Interpol u akciji otkrivanja lažnog meda, 40 odsto falsifikata u Srbiji

Pri kraju je velika akcija otkrivanja lažnog meda, najšira koja je ikada sprovedena u Srbiji.
 Interpol u akciji otkrivanja lažnog meda, 40 odsto falsifikata u Srbiji
Foto: Pixabay
Preliminarni rezultati su pokazali da 40 odsto meda na domaćem tržištu nije ispravno.
 
U EU nije ispravno 10 odsto, a u SAD je čak 70 odsto meda falsifikat, rekao je za RTS Rodoljub Živadinović, predsednik Saveza pčelarskih organizacija Srbije.
 
Med je, po definiciji, prirodna supstanca, proizvod medonosnih pčela od sakupljenog nektara biljaka kome dodaju sopstvene specifične supstance. To je namirnica istovremeno i biljnog i životinjskog porekla i po tome je jedinstvena, a zbog izuzetnih svojstava koristi se i kao hrana i kao lek.
 
Međutim, na tržištu Srbije je sve manje kvalitetnog meda, a sve više proizvoda sumnjivog porekla i još sumnjivijeg kvaliteta.
 
U toku je velika akcija otkrivanja lažnog meda, u koju je uključena veterinarska inspekcija Ministarstva poljoprivrede, a predvodi je Ministarstvo unutrašnjih poslova.  
 
Na Svetski dan pčela, Rodoljub Živadinović, predsednik Saveza pčelarskih organizacija Srbije, rekao je za RTS da je ovo velika svetska akcija u koju se uključio i Interpol.
 
Prema njegovim rečima, analize su pokazale da firma "Hani med" falsifikuje med. Pokazalo se da je ona do sada prolazila sve analize, ali zahvaljujući novoj tehnologiji, koja se primenjuje na Hemijskom fakultetu, dokazalo se da falsifikuje med.
 
"Naloženo je firmi 'Hani med' da sve količine povuče sa tržišta, što nije urađeno. Njihov med se nalazi i dalje u svim trgovinama. Procenili su da je rizik od kazne manji od profita", naveo je Živadinović. 
 
Kaže da je imao iskustva i sa pekarskim medom, koji je legalan. Nastaje kada se med pregreje, jer se tad oštećuju neka svojstava i tada može da se koristi u pekarskoj industriji za kolače, ali to mora da se naznači. 
 
"Nisam video ispravno deklarisan pekarski med u Srbiji i to je problem", rekao je Živadinović i dodao da Srbija nema zakon kao EU, na osnovu kojeg bi kažnjavala one koji se bave falsifikovanjem hrane.
 
Naveo je primer Holandije, gde se falsifikatorima zatvara firma na dve godine i ne mogu da je otvore ni na članove porodice, pa nikome ne pada na pamet da se time bavi.
 
Napominje da pčelare proizvodnja bagremovog meda košta 800 dinara, a one koji falsifikuju 100 dinara, tako da oni idu svesno na falsifikovanje jer imaju veću zaradu. 
 
"Preliminarni rezultati su pokazali da 40 odsto meda na domaćem tržištu nije ispravno, zato smo pozvali da se prijavljuje svaki neispravan med. U EU 10 procenata, a u SAD čak 70 posto je falsifikovanog meda", rekao je Živadinović.
 
Kad nema bagrema, onda nema ni meda od bagrema, a kod falsifikatora uvek ima svih vrsta meda.
 
"Ideja i akcija nam je uspela, naši proizvođači sada mogu da plasiraju robu bez posrednika, po realnim cenama. Garantujemo kvalitet, ako ne želite da budemo najbolji, nemojte da radimo. Naša svaka tegla ima serijski broj. Imate puno ime i prezime meda", rekao je Živanović i napomenuo da se njihov med analizira i u Srbiji i u inostranstvu.
 
Ako je otkupna cena bagremovog meda 800 dinara, ne možete ga kupiti po 800 dinara u trgovini, već po 1.200 i 1.300 dinara, ako je jeftiniji, napominje, to ukazuje da nešto nije u redu.

Teme

med
  • Nina

    11.06.2021 11:59
    Ne jedem med
    Zastititimo pcele,med je njihov,zasto ih ljudi teraju da toliko rade,kao robovi.
  • gradjaninX

    21.05.2021 11:11
    "
    Uroš
    21.05.2021 • 08:09
    Udruženja, udruženja
    Sve u cilju ekstra profita i monopola. Država treba da kontroliše i kažnjava, a udruženja ne mogu da se dogovaraju oko otkupne cene! U Srbiji ne postoji slobodno tržište, jer nema države da zabrani monopole"

    A udruzenje pcelara je pokrenulo sve ovo jer ih veci profit uopste ne interesuje. Monopol ih ne interesuje takodje, zato su i osnovali udruznje pa imaju glas koji ih predstavlja sve.
    Razlika izmedju onih koji se bune i onih protiv koji se ovi bune je ta da jedni imaju pravi i bolji, skuplji med, a drugi imaju med nizeg kvaliteta sa nizom cenom.
    Drzava je inace ta koja pravi monopole ovde, jer, tako se lakse kontrolise trziste. Ovde vlada socio-komunizam, a ne demokratija.
    Probudite se.
  • ns ja

    21.05.2021 09:20
    Nekad je najveći kriminal (i falsifikat!) bio kada pčelari hrane pčele šećerom, pa se one ulenje, manje lete okolo nego više prave med od šećernog sirupa(šećer rastopljen u vodi u betonskim koritima u blizini košnica)! Međutim i takav med, (koristila ga je sssr vojska), je pravi(!) jer daje zbir prostih šećera čijom se razgradnjom u organizmu dobija brza energija i pri tom ne troši kalcijum iz kostiju, pa i sa ono malo biljnih materija što ga pčele dodaju bude čak i nutritivno zdrav!
    Danas, naša država dozvoljava da se reč "med" koristi za svašta! Kao što dozvoli da banke za "to" što nude kažu da su "proizvodi"!? Hej!? Konjsko pivo, kao i država
    ***naravno "cena od1300rsd za pravi med" je drski bezobrazluk i čista laž, i eto malo da i gospodin pogura na svoju vodenicu! Dakle, DA, pravi med, i da, može po ceni do 1000rsd. Jeste, kod nas je i sve ostalo jeftinije nego u Evropi, a pčele rade za džabe, ne poznaju EUR i valute...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Lokalizovan požar kod Raške

Helikopter MUP-a upućen je danas u mesto Brvenica kod Raške, kako bi pripadnicima Sektora za vanredne situacije pomogao u gašenju šumskog požara na planinskom vrhu Kopitnjak.