Teoretičarka kulture: Kič je postao deo naše svakodnevice, ubeđuju nas da živimo u nikad boljem svetu

Teoretičarka kulture Milana Dragićević Šešić ocenila je da je kič postao deo naše svakodnevice i da se kič stvarnost najbolje emituje kroz najveći broj projekata koje ova vlast stvara, navodeći da je Beograd predat neznalicama.
Teoretičarka kulture: Kič je postao deo naše svakodnevice, ubeđuju nas da živimo u nikad boljem svetu
Foto: Youtube screenshot (Al Džazira Balkans)
"Kič je, kako kažu, umetnost sreće. Dakle vlast hoće da nas ubedi da živimo u srećnom društvu i da je, sudeći po njihovim izjavama, sve divno, lepo i srećno. Kroz najveći broj projekata koje oni stvaraju, smišljaju ili podržavaju, ta kič stvarnost se zapravo najbolje emituje", rekla je Dragićević Šešić za novi broj nedeljnika NiN.
 
Prema njenim rečima, "kič je postao deo naše svakodnevice još od prvih političkih izjava naših lidera kako živimo u nikad boljem svetu".
 
"U tom svetu najbolji smo po ekonomskom rastu, odavno smo prevazišli i Sloveniju i Hrvatsku i sve ostale, a kritika koja stigne iz Evropske unije ili Fridom hausa ocenjuje se kao neprijateljska propaganda, u kojoj učestvuju neke zle nevladine organizacije kojima smeta taj procvat koji je ova vlast obezbedila i uspostavila", istakla je Dragićević Šešić.
 
Kako je ukazala, "pogledajmo fontane, od Slavije, sa lila-roze svetlostima koje se smenjuju na njoj i tom muzikom koja je svojom repetativnošću i nastojanjem da 'prati' prskanje vode - kič po sebi, pa do tog preglomaznog i prepatetičnog spomenika ispred železničke stanice, koji je jedna vrsta bespotrebnog istorijsko-romantičarskog kiča".
 
I sama zgrada železničke stanice, dodala je, "biće deo kič instalacije, za koju se više neće znati ni kom vremenu pripada".
 
"Sve zajedno, nema koncepta razvoja grada, nema ideje i estetike. U svetu uveliko postoje komisije za estetsko uređivanje grada, koje su u ovom trenutku apsolutno neophodne za nas. Jer estetika Beograda na vodi, koja se nudi kao nova estetika, zapravo je skandalozna. Te estetike uopšte nema", naglasila je Dragićević Šešić.
 
"Bojim se da se svega ovoga nećemo sećati po dobrom, a objekti će ostati kao trajna opomena na vreme kada smo odustali od borbe i grad predali neznalicama", upozorila je Dragićević Šešić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Kika

    13.03.2021 13:31
    "Bojim se da se svega ovoga nećemo sećati po dobrom, a objekti će ostati kao trajna opomena na vreme kada smo odustali od borbe i grad predali neznalicama". Ja se bojim da ovoga nece ni imati ko da se seca jer je ova nacija pred nestajanjem, izmedju ostalog i u velikoj meri upravo i zbog ovih gore navedenih razloga.
  • *

    11.03.2021 22:19
    Na prvi mah pomislih Zorica Brunclik, kad ono to je BG fontana
  • ne čudi

    11.03.2021 14:09
    Em su na vlasti ljudi bez integriteta i ukusa (setimo se "fontane" iz Katoličke porte), pored toga se još i štedi na materijalima da bi se neki rođa i zema ugradio (npr. postamenti spomenika od betona na koji se metodom "pljuni pa zalepi" nalepi uglačani mermer (nečuveno u kulturnom svetu)...
    Operisani su od ukusa a zapravo im i odgovara da se sve poseljači, da se narod zaglupi.

    Odlaskom SLO i HR, izgubio se i određeni nivo kulture i ukusa koji su te 2 republike unele u YU.
    90ih godina je zavladao neukus, ali ni blizu ovakav kao danas. Danas je stanje još gore jer se u međuvremenu pokazalo da vlast može da radi bukvalno šta god hoće bez posledica i da sve prolazi, pa i neukus.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija