To je konstatovano na sednici Radne grupe za praćenje sigurnosti snabdevanja energijom i energentima, saopštilo je Ministarstvo rudarstva i energetike.
S obzirom da Rudarski basen "Kolubara" u narednih dve godine neće uspeti da se osposobi za proizvodnju punim kapacitetom, Elektroprivreda Srbije će u tom periodu biti prinuđena da uvozi nedostajuće količine struje iz inostranstva, piše
Danas.
Da će za oporavak izraubovanog rudarskog basena u Lazarevcu, u koji nije ulagano niti je održavan na adekvatan način, biti potrebno vreme potvrđuje i ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović.
– Mi se borimo sada sa inženjerima iz EPS-a kako da "Kolubara" u narednih godini i po dana stane na noge. Sve naše analize kažu da je minimum godinu i po dana do dve potrebno da se u "Kolubari" otvore nova polja, uloži u mehanizaciju i poveća proizvodnja otkrivke – izjavila je resorna ministarka na televiziji "Prva".
Sa onim što je rekla slaže se i Milan Đorđević, nekadašnji predsednik Sindikata radnika Elektroprivrede Srbije. On ističe da to preduzeće sada plaća ceh što se Rudarskim basenom "Kolubara" dugi niz godina rukovodilo na neadekvatan način.
– To je posebno eskaliralo u periodu od poslednjih šest godina. Sve nedaće u koju je "Kolubara" dospela posledica su lošeg rukovođenja, pogrešnih kadrovskih rešenja, nestručnosti i nesposobnosti ali i neodržavanja i neulaganja u rudarski basen. Mehanizacija se nije redovno popravljala, remontovala niti se ulagalo u novu opremu i sve je to dovelo do toga da "Kolubara" ne radi punim kapacitetom. Potrebno je da prođe određeno vreme od godinu i po do dve dana da se stvari dovedu u red. Kada se to ostvari Rudarski basen "Kolubara" će opet moći da radi punim kapacitetom i da proizvodi 100 hiljada tona uglja dnevno – kaže sagovornik lista.
Prema njegovim rečima, nedostajuće količine struje će morati da se nadoknađuju uvozom dok se ta situacija ne reguliše.
– Ipak se nadam da će se, u slučaju da se odmah počne sa obnovom rukovodećeg kadra u EPS-u i kordiniranjem rada u preduzeću, sistem uspešno oporaviti u narednih osam meseci i spremno dočekati narednu zimsku sezonu – ističe Đorđević.
Ekspert za energetiku Velimir Gavrilović kaže za Danas da će se manja proizvodnja uglja u Rudarskom basenu "Kolubara" sa jedne strane odraziti pozitivno a sa druge negativno po interese građana.
– Manjim sagorevanjem uglja u termoelektranama vazduh u Srbiji biće čistiji ali sa druge strane s obzirom da se konzum povećao da se troši više struje zbog rasta privrednih aktivnosti EPS će morati da uvozi električnu energiju. Struja na evropskim berzama je posebno skupa tokom zimske sezone kada je potrošnja u Srbiji inače velika. U slučaju da u naredne dve sezone koliko će trajati obnova kapaciteta u Rudarskom basenu "Kolubara" iz domaćih izvora ne budemo dobijali dovoljno struje bićemo prinuđeni da je uvozimo. U konkretnom slučaju, ako bi prosečna cena struje bila 125 evra po megavat satu to znači da bi na godišnjem nivou Elektroprivreda Srbije, s obzirom da bi nabavne cene bile veće od prodajnih, zbog uvoza električne energije iz inostranstva pretrpela gubitke od oko 460 miliona evra – objašnjava Gavrilović.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 20
B.Z.
Gavril
Sasa
Mislim da je vreme za revolt i bunt
Preferans je teška igra gde dvoje igraju zajedno da sruše trećeg Politačari igraju kao da je narod treći igrač
Dokle da tonemo a ista posada da nas vodi
Na brodu postoji i jarbol
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar