Niko ne kontroliše kvalitet programa u privatnim školama glume ili sporta

Brojne škole glume, jezika, sporta, plesa, crtanja itd. funkcionišu kao privatna preduzeća i nisu pod ingerencijom Ministarstva prosvete.
Niko ne kontroliše kvalitet programa u privatnim školama glume ili sporta
Foto: Pixabay
Nijedan državni organ ne proverava kvalitet programa koje sprovode, niti kvalifikacije onih koji rade sa decom, a kontroli ove škole podležu kao i sva druga preduzeća - finansijskoj, poreskoj, protivpožarnoj, piše "Danas".
 
Posle obelodanjivanja afere "Aleksić", kada je uhapšen vlasnik škole glume "Stvar srca" Miroslav Aleksić koga su učenice prijavile za silovanje i seksualno zlostavljanje, zaštitnik građana uputio je inicijativu Ministarstvu prosvete za izmenu propisa iz oblasti obrazovanja. Zatražio je da nadležnost prosvetne inspekcije i pedagoškog nadzora bude proširena na sva privatna preduzeća koja se bave delatnošću obrazovanja.
 
Prema mišljenju resornog ministra Branka Ružića, da rad ovih škola treba da se reguliše zakonski, jer one nisu deo obazovnog sistema. On je za N1 naveo da je to interresorno pitanje i da treba da se sagleda mogućnost da se onima koji se u APR-u registruju kao privatna preduzeća oduzme mogućnost da se nazivaju školama, akademijama i slično. 
 
Koordinatorka Jedinice za zaštitu od nasilja u Ministarstvu prosvete, psihološkinja Biljana Lajović, kaže za "Danas" da su te školice izvan kontrole sistema obrazovanja, a da Ministarstvo nikad nije dobilo prigovor ili žalbu roditelja da u nekoj od njih nešto nije u redu.
 
Ona se slaže da bi trebalo jasno propisati šta može da se zove školom, jer, kako kaže, sam taj naziv nosi specifičnu težinu da je reč o ozbiljnoj ustanovi. Smatra da bi trebalo definisati ko daje dozvolu za rad školama glume, sporta itd, kao i ko ih kontroliše.
 
"Nije fer da se kaže da su svi oni isti, jer nisu, ali sam sigurna da bi mnogi koji rade kvalitetno voleli da budu deo sistema, jer bi imali veću specifičnu težinu. To bi bila i neka garancija za roditelje da su ovakve škole prepoznate od države", kaže Lajović.
  • Prosvetar

    29.01.2021 08:11
    Hiperprodukcija visoko obrazovanog kadra još od '90. koji nije mogao da se zaposli u državnim ustanovama i koji nije emigrirao je iznjedrio otvaranje škola i školica za sve i svašta. To je prvo. Drugo, škole i predškolske ustanove su počele da iznajmljuju svoje prostorije za ove namene. Treće, nepostojanje jasnih zakonskih regulativa. Četvrto, otvaranje kafića, čitaj igraonica i rođendaonica sa raznim "radionicama". Peto, subvencije za privatne vrtiće. I tako u nedogled...Ima svega i u državnim ustanovama, baš svega, ali ipak postoji koliko-toliko kontrole, zna se makar koji su krovni zakoni, pravilnici. Mogla bih pisati do sutra bila sam i sa jedne i sa druge strane.
  • marina

    29.01.2021 08:04
    @Vule
    Tacno, kada bi polaznici tamo odlazili iz hobija. Ali su te skole protekcija i garancija upisa na zeljeni fakultet. Nepotizam, tako neka strana rec, cini mi se.
  • Istina

    29.01.2021 00:03
    Kontrola
    Da farsa bude prava, niko ne kontrolise drzavne fakultete i drzava finansira korupciju i autonomiju. Druga rec za autonomiju fakulteta je -bahatost, korupcija, i na nekim nemoral i nasilje. Oni koji pisu zakone nisu najpametniji ali su najgramziviji. Štiti ih autonomija . Dovoljno je zaviriti na PF, i dosta za pametne. Rektorate ukinuti!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija