Nemoguća misija pronaći zamenu za nastavnike u školama kada odu na bolovanje: Šta je rešenje?

Direktori osnovnih i srednjih škola već se suočavaju sa ozbiljnim problemom da pronađu profesore za redovnu nastavu, a u još je teža situacija naći adekvatnu zamenu u slučaju bolovanja.
Nemoguća misija pronaći zamenu za nastavnike u školama kada odu na bolovanje: Šta je rešenje?
Foto: 021.rs

Kako bi se problem prevazišao Društvo direktora škola Srbije predložilo je prosvetnim vlastima da se u nastavu uključe profesori koji su otišli u penziju, ali i studenti nastavničkih fakulteta, piše Euronews Srbija

Smatraju da to može biti prelazno rešenje, a da se pitanjem deficita nastavničkog kadra država mora pozabaviti sistemski.

Koliko je situacija alarmantna najbolje govori podatak da na nastavničkim fakultetima skoro da nema studenata, zapravo mladi ne žele da ih upisuju.

Za profesora hemije na Prirodno-matematičkom fakultetu u Novom Sadu u junskom upisnom roku prošle godine prijavio se samo jedan kandidat, za nastavnika matematike tri, fizike - dva, a biologije - četiri. 
 
Direktor Gimnazije u Čačku, Ivan Ružičić kaže za Euronews Srbija da Društvo direktora škola Srbije ne raspolaže tačnim podacima koliko trenutno nedostaje nastavnika, ali da sve više direktora ukazuju na taj problem. 
 
"Direktori su počeli da govore o tome kako imaju problem da u redovnoj školskoj godini, od prvog septembra, pronađu profesore određenih predmeta. Takođe, ukoliko se desi da nastavnik ode na bolovanje dve, tri nedelje ili mesec, dva ne mogu da nađu adekvatnu zamenu", kaže Ružičić. 
 
Iz kojih sve oblasti nedostaju nastavnici? 
 
Nedostatak nastavnika nije problem samo u manjim sredinama, već i u većim gradovima poput Beograda. 
 
Problem je posebno eskalirao u srednjim stručnim školama gde nedostaju inženjeri elektrotehnike, profesori mašinstva, lekari koji će da predaju u medicinskim školama. 
 
Direktori škola predlažu da se pronađe zakonsko rešenje koje omogućava angažovanje penzionisanih profesora ili da se ustanovi sistem stručne prakse za studente nastavničkih fakulteta u kojoj bi oni bili u obavezi da bar jedan semestar na master studijama provedu u školi i u neposrednoj nastavi pod nadzorom mentora. 
 
"Zakon o radu dozvoljava da se starosni penzioneri angažuju u nastavi, ali direktori strahuju da bi u tom slučaju mogli da naprave neki prekršaj, jer Zakon o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja kaže da nastavnici sa 65 godina moraju da idu u penziju", naveo je Ružičić.
 
Osim angažovanja penzionisanih nastavnika urgentno rešenje moglo bi biti i angažovanje studenata sa nastavničkih fakulteta, smatraju direktori.
 
"Naravno, to ne može biti sistemsko rešenje, ali bi značilo u nekom periodu dok ne budemo uspeli da taj problem rešimo", naveo je Ružičić.
 
Objašnjava da studenti nastavničkih fakulteta uglavnom imaju mali broj obaveznih časova koji moraju da obave u školama i da bi značilo ukoliko bi postojala mogućnost da čitav semestar provedu u školi u neposrednoj nastavi.  
 
Profesorka Filozofskog fakulteta Dragica Pavlović Babić smatra da angažovanje profesora koji su u penziji ili studenata nije rešenje problema već "gašenje požara", ali da je i to bolja opcija nego da se gubi nastava.
 
"Ne smatram to lošim rešenjem, međutim drušvo mora dugoročno da se bavi tim da imamo dovoljno nastavničkog kadra", navela je Pavlović Babić.
 
Dodaje da će se problem nedostatka stručnog kadra nastaviti sve dok škola ne bude poželjno mesto za zapošljavanje. 
 
Smatra da mlade ljude treba motivisati stipendijama da upisuju nastavničke fakultete, da se te stipendije ne vraćaju već da se obavežu da rade u školi godinu ili dve.
 
"Jednom kada uđu u školu možda će se 'inficirati tim virusom' i zavoleti takvo radno mesto gde se radi sa mladim ljudima, ulaže u budućnost", rekla je  Babić.  
Ružić pisao Nacionalnom prosvetnom savetu
 
I resorno ministarstvo svesno je problema. Ministar prosvete Branko Ružić uputio je pismo Nacionalnom prosvetnom savetu (NPS) da to telo da predlog kako da se problem nedostatka nastavnika prevaziđe. 
 
"Obrazovni sistem se suočava sa izazovima u pronalažanju nastavnika iz određenih predmeta i nije retko da se u nekim školama ne može naći ni zamena za redovne nastavnike. Vrlo dobro znate šta država sve preduzima za nedostajuće profesije, ali zajednički cilj je da unapredimo sve oblasti u obrazovanju i sve izazove prevaziđemo. Upravo zato molim za preporuke i stav Saveta u najkraćem mogućem roku kako da se ovaj problem prevaziđe", stoji u dopisu koje je ministar prosvete prosledio NPS. 
 
I dekani sedam nastavničkih fakulteta (Filološkog, Matematičkog, Filozofskog, Hemijskog, Biološkog, Fizičkog i Geografskog) nedavno su održali sastanak na kome su razgovarali kako motivisati mlade da upisuju nastavničke fakultete.
 
Jedan od predloga je da se uvedu stipendije za nastavničke fakultete, ali i da se popravi materijalni položaj nastavnika. 
 
Međutim, za to je neophodno značajno povećati plate, a smatraju da plate u prosveti treba da budu za 30 do 50 odsto više od prosečnih u Republici.
  • Garfild

    13.03.2023 21:08
    "potrebni nastavnici fizike"
    Ako su zaista potrebni nastavnici fizike, zbog čega kad završe fakultet sede kući, bez posla i prilike za rad u prosveti? Pitanje za ministarstvo prosvete, šta je tu ISTINA?
  • Neko od nas

    08.03.2023 09:10
    Za pocetak smeniti politicki postavljene direktore skola, obuzdati nastavnike koji ih podrzavaju, pa da vidimo kako bez namestenih konkursa ima zainteresovanih da rade u skolama. Ovo se moze brzo resiti da ima volje i na taj nacin stvoriti prijatno okruzenje bar sa strane kolektiva.
  • Iva

    07.03.2023 09:12
    Sin jako voli istoriju i jedna od želja mu je da predaje u osnovnoj školi, ali mu se sa druge strane svakako više isplati IT i to mu prijatelji stalno govore. Biti prosvetni radnik je lepo i odgovorno zanimanje i volela bih da se odluči za to jer to baš voli. Ono što je našoj prosveti potrebno je da disciplina dece bude na podignuta na mnogo viši nivo, Logos i Klet udzbenici zamene jer nisu kvalitetni, seoske škole opreme malo bolje kako bi i na selu bilo života a ne samo u gradovima i naravno poveća plata svim zaposlenima.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Izdato rešenje o rušenju Starog savskog mosta

Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture izdalo je rešenje o rušenje Starog savskog mosta, piše danas Politika, navodeći da će od 1. novembra biti zabranjen i saobraćaj.