Izvoz Krušikovih mina u Ukrajinu ugovarao i član Glavnog odbora SNS-a

Godinama vlast pokušava da ubedi javnost da je ugovorena samo jedna, a postoje dokazi za najmanje dve isporuke mina iz Кrušika, koje su završile na ukrajinskom ratištu, piše NIN.
NIN piše da je sporni izvoz ugovarao i naprednjak Miodrag Pušica, a Кrušik je posetio i ukrajinski državljanin, predstavnik kiparske firme, čiji je vlasnik sin ukrajinskog generala, koji je Hrvatskoj prodavao oružje dok je bila pod embargom.
Novi dokumenti iz 2018, izvozna dozvola za 23.500 mina iz Кrušika i tranzitna dozvola za njihov transport kroz Mađarsku, do kojih je NIN u međuvremenu došao, nesumnjivo potvrđuju da predsednik Srbije Aleksandar Vučić nije govorio istinu kada je u jesen 2019. tvrdio da je samo jedna pošiljka mina iz valjevske fabrike završila u Ukrajini, piše NIN.
Naime, Vučić je u novembru 2019, komentarišući otkriće da su 2016. minobacačke mine kalibra 60 milimetara iz Кrušika prodavane Ukrajini, tvrdio da je u pitanju bila samo jedna isporuka i pomenuo 23.500 mina i cenu od 1.833.000 evra, pri čemu se oba ta podatka odnose na drugu isporuku, iz 2018.
 
On je tada u celu priču pokušao da umeša i majku uzbunjivača iz Krušika Aleksandra Obradovića, navodeći najpre da je ona radila u kompaniji Tehnoremont, koja je učestvovala u izvozu mina koje su završile u Ukrajini, a zatim se ispravio i rekao da je bila u jednoj privatnoj firmi koja se vezuje za vlasnika Tehnoremonta Petra Crnogorca.
 
Indikativno je, međutim, navodi NIN, da je tada predsednik Srbije i SNS-a "zaboravio" Miodraga Pušicu, visokog funkcionera partije čiji je predsednik. Moguće objašnjenje za tu "amneziju" je upravo to što je Pušica tada bio član Glavnog odbora SNS-a.
 
Pre dve i po godine potpredsednica SSP-a Marinika Tepić objavila je dokument koji otkriva da je Pušica bio uključen u izvoz mina iz Кrušika, koje su završile u Ukrajini, podseća NIN.
 
Vlast do danas prećutkuje to otkriće, a u dokumentu iz Кrušika ("Poseta inopartnera iz Poljske") navodi se da je 27. novembra 2015. održan sastanak kome su uz tri predstavnika poljskog Natana učestvovali, i to kao predstavnici Tehnoremonta, Svetozar Crnogorac, otac vlasnika firme Petra Crnogorca, i Miodrag Pušica. U tom dokumentu, koji je potpisao izvršni direktor za tehničko-tehnološke poslove i proizvodnju Кrušika Slobodan Aćimović, piše da su predstavnici Natana i Tehnoremonta došli "sa ciljem da načine uvid u proizvodnju robe po ugovoru (mina 60 razorna)".
 
O Miloradu Pušici, osim da je visoki funkcioner SNS-a, šira javnost ne zna više detalja. Nešto poznatiji je u Paraćinu, jer je godinama bio član Nadzornog odbora Srpske fabrike stakla i to nakon što je tu firmu preuzelo preduzeće Petra Crnogorca CPR Impeks, podseća NIN.
 
Uz to, Pušica je 2016. učestvovao u kampanji SNS-a za lokalne izbore u Paraćinu, a u društvu sadašnjeg ministra spoljnih poslova Nikole Selakovića govorio je i na mitingu naprednjaka u Prijepolju.
  • aga

    14.04.2022 12:22
    ima
    puuuno godina , znam kako je bilo 2000-2012 -urušavanje svega , sami su priznavali da smo pred bankrotom (demokrate) , posle 10 godina kako je , ne moram objašnjavati normalnim, svesnim , dobronamernim ...zapamtite Vučko je preokrenuo poziciju Srbije , daće Bog da poživimo pa za 10-tak godina konstatujemo da sam u pravu !Prethodni režim je pokazao šta je , raspadanjem stranke čim je izgubila vlast ....makar da su jedan autoput završili ...
  • @aga

    14.04.2022 11:21
    Све те ствари су лако провериве. Исто као и да је српски БДП од 2000. до 2008 скочио са 6 на чак 52 милијарде. Дуг је 2012. био 16 милијарди. За поређење БДП 2021. године је 52 милијарди, а дуг 34,2 милијарди.
  • Kako aga razmišlja

    14.04.2022 11:19
    Radio Mujo u Nemackoj i dosao u Bosnu na odmor.
    Pita Haso: "Kako je tamo, jarane?"
    "E, jarane, oni su dobrih dvadeset godina iza nas"
    "Kako to?"
    "Kod njih jos ni rat nije poceo"

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija