Pregovori Srbije i Kosova: Obe strane podižu tenzije zarad boljih pregovaračkih pozicija
Sastanak predstavnika Srbije i Kosova u Briselu zakazan je za 18. avgust.
Foto: Pixabay
Iz kabineta predsednika Srbije Aleksandra Vučića saopšteno je da je telefonom razgovarao sa specijalnim izaslanikom Velike Britanije za Zapadni Balkan, Stjuartom Pičom, i da je poručio da će Srbija učiniti sve da sačuva mir i stabilnost, ali da "ne zavisi sve od jedne strane", prenosi Glas Amerike.
Kosovski premijer Aljbin Kurti je u nedavnom intervjuu za Rojters kazao da "Kosovo spremno da se suprotstavi mogućem napadu Srbije jer bi pogoršanje sukoba sa srpskom manjinom moglo i da rezultira oružanim sukobom".
Diplomata u penziji Zoran Milivojević kaže za Glas Amerike da "i jedna i druga strana imaju i unutrašnje i međunarodne potrebe da ovako deluju, da deluju energično na svojim pozicijama i afirmišu ih do kraja, jer postoji intencija i u međunarodnom kontekstu da se pitanje Kosova rešava, i to da se rešava brže i efikasnije nego do sada".
"I taj interes je jasno iskazan, naročito dolazi do izražaja u američkom stavu, a mislim da je i Evropljanima u interesu da se rešava, jer je prostor Zapadnog Balkana dobio na težini u kontekstu Ukrajine, ali i u globalnom kontekstu bezbednosti u Evropi", navodi Milivojević.
Milivoje Mihajlović, novinar i nekadašnji portparol Vlade Srbije, smatra da obe strane pozidanjem tenzija zauzimaju bolju pregovaračku poziciju na štetu opšteg stanja na terenu.
"Kurtijev kec u rukavu je – on traži sporazum koji će dovesti do obostranog priznanja, Vučićev kec u rukavu je ZSO i zaista devet godina niko u Prištini ne namerava da implementira taj zaključak, odnosno taj dogovor iz Brisela koji je postignut 2013. godine o ZSO. To bi smanjilo tenzije, međutim Priština je već nekoliko puta prodala tu Zajednicu srpskih opština Srbina na Kosovu…I uvek imamo tu priču – ne dozvoljava Ustavni sud Kosova. Pa i Srbija ima Ustavni sud, i srpski Ustavni sud to ne bi dozvolio. Ni jedan ustavni sud to ne bi nikada dozvolio. Dakle, Brisel postaje, bojim se, mesto gde se nemo posmatra svađa dve zajednice, dva političara, vođe kosovskih Albanaca i vođe Srba bez nekakve i želje, a i mogućnosti da nešto promeni", objašnjava sagovornik Glasa Amerike.
Trenutne razlike između pozicija Kosova i Srbije su nepremostive, smatra Zoran Milivojević, jer Kurti želi da razgovara o priznanju i neće da promeni stav, dok Srbija ne menja stav o formiranju ZSO.
"To će biti, u suštini i najveći problem u narednom periodu jer su razlike toliko duboke i nepomirljive da su male šanse za uspeh ukoliko ne bude ozbiljne intervencije posrednika,onih centara moći koji imaju uticaja i na jednu i na drugu stranu", ističe.
Sagovornici Glasa Amerike su saglasni - pokretač dijaloga nije EU koja u njemu posreduje, već su to SAD.
Opširnije na sajtu Glasa Amerike.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Prajd karavan u Kraljevu gađan kamenicama i jajima, u Zaječaru kordoni policije
11.08.2026.•
0
Kordoni policije razdvajali su danas učesnike protestnih Prajd karavana na centralnim trgovima u Kraljevu i Zaječaru od grupa mladića koji se protive njihovom održavanju.
Glavna bitka na sledećim izborima biće oko glasova mladih: Ima li Vučić njihovu podršku?
11.08.2026.•
0
Glavna bitka na sledećim izborima biće za glasove mladih.
Operativni tim: Aktivna 22 požara, u Deliblatskoj peščari zahvaćeno 2.000 hektara, na Stolovima 200
11.08.2026.•
0
Operativni tim Republičkog štaba za vanredne situacije saopštio je večeras da su na teritoriji Srbije aktivna 22 požara, od kojih su najveći u Deliblatskoj peščari koji je zahvatio površinu veću od 2.000 hektara.
Infrastruktura železnice Srbije: Vozači učestalo zaobilaze spuštene branike na pruzi u Železniku
11.08.2026.•
0
Preduzeće Infrastruktura železnice Srbije upozorilo je danas da vozači u prethodnim danima učestalo zaobilaze spuštene branike i ne staju na crveno svetlo na putnom prelazu preko pruge u beogradskom naselju Železnik.
Nema većih zadržavanja na graničnim prelazima u Srbiji
11.08.2026.•
0
Automobili na graničnom prelazu Gradina na ulazu u Srbju iz Bugarske čekaju 50 minuta, saopštio je večeras Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Uhapšen na Čukarici: Policija mu zaplenila pištolj, "kratež" i više od 150 komada municije
11.08.2026.•
0
Šezdesetčetvorogodišnji M.Đ. uhapšen je u Beogradu zbog nedozvoljenog držanja oružja i municije.
EU: Izjave o preusmeravanju Ibra ne doprinose normalizaciji odnosa Srbije i Kosova
11.08.2026.•
9
Izjave o preusmeravanju Ibra ne doprinose normalizaciji odnosa Srbije i Kosova, navode u Evropskoj uniji.
Vučić o obeležavanju godišnjice policijskog nasilja u Valjevu: Čisti satanistički običaji, to nigde ne postoji
11.08.2026.•
22
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić danas je komentarisao obeležavanje godišnjice policijskog nasilja u Valjevu.
Najavljeno da Srbija sa Izraelom otvara fabriku dronova: Poznato koji model će se proizvoditi
11.08.2026.•
1
Srbija u septembru otvara fabriku dronova u saradnji sa Izraelom, najavio je predsednik Aleksandar Vučić prilikom posete predsednika Ukrajine Volodimira Zelenskog Srbiji.
Vlada osnovala telo za borbu protiv terorizma: Postoji opasnost od obračuna sa političkim protivnicima
11.08.2026.•
6
Vlada Srbije donela je odluku o obrazovanju Nacionalnog koordinacionog tela za sprečavanje i borbu protiv terorizma, čiji će koordinator biti sekretar MUP-a Veljko Odalović.
Dačić: Broj žarišta u Deliblatskoj peščari sveden sa 64 na tri
11.08.2026.•
2
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da je situacija sa požarom u Deliblatskoj peščari bolja, da je broj žarišta sveden sa 64 na tri i da je najvažnije da nije bilo žrtava i da nije izgorela nijedna kuća.
Dalibor Babić preuzeo dužnost v.d. direktora Republičkog geodetskog zavoda
11.08.2026.•
1
Dalibor Babić preuzeo je dužnost vršioca dužnosti direktora Republičkog geodetskog zavoda.
Prevoznici iz regiona najavili nove proteste na granicama EU ako Brisel ne reaguje do 1. septembra
11.08.2026.•
2
Predstavnici udruženja prevoznika iz BiH, Srbije, Crne Gore i Severne Makedonije ponovo će organizovati proteste na granicama sa zemljama EU, ako 1. septembra EK ne reši pitanje ograničenja boravka i rada u Šengen zoni.
Na Horgošu sprečeno krijumčarenje zlatnog nakita vrednog više od 45.000 evra
11.08.2026.•
2
Carinici su na graničnom prelazu Horgoš s Mađarskom, sprečili pokušaj krijumčarenja oko 375 grama zlatnog nakita vrednog više od 45.000 evra, saopšteno je danas.
Vladimir Đukanović izgubio sudski spor protiv novinara Vuka Cvijića: "Nije povređen njegov ugled i čast"
11.08.2026.•
14
Viši sud u Beogradu odbio je sve tužbene zahteve advokata i funkcionera Srpske napredne stranke (SNS) Vladimira Đukanovića koji je tužio novinara nedeljnika "Radar" Vuka Cvijića.
VIDEO Snimak napada: Batinaši napali Stevana Filipovića s leđa i udarali stolicom
11.08.2026.•
26
Centar za istraživačko novinarstvo Srbije došao je do video snimaka sa nadzornih kamera koje su zabeležile napad na reditelja i profesora Fakulteta dramskih umetnosti Stevana Filipovića u centru Beograda.
Kakva je energetska budućnost Srbije: Sigurnost košta od 15 do 20 milijardi dolara
11.08.2026.•
6
Profesor Elektrotehničkog fakulteta Nikola Rajaković izjavio je da je energetska situacija delikatna, da će cene energenata sigurno rasti.
Kapetan rečne plovidbe: Vodostaj Dunava i dalje nizak, apel na racionalnu potrošnju vode i energije
11.08.2026.•
2
Dunav je i dalje nizak, uprkos njegovom neznatnom povećanju, a kritična zona je u sektoru plovidbe Bezdan-Apatin-Bogojevo.
Komentari 9
Analiticar
aga
Verovatno si član neke stranke bivšeg režima , ja sam običan penzoš koji ima mogućnosti da analizira ... ne glasam , samo glasam za Vučka tako da floskula o botu je smešna haha a ti dragi izvini ako te vređam govoreći istinu naravno iz ugla moje malenkosti !
ŽIVELA SRBIJA KOJU MORAMO OSTAVITI NAŠOJ DECI I UNUCIMA A KOJA JE SAD NIKAD JAČA !
dokle vise Kosovo
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar