Ko ima pravo na tuđu negu i pomoć preko PIO fonda i zašto polovina zahteva bude odbijena

Naknadu za pomoć i negu drugog lica prima 74.000 građana Srbije. Svake godine zahtev podnese oko 50.000 ljudi. Od ukupno prijavljenih, polovina obično bude prihvaćena.
Ko ima pravo na tuđu negu i pomoć preko PIO fonda i zašto polovina zahteva bude odbijena
Foto: Pixabay
Direktor Sektora za medicinsko veštačenje Fonda PIO Dika Kajević kaže za RTS da mnogi korisnici misle da imaju i pravo na tuđu negu i pomoć ako imaju malu penziju, što nije slučaj.
 
On objašnjava da pravo na novčanu nadoknadu za tuđu negu i pomoć imaju svi korisnici penzija i osiguranici kojima je zbog prirode bolesti ili povrede potrebna nega i pomoć za obavljanje osnovnih životnih potreba.
 
"Prema zakonu, to su slepi, dementni, oni koji ne mogu sami da se obuku, hrane, vode računa o ličnoj higijeni ili kreću u sopstvenom stanu bez tuđe pomoći, kao i lica koja su na dijalizi", navodi Kajević.
 
Ističe da ova vrsta novčane nadoknade ne zavisi od visine drugih primanja, a ni određene dijagnoze, već samo od opšteg zdravstvenog stanja osiguranika, odnosno njegove funkcionalnosti.
 
"Mnogo korisnika misli da ako imaju malu penziju imaju i pravo na tuđu negu i pomoć, što nije slučaj", naglašava Kajević.
 
Kaže da je sam proces ostvarivanja prava na tuđu negu i pomoć veoma jednostavan - popunjava se zahtev i uz medicinsku dokumentaciju predaje filijali gde korisnik ima prebivalište. Sve informacije se mogu naći i na sajtu Fonda PIO.
 
"Bitno je napomenuti da se nakon podnošenja zahteva vrši medicinsko veštačenje, na osnovu kojeg se odobrava ili ne odobrava tuđa nega i pomoć", ističe Kajević.
 
Korisnik koji nije zadovoljan odlukom, može podneti žalbu drugostepenom organu veštačenja ili može ponovo podneti zahtev, ako je došlo do promene zdravstvenog stanja.
 
Kajević kaže da zahtevi najčešće budu odbijeni korisnicima čija zdravstvena stanja ne iziskuju zaista tuđu negu i pomoć, odnosno koji nemaju pravo na nju prema zakonu.
 
"Pomoć trenutno iznosi 19.158 dinara i usklađuje se na isti način kao i penzije. Može se isplaćivati preko tekućeg računa, na račun ovlašćenog lica ili ustanove gde boravi osoba kojoj je pomoć potrebna", navodi Kajević.
 
Kaže da se tuđa nega i pomoć u određenim slučajevima odobrava trajno, a kod nekih zdravstvenih stanja koja se posle lečenja i rehabilitacije mogu popraviti, nakon godinu dana se proverava da li je korisniku pomoć još uvek potrebna, na osnovu čega se ukida ili produžava.
  • zaboravio sam reći

    05.08.2021 17:23
    da poznanik
    nema jednu nogu, amptirana mu je, a uvalili su mu bofl veštačku.
  • samo da

    05.08.2021 17:17
    kažem
    da direktor nije rekao da ko prima pomoć, po njihovom "stručnom" tumačenju, ne se da šeta kuče kao što se desilo jednom mom poznaniku.....
  • B

    05.08.2021 15:48
    Budu odbijeni zato sto je ovo narod grebatora. Uzas sta sve seta ulicama…

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Počinje popis belih roda u Srbiji

Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije saopštilo je danas da će od 22. aprila do 31. maja raditi prvi krug popisa belih roda u Srbiji, a u drugom krugu popisivaće rode od 17. juna do 15. jula.