ANEM: "Redovno" ućutkivanje neposlušnih

Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM) najoštrije protestuje zbog odluke Uprave za sprečavanje pranja novca da napravi spisak medijskih radnika, nevladinih organizacija i udruženja građana i od banaka traži uvid u sve njihove transakcije od 1. januara 2019. godine.
ANEM: "Redovno" ućutkivanje neposlušnih
Foto: Pixabay
Na spisku se nalazi 20 fizičkih lica i 37 organizacija ili udruženja, a od banaka se traže podaci "kako bi se utvrdilo da li organizacije i pojedinci sa spiska imaju veze sa finansiranjem terorizma ili pranjem novca".
 
Kako se može videti, na spisku se nalaze oni koji neretko iskazuju svoj kritički stav prema aktuelnoj vlasti ili istražuju koruptivne radnje i afere.
 
ANEM je ukazao da, u skladu sa Zakonom o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma, Uprava jeste ovlašćena da od banaka traži uvid u podatke o transakcijama određenih lica, ali samo ako u vezi sa određenim transakcijama ili licima postoje osnovi sumnje da se radi o pranju novca ili finansiranju terorizma. 
 
"U konkretnom slučaju apsolutno je nejasno o kakvim osnovima sumnje može biti reč u odnosu na novinare i nevladine organizacije sa spiska koji je Uprava za sprečavanje pranja novca sastavila. Da sve bude još gore, novinari i nevladine organizacije upravo su oni koji su sami kroz svoje istraživačke tekstove i projekte na kojima su bili angažovani, ukazivali kako na sistemsku korupciju tako i na konkretne slučajeve organizovanog kriminala i pranja novca. Odluka Uprave za sprečavanje pranja novca da, umesto da istraži slučajeve na koje novinari, istraživačke redakcije i civilni sektor godinama ukazuju, istražuje one koji sistemsku korupciju i pranja novca otkrivaju i na njih najglasnije ukazuju", navodi predsednik ANEM-a Veran Matić.
 
Kako stoji u saopštenju, postupanje Uprave za sprečavanje pranja novca se, ne može pravdati "redovnim aktivnostima čiji je cilj procena rizika od finansiranja terorizma", kako je to izjavio direktor Uprave Željko Radovanović, budući da bi redovne aktivnosti Uprave morale da budu usmerene na one za koje postoje osnove sumnje da peru novac ili finansiraju terorizam, a ne na one koji, upravo suprotno, kroz svoj rad na sistemsku korupciju i pranje novca ukazuju.
 
"Kriminalizovanje kritičkih novinara, medija i organizacija civilnog društva, a posebno onih koji se se bave istraživanjem slučajeva korupcije, organizovanog kriminala i pranja novca, predstavlja neprihvatljivu zloupotrebu i institucija i pravnog okvira suprotno ciljevima radi čijeg ostvarivanja su same te institucije i pravni okvir ustanovljeni", dodaje Matić.
 
ANEM zahteva od nadležnih da bez odlaganja spreče zloupotrebu borbe protiv pranja novca i finansiranja terorizma zarad bilo čijih dnevnopolitičkih interesa, a posebno da zaustave pritiske na nezavisne novinare i redakcije i omoguće im nesmetan rad.
  • Realista

    29.07.2020 07:07
    Za sve @
    Sve u redu. Al nisam dobio odgovor zasto bi oni bili sveta krava pa da se ne kontrolisu. Ne razumem. Ako su cisti u cemu je problem. Realno lazu, mazu i nisu uopste nevladini. Od nase da al os stranih. Hmmmmm. Zato kontrolisati sve.
  • Bilja

    29.07.2020 03:14
    Ucutkivanje medija zbog konstituisanje republicke skupstine posle pokradenih izbora?
  • Zabrinuti gradjanin

    28.07.2020 20:30
    @Realista
    Da li Vi zaista mislite da nama građanima nisu potrebna Otvorena vrata pravosuđa i da je taj projekat antidržavni , jer u drzavi sve lepo radi?

    Ako ne vole USAID, ako nije dobro to uradio, zašto nisu napravili svoj projekat ?

    Pogledajte kako sudije ne umeju da reše probleme sudstva... da li vi znate šta se dešava, koliko nelogičnosti, koliko nevinih žrtava grešaka sistema?

    Šta ćemo kada nam i to malo građanskih prava ukinu ?

    Umesto da prigrle pomoć koju daje, oni sada hoće da ih proteraju ?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija