RGZ tvrdi da su javni beležnici oštetili više od 50.000 građana, Komora notara negira

Republički geodetski zavod (RGZ) saopštio je danas da je utvrdio da je određeni broj javnih beležnika, zbog neprofesionalnog postupanja, oštetio više od 50.000 građana kojima je obustavljen zahtev za upis u katastar.
Zbog neurednosti dostavljenih zahteva i nezakonitosti u obradi predmeta od strane jednog broja javnih beležnika, RGZ je u protkelom periodu morao da obustavi 23.924 zahteva koji su katastru upućeni iz notarskih kancelarija.
 
"Zbog utvrđenih nepravilnosti u radu pojedinih javnih beležnika Republički geodetski zavod je primoran da uputi apel građanima da provere kvalitet rada javnih beležnika koji su nadležni za njihovu teritoriju i izaberu one notarske kancelarije koje ostvaruju bolje rezultate", navode u RGZ.
 
Proveru rada javnih beležnika građani mogu izvršiti na sajtu RGZ (www.rgz.gov.rs), dodaje se u saopštenju. U saopštenju se dodaje i da je RGZ već uputio primedbe Ministarstvu pravde i Javnobeležničkoj komori, koja je u obavezi da pokreće postupke protiv onih javnih beležnika koji rade suprotno zakonima i propisima.
 
Javnobeležnička komora negira tvrdnje RGZ
 
Javnobeležnička komora Srbije odbacila je navode Republičkog geodetskog zavoda da su građanima obustavljeni brojni zahtevi za upis u katastar zbog navodnog nezakonitog postupanja javnih beležnika i ističe da se "ponosi rezultatima rada" javnih beležnika u pogledu primene Zakona o upisu u katastar nepokretnosti i vodova.
 
U saopštenju, Komora je ukazala da su prema zvaničnoj statistici objavljenoj na portalu RGZ, od 1. jula 2018. i početka primene Zakona do 1. septembra ove godine javni beležnici poslali 545.866 zahteva za upis u katastar, od kojih je 528.920 rešeno bez ikakvih primedbi.
 
Statistika RGZ navodi podatak da je u tom periodu obustavljeno 16.946 zahteva za upis u katastar, što se, kako navodi Komora, drastično razlikuje od broja koji je danas saopštio RGZ - 23.924 obustavljenih zahteva.
 
Komora je napomenula da su zahtevi za upis u katastar pretežno obustavljani zbog toga što su pojedine službe za katastar nepokretnosti pogrešno primenjivale propise, kao i zbog ogromnog broja prethodno nerešenih zahteva kada je službama najlakše da obustave postupak.
 
Javnobeležnička komora navela je da se zbog toga obraćala RGZ, sa željom da se određeni problemi u primeni propisa reše zajednički, izrazivši žaljenje što u RGZ "nije bilo volje da se ti problem reše na profesionalan način, uz obostrano uvažavanje".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • mozda

    09.10.2020 08:39
    jeste
    tacno je da ne znaju da rade svoj posao, ja sam imala problema u katastru zbog nesposobnog notara... sada zelim da vidim koliko je jos ljudi imalo problema zbog istog notara, ali se u statistici na sajtu iz clanka vidi samo id notara... gde mogu pronaci koji id odgovara kom notaru?
  • Saša

    09.10.2020 08:17
    Od kad je uveden notarski sistem, promet je sigurniji nema duplih prodaja stanova i sličnih budalaština. Ostavine i svi drugi postpuci su kod notara skuplji, jer je Država Srbija propisala takse, a ne notari samoinicijativno. Za svaku uslugu se dobija fiskalni račun. Pitanje je zašto se u katastru čeka na uknjižbu i po 6 meseci-godinu, zašto moraju da se plaćaju urgencije, zašto katastar ima neka svoja pravila zbog kojih odbacuje zahteve za uknjižbe, kada uslovi postoje?
    Neka oni prvo srede voje redove, a to će moći kada ne bude partijskih drugova na rukovodećim mestima koji ne dozvoljavaju ljudima od struke da rade svoj posao kako treba i pošteno!
  • Lustrator

    09.10.2020 07:57
    biće posla!
    Čim ovi padnu!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija