Nacionalni konvent odgovorio Ani Brnabić: Vi ste dužni da nađete prihvatljiv put za izlazak iz krize
Nacionalni konvent o EU (NKEU) sa ozbiljnom zabrinutošću konstatuje sve izraženije znakove institucionalne, političke i društvene krize u Srbiji.
Foto: 021.rs (ilustracija)
Programski savet NKEU je preneo da to piše u odgovoru na pismo predsednice Skupštine Srbije Ane Brnabić upućeno NKEU sa zahtevom za reakciju na aktivnosti dela građana koji protestuju u blizini stanova i kuća zvaničnika vlasti i lokalnih odbora Srpske napredne stranke.
"Vi ste, kao predsednica Narodne skupštine u političkoj i institucionalnoj poziciji da pokrenete proces pronalaženja održivog i obostrano prihvatljivog puta za izlazak iz duboke političke i društvene krize, uključujući reformu izbornog procesa i obezbeđivanje minimalnih standarda profesionalnosti i zakonitosti u medijskom prostoru", naveli su.
Međutim, kako su ukazali, "za kredibilnost i uspeh tog procesa, pored jasne političke volje onih u čijim rukama je koncentrisana veća moć, neophodan je i period izgradnje minimalnog poverenja kako bi se najpre došlo do konsenzusa o tome da su višegodišnje zloupotrebe moći, obesmišljavanje dijaloga u institucijama, ograničavanje medijskog pluralizma i sistemsko ignorisanje građanskog i stručnog glasa doveli do sadašnje krize".
NKEU je podsetio da je na to upozoravao godinama, te naveo da je jedan od efekata aktuelne krize u Srbiji i suštinski zastoj u evropskim integracijama države.
"Stoga, sa Vaše strane očekujemo konkretne poteze koji bi pokazali istinsku spremnost i doslednost u nameri da se pronađe zajednički jezik i izgradi održiv put ka izlasku iz krize", navodi se.
U odgovoru piše i da "atmosfera nepoverenja, porast tenzija i sve češći incidenti svedoče o dubokoj polarizaciji društva i ozbiljnoj eroziji poverenja građana u institucije, te da su tokom prethodnih meseci zabeležene stotine protesta širom Srbije, različitog karaktera, intenziteta i organizacije".
"Njihova učestalost i rasprostranjenost pokazuju jasno izraženo nezadovoljstvo velikog broja građana, nastalo usled osećaja isključenosti iz procesa odlučivanja i gubitka vere u efikasnost i odgovornost institucija", dodaje se.
Ukazano je i da je "višegodišnja praksa nekažnjivog targetiranja pojedinaca – političara, aktivista i novinara – uključujući javno iznošenje poverljivih i ličnih podataka u medijima uz zloupotrebu institucionalnih resursa, dodatno urušila poverenje u sistem."
Napomenuli su i da su "tokom poslednjih meseci, razni vidovi narušavanja privatnog prostora i imovine građana dodatno eskalirali".
"To se, između ostalog, dešava i kroz aktivnosti dela građana, koji usled nemogućnosti da probleme i zahteve reše kroz institucionalne kanale, svoje nezadovoljstvo usmeravaju direktno prema pojedincima iz vlasti koje smatraju odgovornima", stoji u odgovoru.
Istovremeno, kako su naveli, "svedoče uništavanju privatne imovine pojedinih aktivista građanskih protesta i vlasnika preduzeća koji su podržali proteste i to od strane neidentifikovanih počinilaca, za koje se pretpostavlja da su bliski vladajućoj Srpskoj naprednoj stranci".
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Đurđević Stamenkovski: Srbi na Kosovu dobiće podršku kroz socijalne programe i narodnu kuhinju
13.03.2026.•
0
Ministarka za rad, boračka i socijalna pitanja Milica Đurđević Stamenkovski ocenila je da bi potpuna primena Zakona o strancima na Kosovu ugrozilo položaj Srba koji nemaju kosovska dokumenta.
Vučić uporedio studentski pokret sa režimom Pola Pota i talibanima
13.03.2026.•
0
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić uporedio je danas, na predizornom skupu Srpske napredne stranke (SNS) u Aranđelovcu, studentski pokret sa režimom Pola Pota u Kambodži i avganistanskim talibanima.
Na srpskim putevima godišnje pogine oko 500 ljudi: Najčešći uzrok - neprilagođena brzina
13.03.2026.•
0
Neprilagođena brzina je glavni uzrok smrtonosnih udesa u domaćem drumskom saobraćaju, a svake godine na srpskim putevima pogine oko 500 ljudi, kaže pomoćnik direktora Agencije za bezbednost saobraćaja Mirko Koković.
Vujić o studentskom protestu 15. marta: "Svetla tačka novije srpske političke istorije"
13.03.2026.•
0
Veliki studentski protest 15. marta 2025. godine u Beogradu je jedna svetla tačka novije srpske političke istorije, a ne propuštena šansa, kaže docent na Fakultetu političkih nauka Marko Vujić.
Vučić: Veliki značaj što je Patrijarh Porfirije uputio pismo Vatikanu i svetskim liderima
13.03.2026.•
3
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da je veoma važno što je Patrijarh Srpske pravoslavne crkve Porfirije uputio pismo Vatikanu, kao i ostalim svetskim zvaničnicima, povodom primene Zakona o strancima na Kosovu.
MUP: Krivične prijave zbog falsifikovane robe vredne 8,7 miliona dinara
13.03.2026.•
0
Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije saopštilo je danas da će podneti krivične prijave protiv jedne osobe iz Loznice i dvoje bugarskih državljana, zbog sumnje da su prodavali falsifikovanu i robu zaštićenih robnih mar
Policija ušla u prostorije studentske liste u Aranđelovcu zbog dolaska Vučića
13.03.2026.•
12
Policijski inspektori su uz asistenciju službenih pasa danas popodne ušli u prostorije studentske liste u Aranđelovcu, zahtevajući od njih da ih napuste zbog prolaza "osobe visokog prioriteta" kroz tu ulicu.
Paketi solidarne pomoći penzionerima od 20. marta u udruženjima penzionera
13.03.2026.•
4
Podela paketa solidarne pomoći penzionerima u Srbiji počeće 20. marta u gradskim i opštinskim udruženjima penzionera, najavio je danas Republički fond za penzijsko i invalidsko osiguranje.
Policija u Preševu zaplenila više od 4.600 elektronskih cigareta i aromatizovanih tečnosti
13.03.2026.•
0
Policija u Preševu zaplenila je od N.N. (35) 4.638 elektronskih cigareta i aromatizovanih tečnosti, vrednosti 5,5 miliona dinara.
Patrijarh u pismu svetskim liderima: Zakon o strancima ugrožava Srbe i pravoslavne svetinje na Kosovu
13.03.2026.•
19
Patrijarh srpski Porfirije uputio je pisma svetskim liderima i UN pozivajući ih da iskoriste autoritet kako bi Priština obustavila primenu diskriminatorskog zakona o strancima.
Zlatko Kokanović pušten da se brani sa slobode
13.03.2026.•
10
Aktivista udruženja "Ne damo Jadar" i poljoprivrednik Zlatko Kokanović pušten je iz Kazneno-popravnog zavoda Šabac da se brani sa slobode.
Lončar: Svi na listama čekanja biće operisani u narednih godinu i po dana
13.03.2026.•
23
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar izjavio je da liste čekanja postoje u svim zdravstvenim sistemima, ali da Srbija ima plan da ih u značajnoj meri smanji u narednom periodu.
ANEM: Alo i Informer kupili i TV Kikinda i RTV Golija
13.03.2026.•
2
Ćerka firma izdavača tabloida Alo i Informer, Best Media Team, kupila je osmi i deveti lokalni medij od početka ove godine.
Vučić kaže da se Srbija "priprema za napad" Hrvatske, Albanije i Kosova: "Čekaće trenutak"
13.03.2026.•
135
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da se Srbija "priprema za napad" Albanije, Hrvatske i Kosova.
Mladić i devojka stradali u nesreći kod Ugrinovaca
13.03.2026.•
2
Dve osobe stradale su sinoć u saobraćajnoj nesreći kada je automobil sleteo sa puta kod Ugrinovaca.
Vučić: Otkad sam ja premijer i predsednik države - nema ratova, sukoba, destabilizacije
12.03.2026.•
56
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić kazao je da od kada je bio na poziciji premijera i sada kada je predsednik država nije ušla u rat, nema sukobe i nema destabilizaciju.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - još jedna tura
12.03.2026.•
16
Još jedan 021.rs dnevni kviz je pred vama.
Muškarac uhapšen na ulazu u Srbiju: U vozilu mu pronašli "zolje"
12.03.2026.•
4
Tridesetšestogodišnji V. Ć. uhapšen je na graničnom prelazu Badovinci zbog posedovanja arsenala oružja.
Godinu dana od navodnog zvučnog topa u Beogradu: Dokle je stigla istraga?
12.03.2026.•
23
Tog 15. marta 2025. godine je u Beogradu održan studentski protest, a ostaće upamćen po navodnom korišćenju soničnog uređaja tokom odavanja pošte poginulima u Novom Sadu. Istraga se od tada do danas nije puno pomakla.
Vojni analitičar: Vučić kupuje naklonost političara kupujući naoružanje, Izrael školski primer
12.03.2026.•
7
Vojni analitičar Aleksandar Radić izjavio je da predsednik Srbije Aleksandar Vučić "kupuje naklonost" tako što kupuje naoružanje državnih ili privatnih firmi koje su u prijateljskim odnosima sa tamošnjim državnim vrhom.
Komentari 3
Y
Normalna
Baba Veka NS
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar