"Pokušaj puča" i "prostački obračun" u Narodnoj stranci: Frontalni sukob Aleksića i Jeremića
Proteklih dana uzburkana je atmosfera u Narodnoj stranci, jednoj od najjačih opozicionih partija u Srbiji.
Foto: 021.rs
Jedan od lidera stranke Miroslav Aleksić smenjen je sa funkcije predsednika Izvršnog odbora. Osim toga, smenjena su još dva člana Predsedništva i izabrani su novi članovi, što sve daje prednost Vuku Jeremiću pred unutrastranačke izbore koji će se održati u oktobru.
Ovo je izazvalo razne reakcije.
Miroslav Aleksić je poručio da su događaji sa sednice odraz frontalnog sukoba između Jeremića i njega.
"Posle ovog današnjeg Predsedništva mogu reći da, zato što ovo ne da nisam očekivao, ali zgranut sam načinom na koji se poneo deo rukovodstva stranke. To ne liči na jednu demokratsku stranku koja želi da bude drugačija od onoga što se gledamo u Srbiji", rekao je Aleksić za N1 odgovarajući na pitanje da li ovo sada predstavlja frontalni sukob Jeremića i njega.
Aleksić smatra da se dogodilo nešto neobično. Mimo dnevnog reda, rekao je Aleksić, predsednik Narodne stranke smenio je predsednika pokrajinskog odbora za Kosovo Žarka Ristića, zatim Lazara Paunovića predsednika omladine, potom je koptirao tri-četiri nova člana, da bi zatim kao dopunu na dnevni red stavio razrešenje predsednika i članova Izvršnog odbora.
"Da bi se to dogodilo potrebna je dvotrećinska većina i samo u posebnim slučajevima to može da radi Predsedništvo. Inače je u nadležnosti Glavnog odbora. To se dogodilo verovatno zato što 80 odsto odbora podržava da on na najavljenoj stranačkoj skupštini kandidujem za predsednika Narodne stranke", objasnio je Aleksić.
Vuk Jeremić se oglasio na društvenim mrežama.
"Iskustvo nam govori da posle svih naših unutrašnjih izazova, oni koji su od nas odlazili nisu ostvarivali rezultate kojima su se nadali, dok je Narodna stranka bivala sve jača. Siguran sam da će se Narodna stranka još jednom pokazati kao simbol političke doslednosti i poštovanja demokratije, kao i da ćemo sačuvati dostojanstvo, sabornost i jedinstvo, bez obzira na ishod Skupštine 22. oktobra 2023. godine", naveo je Jeremić.
Poslanik i potpredsednik Narodne stranke Borislav Novaković, koji je pre same sednice otvoreno stao na stranu Miroslava Aleksića, rekao je za Novu da je ono što se dogodilo na predsedništvu jako ružno.
"Vuk Jeremić je u stranci uradio ono za šta se zalažemo da ne postoji kao deo političke i pravne kulture. Dakle, na jedan ružan, prostački način se obračunao sa svima za koje veruje da nisu za njega, stvarajući neku fiktivnu većinu u predsedništvu. Međutim, to su gluposti, jer ovde nije pitanje ko ima većinu u predsedništvu niti u stranci, ovde je pitanje ko ima većinu i naklonost biračkog tela", rekao je Novaković za Novu.
Novaković je poručio da Jeremić ne sme da postavi to pitanje, jer zna da je jedan od najnepopularnijih političara u Srbiji.
"Za razliku od Miroslava Aleksića koji je jedan od najpopularnijih političara i koji apsolutno ima kapacitet da preuzimajući Narodnu stranku napravi nemerljivo bolji rezultat nego Vuk Jeremić", dodao je Novaković.
Vladimir Gajić iz Narodne stranke, deleći vest sa Novakovićevom izjavom, objavio je da je deo članstvo "pokušao puč" i da je "dobio odgovor".
Na strani Vuka Jeremića je potpredsenica partije Sanda Rašković Ivić, koja je poručio da "ako je neko pokušao da pravi puč u stranci, to je bila jedna grupa koja je okupljena oko Aleksić, Đorđa Stankovića i Novaković". Po njenim rečima, Aleksić bi bio u sukobu interesa da je ostao na mestu predsednika Izvršnog odbora.
"Jasno je da on želi da se kandiduje za predsednika NS. Potpuno bi bilo moralno s njegove strane, s obzirom na to da se već kandiduje preko medija i kandiduju ga drugi i kao takav se ponaša, da je on rekao da ne može da bude predsednik Izvršnog odbora, jer je predsednik IO taj koji kontroliše izborni proces", ukazuje Rašković Ivić za Novu.
Po njenim rečima, Aleksić je dobio "vrlo fer i dobru ponudu", jer je Jeremić ukazao na njegov neupitan položaj u stranci, te ga predložio za svog prvog potpredsednika u slučaju kandidature. Ona je stava da ovakvog odgovora na sednici stranke ne bi bilo da "ovu igru nije nametnula grupa oko Aleksića".
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Portparolka EK o izjavi ministarke Paunović: U Evropi nema mesta za takvu retoriku
14.07.2026.•
2
Portparolka Evropske komisije Anita Hiper izjavila je da u Evropi nema mesta za retoriku koja opravdava i zagovara etničko čišćenje, komentarušući izjavu ministarke Snežane Paunović.
Srednjoškolcima iz Srbije 11 medalja sa takmičenja iz fizike i matematike
14.07.2026.•
0
Učenici srednjih škola iz Srbije osvojili su 11 medalja na međunarodnim takmičenjima iz fizike i matematike, održanim u Kolumbiji i Kini, saopštilo je danas Ministarstvo prosvete.
Napadi na novinare u porastu: Od početka godine 71 predmet, četvoro je moralo da napusti Srbiju
14.07.2026.•
1
Tužilaštva u Srbiji pokrenula su u prvih šest meseci ove godine 71 predmet zbog pretnji i napada na novinare što je povećanje od 45 odsto u odnosu na isti period prošle godine, koja je bila rekordna po broju napada.
VIDEO: Policajac na čelu kriminalne grupe koja je švercovala više od 200 migranata iz Bugarske preko Srbije
14.07.2026.•
5
Pet osoba, među kojima i dva policijska službenika, uhapšeno je teritoriji Pirota, Babušnice i Surdulice, zbog krijumčarenja ljudi.
Sutra u Nišu Dan žalosti zbog stradanja devojke u povratku sa Ostroga
14.07.2026.•
0
Gradsko veće Niša proglasilo je odluku da sutrašnji dan u Nišu bude dan žalosti, zbog smrti devojke koja je stradala u povratku sa Ostroga.
Obustavljen postupak protiv Vučićevića za diskriminaciju Roma, Romska partija nastavlja pravno gonjenje
14.07.2026.•
0
Nakon što je obustavljen postupak protiv urednika Informera za diskriminaciju Roma, partija ove nacionalne manjine najavila je da će nastaviti njegovo pravno gonjenje.
Vučić: Predložiću da se akcize na gorivo do petka spuste do 20 odsto
14.07.2026.•
3
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da će predložiti da se do petka spuste akcize na gorivo do 20 odsto.
Dačić se oglasio u vezi sa izjavom Paunović: "Sram bilo one koji je kritikuju"
14.07.2026.•
17
Potpredsednik Vlade i predsednik SPS Ivica Dačić ocenio je da su napadi na ministarku državne uprave i lokalne samouprave i funkcionerku njegove stranke Snežanu Paunović sramni i licemerni.
Ministarka Paunović o svojoj izjavi o etničkom čišćenju Kosova: Ne odričem se politike SPS, govorim istinu
14.07.2026.•
14
Ministarka državne uprave i lokalne samouprave i potpredsednica SPS Snežana Paunović izjavila je da se ne odriče politike te stranke iz 90-ih godina i ocenila da je od njene izjave "napravljena propaganda".
Budimpešta vraća Višegradsku grupu na evropsku scenu: "Ima mesta za Srbiju"
14.07.2026.•
5
Posle višegodišnje pauze, Višegradska grupa ponovo je okupila lidere Poljske, Češke, Slovačke i Mađarske, sa ambicijom da obnovi političku saradnju i ojača svoj uticaj u Evropskoj uniji.
VIDEO Ministarka Paunović: Da sam bila Slobodan Milošević, etnički bih očistila Kosovo 1998.
14.07.2026.•
24
"Da sam bila Slobodan Milošević, etnički bih očistila Kosovo 1998. godine", izjavila je ministarka državne uprave i lokalne samouprave i funkcionerka SPS-a Snežana Paunović.
U kritičnom stanju desetogodišnji državljanin Srbije povređen u nesreći u Crnoj Gori
14.07.2026.•
1
Desetogodišnji dečak, koji je teško povređen u nesreći koja se u nedelju dogodila u Crnoj Gori, nalazi se u kritičnom stanju.
Srbija i Amerika pokreću strateški dijalog: "To je novi nivo odnosa, to je srpski nacionalni interes"
14.07.2026.•
11
Ministar spoljnih poslova Marko Đurić izjavio je da je u Vašingtonu doneta odluka o otpočinjanju strateškog dijaloga između Srbije i Sjedinjenih Američkih Država i naveo da je prva sesija dijaloga u petak, 17. jula.
Studenti u blokadi ćute na pojedina dešavanja u društvu: Dobra taktika ili će ih to koštati?
14.07.2026.•
48
Studenti u blokadi biraju o čemu će se izjašnjavati i šta će komentarisati, verovatno jer pokušavaju da svojim istupima pridobiju i zadovolje, ili bar ne "naljute", veći broj ljudi koji ih podržavaju.
Vučić: Neću biti zadovoljan ako osvojimo 48 odsto glasova, zaslužujemo više
14.07.2026.•
52
Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je da oni koji pričaju o posrnulom rejtingu SNS i njega nisu čitali istraživanja i istakao da stvari stoje mnogo drugačije, ali da njegovi politički protivnici ne žele to da vide.
Teolog Milićević: Mobing u skoro svim eparhijama SPC, nema institucije koja bi se bavila time
14.07.2026.•
8
Teolog i funkcioner Demokratske stranke (DS) Vukašin Milićević ocenio je, komentarišući presudu patrijarhu SPC Porfiriju, da javnost nije svesna da se "mobing dešava u skoro svim eparhijama".
Srbija će nabaviti još kineskih supersoničnih i drugih raketa
14.07.2026.•
13
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je sa više evropskih lidera razgovarao o kineskim supersoničnim balističkim raketama "CM-400" koje je Srbija nabavila.
Noćne smene u domovima zdravlja brzometno uvedene na predlog Lončara, opstale u Novom Sadu i Nišu
13.07.2026.•
5
Noćna smena u domovima zdravlja koja je u novembru uvedena na predlog Ministarstva zdravlja, skoro da više nigde ne postoji.
Komentari 40
Arkadije
Bane
Jasna
Posle 5.oktobra, kada sam zadnji puta bila na demonstracijama, kada se kasnije videlo šta je i kako je-ja hodam već 9 puta "protiv nasilja.
Evo, opet ista priča-zar je moguće Srbi da smo takvi Srbi.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar