"Nedelja se u tradicionalnoj kulturi u Srbiji shvata kao neradni dan, dan odmora koji je namenjen jačanju porodičnih i prijateljskih veza", ukazala je Janković.
Svoju inicijativu je objasnila time što je najveći broj zaposlenih koji rade nedeljom u sektoru trgovine, gde je ukupno 200.000 zaposlenih, od čega su više od 70 odsto žene. Pošto gotovo sve trgovine rade nedeljom, a zaposleni slobodan dan najčešće dobijaju tokom nedelje, to stvara teškoće i s čuvanjem dece jer vrtići ne rade vikendom.
To se mora imati u vidu i zato jer u Srbiji već decenijama demografska situacija nepovoljna, ukazala je ona. Zakonom o radu je, kao izuzetak od pravila da se nedeljni odmor koristi nedeljom, predviđeno da poslodavac može odrediti drugi dan za to samo ako to zahtevaju priroda posla i organizacija rada.
Konvencijom Međunarodne organizacije rada propisano je da se razdoblje nedeljnog odmora mora, kad god je to moguće, podudarati s danom u nedelji koji je po tradiciji ili običajima zemlje dan odmora. Inicijativa poverenice je došla na zahtev Samostalnog sindikata trgovine Srbije, uz podršku Saveza samostalnih sindikata Srbije, da se zabrani rad u trgovini nedeljom i državnim praznicima.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 30
Jadranka
Ranko Trba
...
Najcesce NE dobijaju.
Nego, moze li da se ostavi mogucnost da vlasnici privatnih radnji LICNO mogu da rade i vikendom? Dakle, ne supruga, sin, cerka, komsinica nego registrovani vlasnik?
Pa ce ponesto i raditi, a obicni radnici ce imati slobodan vikend.
I jos pitanje: ukoliko ovaj predlog prodje, mozemo li racunati da ce i zaziveti? Cime se garantuje postovanje ovog zakona? Mislim na neku ozbiljnu garanciju, a ne na casnu rec politicara?
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar