Zatražena izmena teksta na spomen ploči Diani Budisavljević, Srbija hoće da se doda da je spasavala srpsku decu

Ambasador Srbije u Austriji Nebojša Rodić i episkop austrijsko-švajcarski Andrej uputili su molbu članovima Senata Insbruka da razmotre sadržaj teksta na spomen ploči koja će biti postavljena na rodnu kuću Diane Budisavljević.
U pismu je zatraženo da se u tekstu o Austrijanki Diani Budisavljević, koja je spasila više od 10.000 dece iz ustaških logora, doda da su u pitanju "srpska" deca, jer kako su naveli, to odgovara istorijskom i faktičkom stanju.
 
Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić rekao je da za RTS da bi bila obaveza da se tačno kaže o čemu je reč i da su žrtve bila srpska deca.
 
"Uglavnom kada je reč o zločinima koji su se dešavali u Hrvatskoj, pokušava se uvek praviti neka vrsta relativizacije, odnosno to je postalo moderno da se ne govori ko su žrtve po toj nacionalnoj pripadnosti. Na ovoj spomen-ploči bi zaista moralo da se napomene ko su bile žrtve, a to su bila srpska deca", rekao je Dačić.
 
Zagrepčanka austrijskog porekla Diana Budisavljević za vreme Nezavisne države Hrvatske spasila je više od 15.000 uglavnom srpske dece iz koncentracionih logora, a oko 12.000 preživelo je rat.
 
Vodila je detaljnu kartoteku dečijih sudbina koju joj je nakon rata oduzela komunistička vlast 1945. godine kada je njeno germansko i građansko poreklo postalo nepoželjno, ali je uloga Diane Budisavljević rasvetljena zahvaljujući dnevniku koji je pronašla njena unuka, navodi RTS.
  • Unuka

    25.05.2020 00:56
    Pravo i pravda
    A što se vi ne bunite kada se priča o Jevrejima, domobranima, Hrvatima, Bošnjacima, Blajburgašima i drugima ako mislite da se nacionalnost i veroispovest žrtve ne treba naglasiti osim kad se radi o srpskoj deci?
    Naravno da su bila u pitanju srpska deca i od toga je oko 7500 hiljada njih spašeno samo iz Jasenovca, a ostatak sa Kozare i drugih delova NDH gde se sprovodio teror u tvorevini koja je jedina imala koncetracione logore samo za decu u celoj Evropi.
    Komunistička vlast je krajem maja 1945. godine Diani Budisavljević oduzela kartoteku i sve njene zasluge pripisala komunističkoj partiji. Oduzimanjem kartoteke Diani je uskraćeno ono za šta se tokom rata borila - da svako dete vrati svojoj porodici. Pretpostavlja se da je oko 2.000 dece ostalo da živi u hrvatskim porodicama pod novim identitetom, ne znajući za svoje poreklo, što je značilo i dalje sprovođenje ustaške ideologije o nasilnom prekrštavanju Srba u katolike.
    Postoje i danas živi ljudi koji tome mogu da svedoče, a komunistička partija je takođe zavodila pogrešno mesto srpskih prvoboraca - antifašista, rođenih pre I svetskog rata kao da su rođeni u Saveznoj republici Hrvatskoj kako bi se što veći broj prvoboraca pripisao toj tvorevini koja nikada nije prošla proces deustašizacije, već je kao poražena spodoba ušla opet u sastav SFRJ!
    Žrtve, pa bili i Srbi iako se to vama ne sviđa imaju pravo na istinu!


  • Žan Lafit

    24.05.2020 15:24
    !!
    Srbovanju nikad kraja. Čak ni oko ovakvih stvari. Dokleeeeeee????
  • Aleksandar

    24.05.2020 14:26
    Jesu srpska deca
    Diana je uglavnom i to zaista velikom vecinom, mozda u preko 90% slucajeva, spasavala decu pravoslavne veroispovesti, dakle Srbe od ustaskog terora, o tome svedoci i dnevnik koji je nedavno ekranizovan. Da su spasavana deca bosnjacke ili albanske nacionalnosti, razne nevladine organizacije bi se utrkivale da se to naglasi. Samo srpske zrtve ostaju neme, tihe, one se ne spominju, jer se to kosi sa stavom Zapada da su jedino Srbi losi momci. Kada se prica o zrtvama Srebrenice, jasno se naglasava da su zrtve Bosnjaci. Kada se prica o Jasenovcu, Oluji, Bljesku, onda su to neke tamo zrtve, bez odrednice. E pa znate sta, dosta vise. Vreme je da svet sazna da su ogromne, najveze zrtve u oba svetska rata podneli Srbi. Zasto samo nase zrtve da se ne spominju?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija