Komarci zaraženi virusom Zapadnog Nila širom Vojvodine, još uvek nema obolelih građana

Genom virusa Zapadnog Nila otkriven je u komarcima u Subotici, Somboru, Zrenjaninu, Pančevu, Kraljevu, Paliću, Apatinu i Beogradu, podaci su Zavoda za biocide i medicinsku ekologiju.
Komarci zaraženi virusom Zapadnog Nila širom Vojvodine, još uvek nema obolelih građana
Foto: Pixabay
Ipak, još uvek, tačnije do 23. jula ove godine, nema potvrđenog slučaja obolevanja od groznice Zapadnog Nila među građanima u Srbiji.
 
Kad je reč o Evropi, ove sezone je registrovano sedam slučajeva zaraze i to šest u Grčkoj i jedan slučaj u Rumuniji, saopštio je Institut za javno zdravlje Srbije.
 
Groznica Zapadnog Nila je sezonsko oboljenje i najviše je zastupljeno u periodu najveće aktivnosti komaraca, koji prenose virus Zapadnog Nila. Rezervoar zaraze su ptice, a virus se dalje sa čoveka ne prenosi na druge jedinke.
 
Prvi oboleli uglavnom se u Srbiji javljaju u ovom periodu, dok se najviše obolelih otkriva u avgustu.
 
Ovaj virus prvi put je u Srbiji, među ljudima, registrovan 2012. godine. Reč je o odomaćenom virusu koji, ipak, odnosi živote. Tako je prošle godine prijavljeno 27 slučajeva obolevanja od groznice Zapadnog Nila, a preminula je jedna osoba. 
 
Ovaj virus najčešće nema nikakve simptome kod ljudi, dok mali procenat ima simptome slične virusu gripa. 
 
Prevencija se oslanja na borbu protiv komaraca u sredini što, osim redovnih tretmana nadležnih službi, podrazumeva i izbegavanje sredina u kojima ima komaraca (mahom vodene sredine) upotrebu zaštitnih mreža i sredstava protiv komaraca, boravak u klimatizovanoj, mračnijoj sredini, nošenje svetlih boja i komotnije garderobe, ali i izbegavanje držanja stajaće vode u posudama - komarci u ovim okolnostima polažu jaja i razmnožavaju se.
 
Detaljnije o virusu Zapadnog Nila i kako se utvrđuje laboratorijskom metodom čitajte OVDE.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija