Ustavni sud Srbije zatrpan žalbama, većina bude odbačena

U Ustavni sud Srbije godišnje stigne oko 12.000 ustavnih žalbi, dvostruko više nego u razvijenim evropskim zemljama.
Ustavni sud Srbije zatrpan žalbama, većina bude odbačena
Foto: 021.rs

Taj sud, koji je u Srbiji poslednja instanca u kojoj građani mogu da traže pravdu, zatrpan je žalbama. One čine okosnicu njegovog delovanja, iako većina tih žalbi bude na kraju odbačena. Struka predlaže da se nešto menja.

Od 58.000 predmeta evidentiranih u Ustavnom sudu Srbije za poslednjih pet godina, 55.000 bile su žalbe, čak 95 odsto. I to je u porastu.

"Građani očito u ustavnoj žalbi vide poslednju šansu da uspeju kada su izgubili pred drugim sudovima ili organima, i očigledno je da taj broj govori da se ustavnoj žalbi pristupa i nedovoljno kritično i nedovoljno ozbiljno", kaže za RTS Slobodan Beljanski, advokat.

Oko 80 odsto žalbi bude odbačeno. Od onih koje su razmatrane pak, 80 odsto ih je usvojeno. Najčešće se ustavnom sudu obraćaju građani zbog prava na pravično suđenje. Ko hoće pravdu u Strazburu, prvo mora pred Ustavni sud, ali nisu samo to razlozi za žalbe.

"Mislim da je to zbog nezadovoljstva građana odlukama redovnih sudova. I to možda manje odlukama redovnih sudova, koliko trajanjem sudskih postupaka i ponekad nedovoljnim kvalitetom sudskih odluka. A i inače, to moram da kažem, da se kod nas građani mnogo više žale protiv sudskih odluka nego što je to u drugim državama", kaže za RTS Dragana Boljević, sudija Apelacionog suda.

Zato što to, u poređenju sa drugim zemljama, nije skupo, ocenjuju sudije a i takvog smo mentaliteta.

"Problem je u tome što mnogi građani koji ulažu ustavne žalbe, očekuju od Ustavnog suda ono što on ne može da uradi, dakle, on se ne može baviti ni nekom institucionalnom kontrolom, niti činjeničnim stanjem, dakle to nije pravosuđe, to je jedna vrsta posebnog sredstva vezanog samo za limitiran krug razloga koja se odnose na ustavom garantovana prava i osnovne slobode", kaže za RTS Milan Škulić, profesor Pravnog fakulteta u Beogradu.

Da bi se smanjio broj ustavnih žalbi, mora da se smanji i broj predmeta u redovnim sudovima, a to znači da zakon treba više da poštuju i građani i država.

"Mi imamo problem da porušimo bespravno izgrađeni objekat, da isplatimo penziju u celini pa penzioneri u desetinama hiljada tuže. Postoji veliki broj slučajeva pred sudovima, koji su njima opterećeni gde je, u stvari, država tužena", kaže sudija Dragana Boljević.

Poređenja radi, u razvijenoj i mnogoljudnijoj Nemačkoj, na vrata Saveznog ustavnog suda godišnje zakuca samo oko 6.000 hiljada građana.

Vest u originalu pročitajte na sajtu Radio televizije Srbije.

  • Mira

    24.12.2019 22:43
    Pritisak na sud
    Gosp. Beljanski
    sada vrsi direktno pritisak na Ustavni sud, obzirom da on sada, jadan, ceka odluku tog suda povodom svog laznog doktorata!
    Naravno, ponovice se jadikovka da se radi o politickom lincu!
    O ustavnosti i radu Ustavnog suda, sagovirnik nije kompetentan!
  • OK

    24.12.2019 19:54
    Filistar je tu neko
    Dotični advokat je, valjda, dovoljno ozbiljan i kritičan, a čini mi se da ima i kompetenciju sporosti, tako da izvol'te kod njega da vam "izradi" ustavnu žalbu. Pa šta je on to uopšte relevantno rekao? I da nam o dovoljnoj meri kritičnosti i ozbiljnosti pri obraćanju Ustavnom sudu priča neko kome je pravnosnažno oduzet doktorat?! E živote...
  • Liman

    22.12.2019 11:02
    A sudovi ne poštuju odluke Ustavnog suda, mislim na one koje su u okviru ingerencija ove instance - recimo na pravično suđenje, kažu nemaju kapaciteta, imaju previše predmeta. A zaista imaju previše predmeta jer sve tegle kao žvakaću gumu, pišu presude koje ne mogu da opstanu zbog loših ormulacija i tako sve u nedogled. Gomilaju se predmeti, troškovi, radno vreme ide, plata ide, pokloni pristižu i svima u sudovima dobro.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Nedelja ponosa u Beogradu od 2. do 8. septembra

Nedelja ponosa u Beogradu biće održana od 2. do 8. septembra, a program će obuhvatiti 30 događaja fokusiranih na nekoliko segmenata - prajd umetnost, pozorište, poezija i drag umetnost.