
Gde smo u odnosu na Evropu po minimalcu?
Bruto minimalna zarada u zemljama Evropske unije kretala se u januaru od 399 evra u Bugarskoj do 2.387 evra u Luksemburgu, pokazuju najnoviji podaci Zavoda za statistiku EU (Eurostat).

Foto: Pixabay
Minimalne plate na nacionalnom nivou 1. januara nisu odredile Danska, Italija, Austrija, Finska i Švedska, a Eurostat je po visini bruto minimalca ostale 22 države članice EU klasifikovao u tri različite grupe.
U prvoj grupi su zemlje sa nacionalnom minimalnom zaradom iznad 1.500 evra mesečno: Luksemburg, Nemačka, Belgija, Holandija, Irska i Francuska. Njihove nacionalne minimalne plate kretale su se od 1.709 evra u Francuskoj do 2.387 evra u Luksemburgu, piše Biznis.rs.
Drugu grupu čine države članice sa nacionalno propisanom minimalnom zaradom većom od 1.000 evra, ali nižom od 1.500 evra mesečno. Tu spadaju Slovenija sa 1.203 evra i Španija sa 1.167 evra.
U trećoj grupi su članice EU sa nacionalnom minimalnom zaradom ispod 1.000 evra mesečno: Kipar, Portugal, Malta, Litvanija, Grčka, Poljska, Estonija, Češka, Slovačka, Hrvatska, Letonija, Rumunija, Mađarska i Bugarska. Njihove nacionalne minimalne plate kretale su se od 399 evra u Bugarskoj do 940 evra na Kipru.
Takođe, sve zemlje kandidati i potencijalni kandidati za članstvo u EU su se po visini propisanih nacionalnih minimalnih plata našle u trećoj grupi, sa rasponom od 298 evra u Albaniji do 532 evra u Crnoj Gori.
Eurostat je, poređenja radi, dao i visinu minimalnih zarada u Sjedinjenim Američkim Državama, koje sa 1.178 evra mesečno na saveznom nivou spadaju u drugu grupu.
Prosečna godišnja stopa rasta od januara 2013. do januara 2023. godine bila je najveća u Rumuniji (+14,4 odsto). Slede Litvanija (+11,2 procenta) i Bugarska (+9,7 odsto). Najniže prosečne godišnje stope rasta među državama članicama EU zabeležene su na Malti (+1,7 procenata), pa u Francuskoj (+1,8 odsto) i Grčkoj (rast od dva procenta).
Minimalne zarade izražene u standardima kupovne moći
Razlike u minimalnim zaradama znatno su manje nakon prilagođavanja razlikama u nivoima cena. Korišćenjem pariteta kupovne moći (engl. purchasing power parity – PPP) za izdatke za finalnu potrošnju domaćinstava, smanjuju se razlike među zemljama. U tom smislu, države članice se po nacionalnoj minimalnoj zaradi mogu klasifikovati u dve različite grupe.
U Grupi 1 su one čija je nacionalna minimalna plata iznad 1.000 standarda kupovne moći (engl. purchasing power standard – PPS). Ova grupa uključuje: Nemačku, Luksemburg, Belgiju, Holandiju, Francusku, Sloveniju, Irsku, Poljsku, Španiju, Litvaniju, Rumuniju i Kipar. Njihove nacionalne minimalne zarade kretale su se od 1.038 PPS na Kipru do 1.843 PPS u Nemačkoj.
Grupa 2, sa nacionalnom minimalnom zaradom ispod 1.000 PPS uključuje: Portugal, Hrvatsku, Maltu, Mađarsku, Češku, Grčku, Estoniju, Slovačku, Letoniju i Bugarsku. Njihove nacionalne minimalne zarade kretale su se od 717 PPS u Bugarskoj do 987 PPS u Portugalu.
Sve zemlje kandidati i potencijalni kandidati sa nacionalnom minimalnom platom pripadale bi drugoj grupi, sa nivoima od 460 PPS u Albaniji do 907 PPS u Crnoj Gori. Tu je i Srbija sa oko 700 PPS, a u istoj grupi našle bi se i SAD (920 PPS).
Povećanje minimalne zarade u Srbiji
Vlada Srbije je, pošto nije postigla konsenzus o visini minimalne zarade sa sindikatima i poslodavcima, u septembru prošle godine sama utvrdila vrednost od 40.020 dinara (340 evra). To važi od 1. januara i predstavlja povećanje od 14,3 odsto u odnosu na prošlu godinu. Minimalac će biti obračunavan sa 230 dinara po satu, odnosno mesečno, što je ukupno više nego prethodna minimalna zarada od 35.000 dinara.
Savez samostalnih sindikata Srbije najavio je da će zatražiti da se na Socijalno-ekonomskom savetu (SES) razgovara o novom povećanju minimalne zarade za ovu godinu. Minimalna korpa u decembru je, kako kažu iz SSSS, koštala više od 50.000 dinara, i već tada je nadmašila minimalnu zaradu od 40.000.
Poslednjih 10 godina državne procene pokazuju da za minimalnu zaradu u Srbiji radi oko 350.000 ljudi, ali se često pominje da je taj broj sigurno veći - oko 400.000.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Srbija za devet godina ostala bez pola miliona stanovnika
09.07.2025.•
1
Ministarka za brigu o porodici i demografiju Jelena Žarić Kovačević izjavila je danas da je u periodu od 2015. do 2024. godine broj stanovnika u Srbiji, na osnovu prirodnog priraštaja, smanjen za 437.205.
Advokatska komora Srbije u znak protesta zbog pritvora kolegi na tri dana obustavila rad
09.07.2025.•
5
Upravni odbor Advokatske komore Srbije doneo je danas odluku o stupanju u trodnevnu obustavu rada u krivičnim postupcima, na teritoriji cele Srbije, potvrdio je agenciji Beta advokat Vladimir Terzić.
Ninić: Novica Antić štrajkuje glađu u zatvoru u Beogradu
09.07.2025.•
0
Advokat Ivan Ninić je kazao da je posetio u Centralnom zatvoru petoricu osumnjičenih za "pripremanje dela protiv ustavnog uređenja i bezbednosti Srbije" i da jedan od njih Novica Antić i dalje štrajkuje glađu.
I maloletnici učestvuju u blokadama: Mogu li roditelji da odgovaraju za to?
09.07.2025.•
16
Centar za socijalni rad nema ovlašćenja da preduzima mere prema roditeljima čija deca učestvuju na protestima, niti može zbog toga da kazni roditelje, ukazuju stručnjaci iz domena socijalne zaštite.
Afrička kuga svinja se ponovo pojavila u mačvanskim selima
09.07.2025.•
0
U Bogatiću se ponovo pojavila afrička kuga svinja, a u Crnoj Bari je u gazdinstvu gde je zaraza afričke kuge potvrđena eutanazirana 41 svinja.
MUP dobio veliki broj prijava da deca idu na ekskurzije a da niko ne kontroliše autobuse i vozače
09.07.2025.•
7
Ministarstvu unutrašnjih poslova, u prethodnih nekoliko dana, dostavljen je veliki broj obaveštenja da se organizovani prevoz dece na rekreativne nastave i kampove realizovao bez kontrole autobusa i vozača.
I posle pet meseci ista meta, isto odstojanje: Ništa od Skupštine Kosova ni iz 44. pokušaja
09.07.2025.•
0
Pre tačno pet meseci, 9. februara, održani su izbori za Skupštinu Kosova, a njeni poslanici ni danas, u 44. pokušaju, nisu uspeli da konstituišu kosovski parlament.
Upozorenje na novu prevaru: SMS poruke o navodnom preuzimanju nagrade
09.07.2025.•
1
Narodna banka Srbije upozorila je građane na lažne SMS poruke u kojima piše da su navodno ostvarili određeni broj poena koje mogu da iskoriste i preuzmu nagradu.
Određen pritvor osobi koja je pretila sutkinji koja je odbila da studentima odredi pritvor
09.07.2025.•
1
Sindikat sudske vlasti saopštio je da je određen pritvor osobi koja je pretila sutkinji Višeg suda u Beogradu Kseniji Marić, nakon njene odluke da pusti na slobodu studente i odbije predlog da im odredi pritvor.
Crveni krst otvorio namenski račun za pomoć građanima ogroženim požarima
09.07.2025.•
0
Crveni krst Srbije saopštio je da je otvorio namenski račun za prikupljanje novčane pomoći za građane ugrožene požarima koji su zadesili delove Srbije.
Velika statua pala na trotoar u Beogradu, usput oštetila jedno vozilo
09.07.2025.•
3
Velika statua pala je na trotoar sa fasade u Ulici kneza Miloša u Beogradu.
Ministar Vuk Stanković: Ideja države je da obrazovni sistem postane nacionalno senzitivan
09.07.2025.•
31
Nacionalni komplet udžbenika obuhvata sve što potpada pod duhovnost i kulturu jednog naroda, a ideja države je da obrazovni sistem postane nacionalno senzitivan i da se stvori nacionalna svest kod učenika.
Jedno dete zaraženo legionelom na Institutu za majku i dete u Beogradu
09.07.2025.•
2
Jedno dete zarazilo se legionelom, bakterijom koja je nedavno otkrivena na Institutu za majku i dete "Dr Vukan Čupić" u Beogradu, preciznije u vodovodnom sistemu ove bolnice.
Sedmorici uhapšenih u Užicu određeno po mesec dana pritvora
09.07.2025.•
2
Sedmorici uhapšenih u Užicu, osumnjičenih za napad na službeno lice tokom blokade magistrale, određen je pritvor do 30 dana.
Sedam meseci blokada u Srbiji: Da li su one zakonite i ko to određuje
09.07.2025.•
38
Iako protesti bez prestanka traju duže od osam meseci, tek je početak blokada saobraćajnica u javnosti nametnuo pitanje - gde je granica između prava na javno okupljanje i prava ostalih građana na slobodu kretanja.
Anesteziolog koji je bio devet dana u pritvoru: Tužilac mi nudio da priznam da sam kriv, iako nisam
09.07.2025.•
12
Anesteziolog Vladimir Stefanović iz Zrenjanina ispričao je da mu je tužilac rekao da ako želi može da prizna da je napao policiju i plati 10.000 dinara, što je odbio.
U Topličkom kraju prethodnih dana bilo više od 100 požara: Trenutno situacija mirna
09.07.2025.•
4
U Topličkom kraju, gde je prethodnih dana registrovano više od 100 požara na otvorenom prostoru, jutros je situacija mirna.
Policija protekle noći privela sedmoro zbog blokada, podnela još 18 prekršajnih prijava
09.07.2025.•
3
Policija je protekle noći legitimisala 346 osoba, dok je sedmoro privedeno.
Koluvija se ne pojavljuje na suđenju, sud naložio da se proveri njegovo zdravlje
09.07.2025.•
12
Sudsko veće, kojim predsedava sudija Zoran Ganić, donelo je naredbu da se sprovede sudsko-medicinsko veštačenje zdravstvenog stanja prvookrivljenog u predmetu "Jovanjica" Predraga Koluvije.
Komentari 6
XxxxX
Orvelovski
pera nevera
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar