Deca iz Srbije ipak ostaju bez boravišne vize na Malti, roditelji imaju pravo žalbe

Malteška vlada je stala u odbranu odluke da se ne izdaju boravišne dozvole za 22 dece čiji roditelji rade na tom ostrvu uz ocenu da bi u suprotnom bili u riziku da žive u siromaštvu, prenosi RTS pisanje medija sa Malte.
Deca iz Srbije ipak ostaju bez boravišne vize na Malti, roditelji imaju pravo žalbe
Foto: Pixabay
Odluka još uvek nije konačna, jer roditelji imaju pravo žalbe.
 
Vladina agencija Malte zadužene za državljanstvo i boravak obavestila je roditelje, mahom srpske dece, da kako ne ispunjavaju finansijske uslove njihova deca ne mogu više da borave na Malti, prenosi RTS.
 
Sekretar parlamenta Julija Faruđija Porteli kaže da je odluka doneta u najboljem interesu dece, prenosi Tajms of Malta.
 
Prema zahtevanim kriterijumima zaposleni roditelji moraju da zarađuju godišnje najmanje 19.000 evra kao i da obezbede dodatnih 3.800 evra za svako dete.
 
Sekretarka Porteli ističe da ne treba potpadati pod uticaj "senzacionalističkih napisa" već da je tu reč o politici koja štiti decu od siromaštva. "Kao država moramo da osiguramo da nijedno dete nije ostavljeno po strani. Moje srce je uz svako od te dece, ali ima porodica kojima kada od plate odbiju troškove stanovanja i rente ostaje svega 150 evra mesečno", rekla je Porteli.
 
Ona je naglasila da roditelji imaju pravo žalbe na ovakvu odluku. U slučaj se uključilo i naše Ministarstvo spoljnih poslova. Srpski ambasador iz Rima sutra putuje na Maltu.
 
Malteški ministar rada Evarist Bartolo pozvao je na prikupljanje sredstava kako bi se pomoglo da porodice dece imaju stabilnija primanja.
 
Ministarka za porodicu Mišel Falzon insistirala je da politika vlade nije politika diskriminacije i da je u interesu dece da ne žive u siromaštvu, navodi Tajms of Malta.
 
"Pravila postoje da bi se deca zaštitila, a ne da im se naudi", istakla je Falzon.
 
Roditelji "bez reči"
 
Na reči malteških ministara odmah su reagovali roditelji dece.
 
Tako je Velimir Dulo rekao da je "ostao bez reči". On tvrdi da su mu godišnja primanja 27.000 evra bruto i da mu je i pored toga odbijen zahtev za dozvolu boravka njegove dece ističući da njegova deca ne žive u siromaštvu.
 
"Moja deca imaju dom, hranu, igračke, odeću. Nikada mi nisu rekla da im nešto nedostaje. Uz to pomažemo i drugima kojima je pomoć potrebna", istakao je Dulo za Tajms of Malta.
  • @ @Buna

    18.12.2019 13:11
    Po kom kriterijumu su neradnici ti koji rade i imaju mesecno 2000e tj 4000 za dvoje ? Rec je o licemerju jedne male zemlje koja prodaje svoje pasose milionerima i kriminalcima. Prvo uvoze radnike, pa im posle ne trebaju.
  • @Buna

    18.12.2019 09:21
    Pa svoje neradnike i socijalne slučajeve nemaju kud da izbace, ali ne znam zašto očekuješ da drže i uvoze tudje.
  • jatzans

    18.12.2019 08:25
    Svaka država piše svoje zakone. Nisu dužni i sigurno ne žele da stvaraju sloj koji će živeti ispod egzistencijalnog minimuma. Te porodice verovatno mogu nešto da promene i na taj način ispoštuju važeće zakone države koju su izabrali za život. Balkanci često smatraju da se zakoni ne moraju poštovati.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija