Sredinom aprila počela je nacionalna kampanja za lečenje krvnom plazmom u borbi protiv korona virusa - "Doniraj plazmu, spasi nekome život", a prvi izlečeni pacijent dao je krvnu plazmu već 11. aprila.
U Institutu za transfuziju krvi kažu da je do sada više od 200 pacijenata primilo takvu vrstu terapije, a prikupljeno je više od 1.000 jedinica krvne plazme i taj broj se svakodnevno povećava.
Premijerka Srbije istakla je da je Srbija među prvima pokrenula program "Doniraj plazmu" i da je, u situaciji kada je o novom virusu bilo malo informacija, i kada ne postoji ni lek, ni vakcina, pokrenula program terapije koji se ranije pokazao efikasnim, primera radi, u borbi protiv virusa ebole i SARS-a.
Ta metoda je važna i kao mera prevencije, jer krvna plazma može biti zamrznuta i pohranjena, rekla je Ana Brnabić. Apelovala je na sve koji su pobedili kovid-19 i koji ispunjavaju preduslove da doniraju krvnu plazmu i da pomognu drugima da pobede virus.
Lečenje krvnom plazmom je samo jedan deo različitih terapijskih pristupa koji se primenjuju kod najteže obolelih.
Specijalista transfuziologije na Institutu za transfuziju krvi Milica Jovičić navela je da se povećava broj testiranih koji kasnije ulaze u program lečenja krvnom plazmom i dodala da u ovom trenutku ima dovoljno zaliha da se zadovolje potrebe, ali, dodaje, neophodno je da se taj program lečenja nastavi.
Kako je rekla, do sada je prijavljeno više od 2.000 potencijalnih davaoca plazme, ali i manji broj onih koji su je donirali, upravo zbog brojnih uslova koji su neophodni da bi neko postao davalac plazme. Osnovni uslov je da ima pozitivan PCR test ili pozitivan nalaz antitela, te da davaoci plazme moraju biti potpuno zdrave osobe, bez hroničnih, malignih oboljenja i drugih težih oboljenja, a ako su imali teži oblik kovida sa pneumonijum, potrebno je da prođe bar tri meseca od kako su izlečeni.
Jovičić kaže i da je doniranje plazme specifično po tome što se za razliku od doniranja krvi, može vršiti do 24 puta godišnje, odnosno može se donirati na dve nedelje.
Prikupljanje krvne plazme trenutno sprovode Institut za transfuziju krvi Srbije i Zavod za transfuziju krvi Vojvodine, a u planu je da se uključe i Zavod za transfuziju krvi u Nišu, Kragujevcu i Užicu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
gradjaninX
Sad ce nacionalni nasusni stadion. Kome treba plazma, pa jos slana...
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar