Ako je "zahtev Srbije KFOR-u besmislen", što je Vučić sam priznao, koji je cilj usvojenog dokumenta?

Zahtev Srbije KFOR-u, koji bi trebalo da se danas preda na administrativnom prelazu sa Kosovom, nema smisla, pogotovo što je i sam predsednik Srbije rekao sinoć da zna da će biti odbijen.
Ako je "zahtev Srbije KFOR-u besmislen", što je Vučić sam priznao, koji je cilj usvojenog dokumenta?
Foto: Beta/AP (Visar Kryeziu)

To smnatraju sagovornici Danasa.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je sinoć nakon sednice Vlade Srbije da je jednoglasno usvojeno da se sutra (danas) ujutru na administrativnom prelazu sa Kosovom preda zahtev da se određeni broj bezbednosnih snaga Srbije vrati na Kosovo i Metohiju.
 
On je gostujući na RTS-u dodao da su čuli da se zna da to neće biti prihvaćeno.
"Odluka je doneta jednoglasno i to je poštovanje javnog prava i važno je zbog zaštite stanovništva i zbog kontrole  graničnih prelaza. Gotovo smo sigurni da to neće biti prihvaćeno, ali čekamo da papir dobijemo", istakao je predsednik.
 
Poslanik Pokreta slobodnih građana Natan Albahari kaže za Danas da sinoć nismo čuli ništa novo od predsednika Vučića osim potvrde da će se sprovesti bez sa zahtevom za slanje vojske na Kosovo.
 
"U obraćanju i citiranju Rezolucije 1244, zaboravio je da pročita deo aneksa 2, koji vrlo eksplicitno kaže da vojska ukoliko bi se i vratila, može isključivo da se bavi uklanjenjem mina i održava stražu na graničnim prelazima bivše Jugoslavije prema Severnoj Makedoniji i Albaniji", pojašnjava Albahari.
 
I ako stavimo na stranu da će zahtev biti odbijen, što je i sam Vučić priznao, i da će narušiti naše odnose sa ključnim partnerima u Evropi, prema njegovim rečima, vidi se da je potpuno besmislen, jer sve i da bude ispunjen ne može da pomogne u zaštiti Srba na Kosovu.
 
"Bespotrebno podizanje tenzija radi performansa i bombastičnih naslova u medijima i radi rejtinga u svom biračkom telu. Umesto toga, mislim da se mora pod hitno naći rešenje da se Srbi vrate u policiju i pravosuđe na Kosovu, jer je to jedini način da se zaštite njihova prava i obezbedi bezbednost", ocenjuje sagovornik Danasa.
 
On dodaje da se mora ostati u okviru Briselskog sporazuma i da se insistira na formiranju ZSO, a to je jedino moguće kroz čvrste odnose sa zemljama koje imaju direktan uticaj na Prištinu - Nemačku, Francusku, SAD i EU.
 
"Nemačko-francuski" sporazum koji se trenutno nudi nam nije poznat, kako kaže, ali znamo da je svaki sporazum moguće promeniti, a da sav ovaj cirkus i služi tome da se Vučić i Kurti bolje pozicioniraju pre početka pregovora.
 
Predstavnik koalicije Moramo Nebojša Zelenović izjavio je za Danas da je jasno da Srbija nema predlog trajnog rešenja za KiM.
 
"Strategija zadržavanja zamrznutog konflikta i odlaganja rešenja onemogućava zemlju da stvori uslove za prestanak iseljavanja i priključenje novoj tehnološkoj revoluciji, koja bi nas u punoj meri uključila u razvijeni svet. Vreme radi protiv naše zemlje", ukazuje Zelenović.
 
Sagovornik Danasa predlaže da bi trebalo da bude održana međunarodna konferencija o Zapadnom Balkanu.
 
"Uveren sam da treba da predložimo celovit plan za Zapadni Balkan. U interesu Srbije je da postignemo sporazum o zajedničkoj odbrambenoj i bezbednosnoj politici sa svima u regionu, koji bi bio usaglašen sa spoljnom i bezbednosnom politikom EU. Ovo bi bio temelj za stvaranje jedinstvenog ekonomskog prostora na Zapadnom Balkanu", dodaje Zelenović.
 
Kako kaže, možemo da postanemo region koji ima najbrži ekonomski rast u Evropi. Na ovaj način, napominje, bio bi ubrzan rast Grčke, Bugarske, Rumunije, Hrvatske, Slovenije i zemalja srednje Evrope.
 
"Srbija i region treba da pomognu EU da postane globalna sila. Pretpostavka za to je da Unija sada pomogne nama. Prištinske vlasti, takođe, beže od sporazuma kao đavo od krsta. Formiranje Zajednice srpskih opština je obaveza prema Briselskom sporazumu. Amerika i EU treba da pronađu način da Priština poštuje ono na šta se obavezala", ocenjuje Zelenović.
 
Prema njegovim rečima, kao zemlje imamo veliku priliku da se uključimo u razvijeni svet. Ako donesemo pogrešne odluke, kao što se to desilo posle pada berlinskog zida, on ističe da će se u narednih deset godina iz države iseliti milion i po ljudi.
 
"Vlast treba da se mane predloga za koje i sama zna da su besperspektivni, kao što je predlog KFOR-u da se naše snage bezbednosti vrate na KiM i da prestane svoj politički rejting da stavlja ispred suštinskih interesa građana i države. Vreme je za velike odluke, a ne za politički kukavičluk", naglašava Zelenović.
 
Politikolog Ognjen Godić kaže za Danas da i Vučić sam kaže da je svestan da to neće biti prihvaćeno, te se postavlja pitanje zašto bi Srbija na taj način trošila kredit u međunarodnoj zajednici kada zna da to ne bi bilo ostvareno.
 
"Radi se o tome da taj zahtev predstavlja način da se izvrši diverzija. Na taj način se lopta prebacuje u dvorište zapadnih prestonica koje će morati o ovome da se izjasne i ponude druge bezbednosne garancije za srpsku zajednicu. To sve dalje odlaže razgovore o francusko-nemačkom predlogu", navodi sagovornik Danasa.
 
Objašnjava da zahtev za povratak vojske zajedno sa insistiranjem na formiranju ZSO o kome je Vučić govorio, ide ruku pod ruku sa krizom na terenu. To sve zajedno onemogućava da se vode razgovori o francusko-nemačkom predlogu. To je proces koji je započet izlaskom Srba sa severa iz institucija.
  • Vladan

    17.12.2022 10:52
    @Бранислав
    Jaoj što bih voleo da se ti vaši indijanci zeznu i uđu na Kosovo, pa da vide šta će se desiti. Mada za to nema šanse, ti likovi su tu samo za beneficirane stanove, i njima puca prsluk za nekakvo ratovanje.
  • B

    16.12.2022 17:24
    mani Kosovo
    Kad ce hleb biti 3 dinara?
  • Beograd

    16.12.2022 14:47
    Prvo Vucic nije rekao da je zahtev besmislen nego da je siguran da ce ga odbiti a to nije isto.Kad odbiju zahtev onda Srbija se obraca UN koje su donele rezoluciju i taj kfor je dosao po rezoluciji tako u sklopu toga tu su nemci amerikanci ....da nije toga bili bi u svakom smislu okupatori tako da ovo ima smisla.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija