Naoružanje i municija izvezeni iz Srbije koriste se u jermenskim oružanim snagama angažovanim u odbrani Nagorno-Karabaha a na snimcima koji stižu iz tog sukoba mogu se videti protivavionski topovi, minobacači, municija i snajperske puške Crna strela, navodi portal Balkanska bezbednosna mreža (BBM).
KakoBalkanska bezbednosna mreža piše, u ratnom plenu oružanih snaga Azerbejdžana je deo tih sredstava i minobacačke mine proizvedene u Srbiji, dok su Jermeni zarobili mitraljez M02, kalibra 12,7 milimetara koje su koristili najverovatnije plaćenici iz Sirije koji se bore za račun Azerbejdžana.
Ministarstvo odbrane Azerbejdžana svakodnevno na jutjub stavlja snimke sa terena kao deo propagandnog rata i na snimku od 5. novembra jasno se vidi gusenično borbeno vozilo MT-LB na koje je postavljen srpski trocevni protivavionski top M55A4, kalibra 20 milimetara.
Na snimcima Ministarstva odbrane Azerbejdžana od 27. oktobra u osvojenoj kasarni u mestu Fizuli vidi se primerak snajperske puške M93 Crna strela kalibra 12,7 mm i karakteristične municijske kutije Zastavine prozvodnje za puškomitraljez M84 7,62 mm.
Uočavaju se i naslagani sanduci sa minobacačkim minama 120 mm i to lakim trenutno-fugasnim M62P3 i dimnim M64. Prema oznakama radi se o predratnoj proizvodnji iz fabrike Pretis u Vogošći.
U prilogu od 5. novembra TV stanice ANNA iz Abhazije, koja je poznata po izveštajima iz rata u Siriji snimanim u realnim borbama, vidi se dejstvo srpskim minobacačima M75.
Prema novinaru ANNA, radi se o borbama koje se vode za vrhove južno od sela Karintak kod grada Šuši. Diverzanti Azerbejdžana od 31. oktobra pokušavaju da zauzmu dominantne tačke na terenu, a Jermenska pešadija uz podršku minobacača iz Trstenika to ne dozvoljava.
U jermenskom ratnom planu našlo se takođe naoružanje poreklom iz Srbije koje ima kontraverzno poreklo - mitraljez M02 Kojot 12,7 mm koji je prikazan u jednom TV izveštaju.
"Ceni se da se radi o sredstvu koje su sa sobom doneli plaćenici iz Sirije koji su vrbovani od turske obaveštajne službe i poslati na Kakvaz. U Siriji su ranije već uočeni Kojoti u rukama anti-Asadovskih milicija i pretpostavlja se da su tamo došli kao donacija Saudijske Arabije koja je legalno uvezla stotine mitraljeza Kojot", navodi se u tekstu.
Na Jermenskoj TV stanici prikazana je obuka na minobacačima, takođe proizvedenim u Srbiji.
Pišući o tome kako je srpsko oružje završilo u Nagorno-Karabahu, portal navodi da se ta sredstva ratne tehnike i municija podudaraju sa izvoznim poslovima firme Vektura trans iz Beograda koja se dovodi u vezu sa kontraverznim trgovcem Slobodanom Tešićem.
"Beogradski nedeljnik NIN jula ove godine objavio je detalje iz dokumenata o izvozu u Jermeniju ugovorenom 2018. Iznajmljenim avionima Iljušin 76TD, Iljušin 62M i Boing 747 naručena sredstva prevezena su sa niškog i beogradskog aerodroma u Jerevan u 16 letova prošle godine i dva leta 14. i 15. jula ove godine", navodi se.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Srbi su prodavali srbsko oruzije i municiju muslimanima a oni sa istim pucali po srbina ! Novac je uzeo neko iz bgd, legija,milosevic,badza i stanisic su tada sefovali tom prodajom !
Nema ovde ništa ni čudno ni sporno, bar za one koji poznaju problematiku prodaje pešadijskog naoružanja. Osim toga, setite se snimaka sirijske TV koja pokazuje oružje i municiju naše proizvodnje zaplenjeno od raznih džihadističkih grupa. Kupci su bili Saudijska Arabija i neke zemlje Zaliva (koje, inače, ne koriste oružje i municiju ruskog odn. sovjetskog tipa). Umesto kod njih, sve je to završilo u Jemenu i Siriji.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Porodica Luke Mihajlovića, studenta FTN-a kog je prebio i teško povredio žandarm nakon protesta u Beogradu 28. juna, uputila je apel javnosti u kom zahteva da se povuku optužbe protiv njega.
Stotine krava i konja na Suvoj planini ponovo je ostavljeno bez vode, a stočarima Suve planine neshvatljivo je da država ne pronalazi rešenje za problem koji se iznova ponavlja gotovo svake godine.
Politička kriza u Srbiji se de fakto ne može razrešiti bez političkih organizacija, koje, dok im studenti ne daju zeleno svetlo da na protestima koriste svoja stranačka obeležja, to neće činiti.
Švedski diplomata Andreas fon Bekerat naslediće Emanuela Žiofrea na mestu šefa Delegacije Evropske unije u Srbiji, saznaje nezvanično European Western Balkans.
Tehnički pregled radiće se do detalja, ali svi objekti koji se grade za EXPO biće otvoreni za korišćenje bez upotrebne dozvole, poručila je država još jednom, ovoga puta na raspravi o izmenama leks specialisa.
Kapital iz Republike Srpske poslednjih godina intenzivno se seli u Sloveniju, a luksuzne vile i druge nekretnine u toj zemlji sve češće završavaju u vlasništvu osoba bliskih predsedniku RS Miloradu Dodiku.
Hita naprednjačka brza pruga do Budimpešte tempom najsporijeg puža. U međuvremenu, vlast nemarom gubi novac za ulaganje koji ide iz džepa građana Srbije, ali još bitnije - odnosi ljudske živote.
Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) podnelo je krivičnu prijavu protiv policijskih službenika koji su povredili novinara "Radara" Vuka Cvijića, tokom intervencije ispred Pravnog fakulteta u Beogradu.
Bivši šef Službe državne bezbednosti Srbije Jovica Stanišić, koji je u Hagu osuđen na 15 godina zatvora zbog ratnih zločina u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj, služiće ostatak kazne u Nemačkoj.
U kompleksu Državnog DATA centra u Kragujevcu danas je počela izgradnja drugog objekta Inovacionog distrikta, a svečanosti je prisustvovao i predsednik Vlade Srbije Đuro Macut.
Javno preduzeće "Putevi Srbije" saopštilo je danas da su u toku kratkotrajni radovi na deonici Pakovraće - Požega u tunelu Laz, u smeru ka Čačku, pa se saobraćaj odvija preticajnom trakom.
Četiri osobe uhapšene su zbog sumnje da su tokom četiri godine izvršili krivična dela zloupotreba poverenja u obavljanju privredne delatnosti, pranje novca i više krivičnih dela poreska utaja.
Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je da izražava zabrinutost zbog odluke Osnovnog suda u Užicu kojom je ukinut pritvor osumnjičenima za napad na službena lica.
Viši sud u Beogradu je odbio žalbu vlasnika Televizije Pink Željka Mitrovića u postupku po krivičnoj tužbi koju je protiv njega zbog navodne uvrede podneo lider Pokreta Kreni-promeni Savo Manojlović.
U toku je razvoj aplikacije e-Žena, u okviru platforme e-Srbija, koja bi omogućila bolju komunikaciju sa ženama širom Srbije i prikupljanje podataka koji mogu doprineti kreiranju efikasnijih javnih politika.
Presuda studentu optuženom za napad na Miloša Pavlovića početkom juna u Studentskom gradu otkrila je da "student koji želi da uči" ima privremeno boravište u Pionirskom parku u Beogradu, MUP tvrdi - to ne može.
Policija je posle osam meseci počela sa legitimisanjem građana tokom "16 minuta tišine" ispred suda u Pančevu, gde se akcija održava od 11.52 do 12.08, u znak sećanja na žrtve poginulih u padu nadstrešnice u Novom Sadu.
Komentari 12
Pera
Dejan
marko
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar