Sudstvo preopterećeno, neke sudije imaju i po 1.000 predmeta u radu

Predsednica Društva sudija Srbije Snežana Bjelogrlić izjavila je da to strukovno udruženje poslednjih 10 godina intenzivno ukazuje na neravnomernu opterećenost sudova i sudija, koja je višestruko povećana "takozvanom reformom od 2009. godine".
Sudstvo preopterećeno, neke sudije imaju i po 1.000 predmeta u radu
Foto: 021.rs
"Istina, stanje je malo bolje počev od 2014. godine nakon zakonskih izmena, ali je još uvek znatno lošije u odnosu na ono od pre 2009. godine. Neravnomerna opterećenost znači da pojedini sudovi ili sudije imaju optimalan broj predmeta u radu, dok ih drugi imaju nekoliko puta, pa i nekoliko desetina puta više", rekla je Bjelogrlić za agenciju Beta.
 
Prema njenim rečima, "Beograd, u čijim sudovima se rešava više od 60 odsto svih predmeta u Srbiji, predstavlja najupečatljiviji primer neravnomerne opterećenosti i preopterećenosti sudija brojem predmeta".
 
"Кad sudija u Višem sudu u Beogradu ima 1.000 i više predmeta u radu ili kad sudija u Trećem osnovnom sudu u Beogradu svakog meseca dobija po skoro 100 predmeta, uostalom, kad sudija Vrhovnog kasacionog suda svakog meseca dobija u rad po 60 i više predmeta, jasno je da sporovi ne mogu da budu rešeni podjednako brzo i dobro kao u onim sudovima koji nisu toliko opterećeni", objasnila je Bjelogrlić.
 
Ona je naglasila da to utiče na efikasnost i kvalitet rada i sudija i sudova i, naročito, na nezadovoljstvo građana, a time se slabi ugled sudstva.
 
"Taj nedostatak može da se prevaziđe i drago nam je što je Ministarstvo pravde imalo sluha za predlog Društva sudija Srbije i u nacrt naredne petogodišnje strategije razvoja pravosuđa stavilo beogradsko pravosuđe kao posebnu temu za razmatranje", rekla je Bjelogrlić.
 
Ukazala je i da je potrebno pažljivo preispitati i izmeniti zakone o mreži sudova, o nadležnosti sudova, ali i odluke o potrebnom broju sudija i pratećeg osoblja, naročito sudijskih pomoćnika i savetnika.
 
"Treba prestati sa praksom da zaposleni u pravosuđu i fakultetski obrazovani, štaviše čak i oni sa položenim pravosudnim ispitom, besplatno godinama rade u pravosuđu i da smatraju srećom kad konačno počnu da dobijaju platu, makar to bilo i po ugovoru na određeno vreme", naglasila je Bjelogrlić.
 
Da bi pravosuđe bilo kvalitetno i efikasno potrebno je, navela je, obezbediti i druge uslove za rad – smeštajne i tehničke, uslove za stručno usavršavanje sudija i ostalih zaposlenih, kao i odgovarajući materijalni položaj za sve u pravosuđu.
 
Na pitanja da li je teže suditi u manjoj sredini nego u velikim gradovima, ona je rekla da i u manjim sredinama ima složenih predmeta koji iziskuju izuzetna znanja i sposobnosti sudija i veliku medijsku pažnju.
 
"U manjim sredinama je otežavajuća okolnost što se većinom svi poznaju, pa je u javnosti teže ostaviti utisak nepristrasnosti. Sudijski poziv uopšte je složen i težak i, pored znanja i svakojakih komplikovanih veština, zahteva i određene lične osobine i sposobnosti, najpre sposobnost da se oduprete pritiscima, a njih uvek ima i u manjim i u većim sredinama", rekla je Bjelogrlić, koja je vršilac funkcije predsednice Osnovnog suda u Ivanjici.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Adv

    04.01.2020 10:04
    Pa ne radi sudija sam, ima saradnike i pomoćnike, koji rade za pola sudijske plate.
  • Student

    04.01.2020 09:40
    Svi misle da je problem u sudijama, a zapravo je problem u zakonu koji je napisan nakaradno. Optuženi imaju veća prava nego ikada i to odugovlači procese. Zašto je to tako, zapitajte se.
  • Rale

    04.01.2020 09:19
    Slazem se sa Draganom. Svakome kome traje duze od 1 godine, otkaz. Postojace izuzetci, ali kako moze da se oteze predmet godinu dana. Treba po kratkom postupku resiti "sitne" sudove i neka tuzakanja. Ali su svi oni podmiceni do bola, i ako jadan narod tuzi investitore (sto je najcesci slucaj sad u Srbiji, jer su oni najveci prevaranti), sudije i advokati su unapred vec podmiceni i prrsudi se u korist bogatijeg, ne pravednijeg.
    Kod nas odavno ne postoji pravda u pravosudju.
    A sto se tice kazni, ja sam prvi da se uvede, a naravno i primenjuje syo vise drustveno korisni rad. Kakav je to nacin da se zatvorenicima daju teretane, TV program, internet i sve ostale privilegije... Na njive, polja, kopanja sanceva i novih tokova za reke, neka se pomogne drzavi, seljaku, neka zarade taj hleb sto jedu taj dan u zatvoru! Da vidis kako bi strecali hoce li ici u zatvor i napraviti kazneno delo ako ih tako nesto ceka, a ne plandovanje i sve cetiri u vis.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Srbija šalje Ukrajini opremu za energetiku

Srbija je poklonila Ukrajini energetsku opremu neophodnu za sanaciju ukrajinske elektromreže, koja se šalje putem Mehanizma civilne zaštite Evropske unije, čija je Srbija punopravna članica.

Uslovna kazna za napad na studente FDU

Jedan od optuženih za napad na studente Fakulteta dramskih umetnosti prošlog novembra u Beogradu kažnjen je uslovnom kaznom zbog nasilničkog ponašanja na javnom skupu.