"Nedovoljno u odnosu na značajne rezultate reformskog procesa i napretka Srbije, a značajno u kontekstu pojačanog odsustva volje za proširenje među članicama EU. Dakle, relativno podnošljivo, da se ne izgubi kakav takav tempo, ali sa jasnom potrebom ubrzanja procesa i kod nas i kod EU", rekla je Joksimović za Radio Slobodna Evropa.
Srbija je u 2019. godini otvorila dva poglavlja u pregovorima sa Evropskom unijom, Poglavlje 9 o finansijskim uslugama u junu i Poglavlje 4 o slobodi kretanja kapitala u decembru.
Joksimović je kazala da je proces evropskih integracija Srbije u 2019. godini bio opterećen dilemama o budućnosti reforme EU i politike proširenja.
"Jedina dva događaja i pozitivne odluke koje se tiču politike proširenja odnosili su se na Srbiju. To su dva kompleksna i zahtevna poglavlja (4 i 9) sa obimnim sadržajem pravnih tekovina EU", navela je Joksimović.
Ona je rekla da u 2020. godini ne očekuje "korak od sedam milja" u evropskim integracijama Srbije, ali je dodala da "stalne važne korake napred svakako očekuje".
Navela je da dinamiku u zatvaranju otvorenih poglavlja određuju države članice EU, ali da to Srbiju ne sprečava da radi na tome.
"To nas svakako ne sprečava da radimo na ispunjavanju merila za zatvaranje i da za 2020. godinu planiramo mere za zatvaranje poglavlja 5 – javne nabavke, 6 – pravo privrednih društava, 7 – pravo intelektualne svojine, 13 ribarstvo i 20 – preduzetništvo i industrijska politika", rekla je srpska ministarka.
Srbija je u prethodne četiri godine otvorila 18 od 35 poglavlja, dok je dva privremeno zatvorila.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
Cocco
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar