Koliko je izvršitelja kažnjeno zbog neosnovanih troškova

Naknade koje dužnici plaćaju za rad i troškove javnih izvršitelja nekada premašuju osnovni dug.
  Koliko je izvršitelja kažnjeno zbog neosnovanih troškova
Foto: Pixabay
Na to upozorava i zaštitnik građana. Smatra da je neophodno preispitati javnoizvršiteljsku tarifu.
 
Naknade, dodaje, visinom ugrožavaju egzistenciju siromašnijih građana i postaju neformalna kazna. U Ministarstvu pravde za RTS kažu da je izrada novog tarifnika javnih izvršitelja u završnoj fazi, a RTS je proveravao i to koliko je izvršitelja kažnjeno zbog protivzakonitog obračunavanja i naplaćivanja naknada i kako.
 
Peti oktobar 2017, datum koji je Dobrili Petrović promenio život. Te noći javni izvršitelj iselio je iz stana sa ćerkom i unucima, među kojima je bila i beba. I dok traži pravdu na sudu, smatrajući da posle smrti supruga ima pravo na stan kao zaštićeni stanar, Dobrila živi sa oko 13.000 dinara mesečno. Dve trećine penzije, kaže, odbijaju se zbog troškova izvršnog postupka.
 
"To su radila tri izvršitelja i svi su uzeli svoje nagrade, tako da tri izvršitelja su uzeli 36.941 dinar. Sada imam troškove izvršnog postupka, znači mog iseljenja, koji su 321.000. Kopiju sam dobila u kancelariji javne izvršiteljke, ali ja ne znam konačno koliko su moji troškovi, jer mi nikad nije dala zvaničan troškovnik", navodi Dobrila Petrović iz Beograda.
 
Dužnik mora da plati za poslove koje obavlja izvršitelj. Na primer, za sastavljanje rešenja, zaključaka, dostavljanje tih pismena, bilo poštom ili lično. "To što je uručeno kao lično meni neka odluka, ja tu nijednu odluku nisam dobila ni pismeno ni da mi je neko lično uručio, to je sve naplaćeno", kaže Petrovićeva.
 
I drugi troškovi idu na teret dužnika. Recimo, ako javni izvršitelj ili poverilac angažuje kombi za selidbu, bravara, svedoke prilikom iseljenja, advokata i slično. Često su ti izdaci neopravdani, kažu upućeni.
 
"Među neopravdanim troškovima zaista su vrlo maštovite stavke. Prosto neki primer - za izlazak kamiona na iseljenje zaračunava negde oko 45.000 dinara po svakom izlasku, bez obzira da li je zaista rađeno nešto tog dana ili ne. Činjenica da su izvršitelji privatni preduzetnici i da mnogi od njih zarađuju stotine hiljada evra godišnje, tako da apsolutno nije tačno da su oni javni službenici koji rade po nekim fiksnim pravilima, jer da je to zaista tako, da su oni zaista pod kontrolom države i suda, onda bi imali fiksne plate, a ne u zavisnosti od toga koliko naplate za svaki slučaj", nagašava Saša Perić iz Združene akcije "Krov nad glavom".
 
Zaštitnik građana potvrđuje da neke radnje u izvršnom postupku nisu neophodne ili da mogu biti višestruko jeftinije. Dva puta se obraćao Ministarstvu pravde. Smatra da je nužno korigovati javnoizvršiteljsku tarifu.
 
"Često, na to nam se građani najviše i žale, ona je višestruko veća nego sam osnovni, glavni dug sa prispelim kamatama. Mi znamo vrlo dobro da je najveći broj onih izvršenja na komunalnim uslugama. Najčešće građani koji su dolazili u instituciju su se obraćali, jer nemaju novac da plate ni te usluge i onda kada dolazimo do toga da oni moraju da plate i nadoknadu koja je višestruko veća, oni se dovode u zaista jedan apsolutno nepovoljan položaj", tvrdi Zoran Pašalić, zaštitnik građana.
 
U odgovoru RTS -u Ministarstvo pravde navodi pet izvršitelja koji su kažnjeni zato što su dužniku neosnovano obračunali i naplatili troškove. Četvorica su novčano kažnjena, u iznosu od 89.000 do 358.000 dinara, dok je jedan dobio tri meseca zabrane obavljanja delatnosti jer je neosnovano obračunao i naplatio dužniku 647.000 dinara.
  • Izvršitelj

    11.12.2019 23:56
    Hhaaaaha
    Pa naravno da izvršenje mnogo košta, koštalo je i ranije mnogo skuplje, i to sve gradjane srbije dok je to sprovodio sud, a sada košta samo poverioca i dužnika, pošteno.....gluo neki i zaostao smo narod
  • NS

    05.12.2019 21:27
    Odgovor
    Ej Zagice! Falili tebi nesto konkretno? Mozda nadjes kod izvrsitelja. O kakvom sramu ti govoris? Pa naravno ti i nisi neko ko se srami. Mozga nemas ali ti ruka po tudjem dobro radi. Srdacan pozdrav Zagice!!!!'!
  • Marko

    05.12.2019 14:27
    Obracun
    Prevrsili su meru, mora se izvrsiti poravnanje sa kriminalcima preobucenim u izvrsitelje.
    Dali je moguce da je izvrsiteljski posao najtezi i iziskuje najveci intelektualni napor u Srbiji, kad je toliko placen. Drzava je poverila pravnicima najozbiljnije brojke a to je novac. Svi znamo da su studenti od matematike bezali na prava, jer pojma nisu imali sa razlomcima a ne o nekom vecem matematickom racunu.Pitajte bilo kog pravnika koliko je 3/8 od 6/4 bice vam sve jasno, jer oni ne razlikuju bar kod od tablice mnozenja.
    Hitno moramo uvesti ogranicenja za izvrsitelje i rigorozno kontrolno telo jer su bransa koja vrti ogroman novac i remeti materijalno stanje gradjana .

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Kamioni čekaju pet sati na Batrovcima

Prema informacijama iz Uprave granične policije, putnička vozila čekaju na izlazima iz zemlje na dva prelaza, pola sata na Gradini i 35 minuta na prelazu Preševo.