Subvencije mladima za kuću na selu: Koja mesta su rekorderi po broju kupljenih objekata?

"Čak trećina budućih vlasnika promeniće gradsko prebivalište za seosko. Posebno raduje činjenica da je među njima 96 devojčica i dečaka", izjavio je Milan Krkobabić, ministar za brigu o selu.
Subvencije mladima za kuću na selu: Koja mesta su rekorderi po broju kupljenih objekata?
Foto: 021.rs
On je dodao da prednjači sever, selo Mol u opštini Ada sa osam kuća, a ne posustaje ni jug, selo Željuša u Dimitrovgradu sa još tri kuće. 
"Tako da se ukupan broj praznih seoskih kuća koje su dobile nove stanare povećao na 1.740", rekao je Krkobabić, prenosi Politika.
Prva sednica Komisije za dodelu bespovratnih sredstava za kupovinu seoske kuće sa okućnicom u 2023. godini, na kojoj je još 109 kuća dobilo nove stanare, održana je u Palati Srbija.
 
Predsednik komisije za ocenu i kontrolu realizacije projekta, rektor Beogradskog univerziteta prof. dr Vladan Đokić i zamenik predsednika komisije agroekonomista Milan Prostran izjavili su da je novoodobrenim zahtevima, u selima širom Srbije, krov nad glavom obezbeđen za još 155 ljudi i 96 dece. Među njima je 46 parova, 18 samohranih roditelja i 45 samostalnih vlasnika, uglavnom poljoprivrednika i poljoprivrednica.
 
Opština koja je za sada ovogodišnji rekorder po ukupnom broju dodeljenih kuća na svojoj teritoriji je Kanjiža u kojoj će se rasporediti 17 novih vlasnika kuća. Selo koje je na ovoj dodeli pobednik po broju odobrenih zahteva je Mol, u Opštini Ada, gde će se skućiti osam porodica.
 
Najjeftinija nekretnina ovog puta staje 443.156 dinara, ima 65 kvadrata, biće u vlasništvu jedne mlade poljoprivrednice, a nalazi se u Željuši u Dimitrovgradu - selu koje je postalo svojevrstan simbol ovog programa Ministartsva za brigu o selu. Nakon što je do sada tamo već useljeno sedam kuća, od čega pet u istoj ulici, probudio se i oživeo nekada pust kraj. Na poslednjoj sednici komisije odobreno je još tri zahteva u ovom selu na jugu Srbije.
 
Od kako su 2021. godine počeli javni konkursi za dodelu sredstava mladima za kupovinu kuća sa okućnicom, izdvojilo se i Bačko Petrovo Selo, gde je do sada useljeno 55 kuća. Uskoro će dobiti nove komšije u još šest kuća.
 
Najveću seosku kuću ovoga puta, površine 293 kvadrata, kupila je porodica u Srpskoj Crnji. 
 
Jedan od najmlađih dobitnika, devetnaestogodišnji mladi poljoprivrednik ima velike ambicije - raspolagaće kućom i najprostranijom okućnicom od čak 1,7 hektara u selu Mehovine u Vladimircima, plaćenoj 1.162.419 dinara.
 
Najskuplje kuće od 1,2 miliona dinara, što je maksimalna suma koja se odobrava, biće domovi porodicama u selima Kanjiže, Bača, Ade kao i Lučana i Trstenika.
Kao i prethodne dve godine, ovim programom predviđena je dodela bespovratnih sredstava mladim bračnim i vanbračnim parovima, samohranom roditelju i pojedincu do 45 godina života za kupovinu seoske kuće sa okućnicom, koja može da se nalazi na teritoriji svih naseljenih mesta Srbije, izuzev u gradskim i opštinskim sedištima i prigradskim naseljima.
 
Za ove namene u budžetu Srbije ove godine predviđeno je ukupno 500 miliona dinara, a po jednoj kući dozvoljen je iznos do 1,2 miliona dinara.
 
Interesovanje je veliko, prijave svakodnevno stižu, sredstva se dodeljuju po redosledu pristiglih prijava do utroška sredstava opredeljenih za ovu namenu, a najkasnije do 1. novembra 2023. godine.
  • 9

    14.05.2023 07:57
    Da ne bude zabune
    Kuće kupuju najčešće meštani i to pogotovo tamo gde je "komšija do"međe preminuo, a nema naslednika. Tako se legalizuje proširenje placa što nije loše ,ali dok je krkobabićka dinastija u vlasti napretka za ovu zemlju nema . Pogotovo se mladi ne mašaju posla sa zemljom jer i postojeći lagano gase gazdinstva i farme . Primera radi cena kukuruza u januaru je bila 28 din , a sada 18-19 , a ne bi ni mlakari prosipali svoje da je ovo normalna zemlja.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija