"Mladi i roditelji da shvate da završiti zanat nije sramota - plate su i do 2.000 evra"

Mladi i njihovi roditelji treba da shvate da nije sramota završiti zanat jer su to zanimanja koja se sada rade drugačije nego nekada i plate su i do 2.000 evra.
"Mladi i roditelji da shvate da završiti zanat nije sramota - plate su i do 2.000 evra"
Foto: Pixabay
To su za Tanjug počasni predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković i PR Infostuda Miloš Turinski.
Atanacković je kazao da u Srbiji manjka radne snage, u IT sektoru ima manje nego u građevinarstvu, te da je vidljiv nedostatak zanatskih zanimanja što je ocenio kao posledicu neuređenog obrazovanja.
Istakao je da Zapad, Evropa, a posebno Nemačka privlače radnu snagu te da naša privreda ne može da pruži zarade i mogućnosti kao oni.
 
"Pozitivno je da mi za nekog predstavljamo šansu za posao i veću zaradu. Dobro je da imamo mogućnost da zapošljavamo neke ljude sa Bliskog i Dalekog Istoka. To je stvar na koju se moramo navići", rekao je on.
 
Ocenio je da je za poslodavce izuzetno značajno da imaju mogućnost nabavljanja zamenske radne snage, jer bi inače privreda bila u velikom problemu.
 
Atanacković je ocenio da država pokušava da pomogne kroz subvencije zapošljavanja mladih.
 
"Treba proceniti i gde su opravdane potrebe privrede da zadrži školovane i sposobne naše ljude, jer ih nije lako ni zameniti", rekao je on.
 
Dodao je da je šansa Inicijativa Otvoreni Balkan koja će otvoriti mogućnost zapošljavanja iz Severne Makedonije i Albanije.
 
"Mnogo je lakše da se prilagodi neko sa Balkana nego neko iz Šri Lanke", rekao je on.
 
Naglasio je i da su se, sa napretkom tehnologije, mnoga zanatska zanimanja promenila.
 
"Lakše se baviti zanatskim poslom nego pre par decenija", rekao je on.
 
Predstavnik za medije Infostuda Miloš Turinski rekao je da je trend da svi koji traže posao, a ne samo mladi, sada prvo gledaju iznos plate, pa je naveo da su se ranije prvo gledali međuljudski odnosi i mogućnost napretka.
 
Naveo je da se najviše traže zaposleni za trgovinu i prodaju, te da je tu i najviše kandidata, a da su visoko deficitarna i IT zanimanja.
 
"Visoka potražnja je i za zanatskim zanimanja. Nemamo majstora", rekao je on.
 
Naveo je da bi poslodavci najčešće kombinaciju formalno obrazovanog i iskusnog kandidata, te da se često traži i sa samo srednjom stručnom školom.
 
"Šezdeset odsto oglasa za poslove sa sajta je sa srednjom stručnom spremnom", rekao je on.
 
Potvrdio je da su IT deficitarna zanimanja jer ih nedsotaje 15.000 ali i naveo da nedostaje i 12.000 samo vozača.
"Građevina je jedna od najtraženijih kategorija. Uvozimo radnu snagu najčešće iz Turske, Indije i Kine. Nedostaju i spremačice koje sada dolaze iz Nepala, a vozači iz Šri Lanke", rekao je on.
 
Turinski smatra da Srbija mora da proizvede nove kadrove kroz školstvo kako bi popunili pozicije.
 
"Treba da mlade i roditelje informišemo da bavljenje zanatom nije manje vredno. Za električara se nudi nekad i početna plata od 150.000 dinara, a za vodoinstalatera 2.000 evra", rekao je on.
 
Dodao je da je prosek plata u IT sektoru 1,6 hiljada evra, a i da tu pojedinačno plate dostižu i 8.500 evra mesečno.
  • Ssy

    20.02.2023 07:25
    Svi hoće titule
    Ako je ovo u vezi zanata tačno, neka neko objasni kupovanje fakultetskih diploma, doktorata i poplavu fakulteta koji se završavaju munjevito.
  • Himzo

    20.02.2023 07:08
    Političari i roditelji da shvate da nije sramota skinuti se sa budžeta - plate su od minimalca pa nagore, nemaju gornju granicu, ali makar možete da umorni legnete u krevet znajući da je svaki dinar pošteno zarađen, a ne da parazitirate na grbači tog istog naroda čiju mladost šaljete na zanat(e).
  • Goki

    20.02.2023 00:04
    baljkanska sujeta
    Baljkance nije sramota: biti partijski bot, narkoman, pusiti, nasilan, glup, zaostao, polupismen... Ali ih je sramota biti zanatlija! E to je nesto najgore sto se njima moze desiti. Sve ce oni prihvatiti, samo da ne budu zanatlije.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija