocne fizicke poslove pa cak i ako kmaju diplomu fakulteta. Neverovatno je da recimo neko zavrai ekonomski fakultet danas drzavni, jedva da zna na racunaru a strani jezik ni da beknu ni da muknu. Diolome su im suvise tvrde i glatke i da bi mogli da ih upotrebe na adekvatan nacin.
    Oni koji imaju znanje odlaze, a oni sa znanjem koji ostaju vrede toliko koliko privatnik kod nas ne moze da ih plati.
    Plata realno bi trebala da bude barem 55.000 do 70.000 RSD i da se placaju doprinosi.Na zalost mnogi rade za platr od 80.000 a prijavljrni na minimalac i ne pada im na kraj pameti da rade za plate od 50, 60 ili 70.000 dinara.
    Takve plate zele ovi sto nemaju veze s mozgom i sto su neradnici da bi sedeli na poslu i blejali.Drzavni sektor ima vece plate i umesto da privatni koji puni budzet to ima,nije moguce od fiskalnih i parafiskalnih nameta drzave kao i od onih koji rade potpuno ili vecinski na crno.Da se suzbije rad na crno, bila bi drugacija prica.Zato treba da se uvedu kao u Švedskoj kartice za sva placanja preko 20 evra i da nije moguce platiti kesom. Suzbili bi crnu i sivu ekonomiju a radnici bi onda imali doprinose na stvarnu platu.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Priveden Sergej Trifunović

Glumac Sergej Trifunović priveden je nakon što je kod njega pronađena marihuana, nezvanično saznaje Nova.rs.

Možda uopšte ne bude bagremovog meda

Naglo zahlađenje i veoma niske temperature nepovoljno su se odrazile na pčelarstvo, a od prve bagremove paše praktično neće biti nikakvog prinosa meda.